Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wzmaczniacze mocy klasa A i C

SNOWsłupsk 11 Lip 2006 10:50 908 4
 • #2 11 Lip 2006 11:12
  DJKompot
  Poziom 26  

  OD CZEGO JEST WYSZUKIWARKA!
  Wzmacniacz klasy a spotkałem ale jedynie na mosfet i podobno bardzo dobrze grają.Może się mylę ale trzeba sobie poszukac bo nikt ci nic na gotowe nie da!

  0
 • #3 11 Lip 2006 13:31
  sesil
  Poziom 16  

  Zgadza się wzmaciacze pracujące w klasie A mają małe zniekształcenia nieliniowe ale minusem jest to że mają małą moc.
  Natomiast w klasie C jest odwrotnie - można uzyskać dużą moc ale za to mają większe zniekształcenia.

  Określenie w której klasie pracuje wzmacniacz zależy od punktu pracy

  0
 • Pomocny post
  #4 11 Lip 2006 14:14
  maciej_333
  Poziom 34  

  Klasa A charakteryzuje się bardzo małą sprawnością ok. 20%. W związku z tym głównie moc idzie tu na ciepło, tylko mała jej część odkłada się na obciążeniu. Współczynnik zawartości charmonicznych jest tu bardzo malutki. Przenoszony jest cały okres sygnału wejściowego.

  Klasa C to zupełne przeciwieństwo klasy A. Tu sprawność sięga 90%, współczynnik zawartości harmonicznych jest jednak bardzo duży. Na obciążeniu odkładają się znaczne moce. Przenoszony jest jedynie fragment okresu sygnału wejściowego (ok. 1/4*T).

  Określenie klasy pracy wzmacniacza faktycznie zależy od punktu pracy. Tranzystor pracujący w klasie A musi pracować na dużych prądach spoczynkowych. W klasie C ten prąd jest równy 0.

  0
 • Pomocny post
  #5 11 Lip 2006 22:57
  tszczesn
  Specjalista-oldradio

  SNOWsłupsk napisał:
  Na czym polega praca wzmaczniacza mocy w klasie A i C. Zalety i wady tych układów


  Różnię się kątem przepływu prądu w elemencie wzmacniającym. W klasie A prąd płynie przez cały okres przebiegu, w klasie C - przez mniej niż połowę. Klasa A ma małą sprawność (teoretyczne makdymalna - 50%, w praktyce sporo mniej), klasa C - dużą, dążącą w teorii do 100%. W klasie A da się liniowo wzmocnić sygnał (i jets to jedna możliwa klasa przy pracy SE[1] - czyli z jednym elementem wzmacniającym), klasa C to wzmacniacz impulsowy - nie nadaje się do liniowego przenoszenia sygnałów , takich jak np. audio, świetnie się za to nadaje np. jak końcówka mocy w.cz. (z filtrem na wyjściu), czy jako powielacz częstotliwości.

  Rozpatrywanie zniekształceń nie ma sensu - bo klasa C nie jest wzmacniaczem liniowym. Uznaje się, że w klasie A zniekształceń jest najmniej, ale to nie jest do końca prawda - w układach przeciwsobnych, nie tylko w klasie A ale i AB a nawet B zniekształcenia są z reguły mniejsze, bo znoszą się wszystkie parzyste harmoniczne, w tym druga, która ma największy poziom.


  [1] Pomijam ru rezonansowe wzmacniacze klasy B

  0