Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jak odnowić wykorzystany roztwór B327 lub jak go zneutral.?

Jaco18 11 Jul 2006 09:14 5093 10
 • #1
  Jaco18
  Level 26  
  Witam, czy jest jakas chemiczna metoda odebrania miedzi która rozpuszczona jest w długo urzywanym roztworze popularnego wytrawiacza B327 (nadsiarczan sodowy) tak aby roztwór znowu stał się przezrocvzysty a nie niebieski i żeby był aktywny jeżeli chodzi o trawienie ? Mam pewne zaplecze chemiczne więc proszę o jakąś radę.

  Jeżeli nie, to zastanawiam się, jak go można bezpiecznie zneutralizować tak aby można go było np wylać od kanalizacji.
 • #2
  dsrecordss
  Level 18  
  Witam,
  Przyłączam się do pytania;)
 • #3
  Jaco18
  Level 26  
  Chyba jest tu mało chemików :-) no ale może jednak ktoś odpowie bo to chyba dość częsty problem ludzi którzy dużo grzebią i robią często prototypy układów ........ jedna paczka B327 starcza na może 6 średniej wielkości płytek potem sie nasyca i nadaje sie do wylania

  nadsiarczan sodowy musi wchodzić w jakas reakcje z miedzią nie wiem za bardzo jaką ale ją rozpuszcza, może można jakoś wytrącić lub odzyskać metal z roztworu
 • #4
  elektrochemik
  Level 14  
  W prosty sposób się nie da. W miarę zużywania w roztworze gromadzi się siarczan miedzi i siarczan sodu. Miedz można wydzielić elektrolitycznie, siarczan sodu można z kolei zregenerować do nadsiarczanu przez utlenienie anodowe, ale to wymaga stosowania wysokich gęstości prądu i anody platynowej. Wydajność prądowa takiego procesu jest niska. Nie spotkałem dotąd nic na ten temat. Typowe kąpiele regerowalne są oparte np. na chlorku miedziowym i amonowym.
 • #5
  Jaco18
  Level 26  
  Ok rozumiem, w takim razie może powiesz jak to zobojętnić tak zeby nie było ani torche rzrące i nie reagowało, codzi o zlanie do kamnalizacji żeby nie zanieczyszczać srodowiska ;)
 • #6
  elektrochemik
  Level 14  
  To nie jest żrące. Podobne nadtlenkowe związki zawierają wybielacze do tkanin (perhydrol, nadborany itp), a przecież płyną sobie do kanalizacji. Szybko następuje rozkład i powstaje nieszkodliwy siarczan sodu. Jest tam wprawdzie jeszcze miedź, ale nie jest to silna trucizna dla środowiska (w tej ilości). Wystarczy mocno rozcieńczyć wodą i wylać. Gorzej gdyby to było na przemysłową skalę, wtedy coś trzeba by z tym zrobić.
 • #7
  paluszasty
  Level 25  
  Hmm...zdecydowanie regenerowanei tego mija sie z celem. Jestem chemikiem wiec moge powiedzieć nei ma to najmniejszego sensu. Spokojnie mozesz lac to wprost do kibla. A jeśli chcesz zaoczczędzic mozesz spróbowac kupic w sklepie z odczynnikami czysty nadsiarczan amonu moze jest taniej, nie wiem nie zastanawiełem sie nad tym.
 • #8
  Jaco18
  Level 26  
  Okej, dzięki za informacje, myślałem, że jakoś w miarę prosty sposób da się odzyskać właściwości rzrące tej substancji bo dość dużo jej zurzywam
  a w sklepie jest to stosunkowo drogie jak na tają małą ilość.
 • #9
  witek17
  Level 24  
  dosypać zwykłego wapna i zamieszać (tylko tyle, aby klarowny roztwór był bezbarwny), odczekać aż się osad ustoi, płyn spokojnie do zlewu, osad może być użyty na różne sposoby, np. w ilości 1-5 gram na kilogram do betonu - zabezpieczy przed grzybem - polecane w mokrych piwnicach, tylko wbetonowane rury muszą być plastikowe (korozja), jako maść dla ogrodników, przy cięciu drzew powinno się miejsca po cięciach zabezpieczyć przed grzybami, itd.
 • #10
  Pocieszny
  Level 38  
  Przepraszam, że odgrzewam stary temat, ale mam pytanie: co należy "oficjalnie" zrobić z takim wytrawiaczem w przypadku, gdy np. jest używany w firmie? Podejrzewam, że nie można go ot tak wylać do kanalizacji. Według tego dokumentu http://www.image.micros.com.pl/_dane_techniczne_auto/ch%20b327.100.pdf
  Quote:
  PRODUKT ZUŻYTY
  Nie usuwać do kanalizacji. Nie dopuszczać do zanieczyszczenia wód powierzchniowych i gruntowych. Nie
  usuwać razem z odpadami komunalnymi. Spalić w spalarni odpadów niebezpiecznych w obecności
  materiałów łatwopalnych. Sposób likwidacji zebranych odpadów uzgodnić z Wydziałem Ochrony
  Środowiska Urzędu Wojewódzkiego lub Starostwa.
  Usuwać jako niebezpieczne odpady -kod: 16 09 04 inne niewymienione substancje utleniające
  (rozporządzenie MŚ, Dz. U nr 112/2001, poz. 1206).


  Rozumiem, że trzeba to wysuszyć na proszek i zawieźć do spalarni odpadów?
 • #11
  Magik009
  Level 8  
  Skoro temat już został "odgrzany" to jak długo i w jakich warunkach można przechowywać roztwór żeby wciąż był użyteczny?