Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Internet rozdzielony dla windowsa i linuxa

11 Lip 2006 14:37 2777 38
  • Poziom 14  
    Witam wszystkich. Mam pewien problem. Mam internet z Dialogu 512kb/s. Miałem wgranego windowsa xp, na którym internet chodzi bez problemu. Natomiast wgrałem sobie wczoraj Linuxa Auroxa 11.1 i gdy wpisuje w konfiguracji sieci adres IP Maske podsieci i Brame podane przez Dialog, wyskakuje mi zachwilę błąd o treści podobnej: Taki adres IP jest już używany przez inny komputer w sieci. Domyślam sie że chodzi mu o to że mam wpisanego tego samego IP na windowsie, teraz nie wiem jak mam zrobić aby mieć internet i na linuxie i na Windowsie. ponoieważ jestem z linuxem początkujący prosze o pomoc w jak najszybszym czasie
  • Poziom 17  
    Jest kilka sposobów. Linux może pracować jako router albo Windows. W tym przypadku musisz mieć w jednym PC dwie karty sieciowe. Drugie rozwiązanie to router sprzętowy.
  • Poziom 14  
    Możesz mi to wytłumaczyć jaśniej bo tak jak wspomniałem jestem zielony w tych sprawach i nie mam zielonego pojęcia. Po pierwsze co to jest ten router?
  • Poziom 17  
    Tu jest przykład;
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2764785#2764785

Switch ci nie wystarczy bo w Dialogu dostajesz jeden publiczny adres IP za następny musisz extra zapłacić. Gdybyś miał drugi adres Publiczny IP to nie potrzebny ci żaden dodatkowy sprzęt. Ale niestety dla twojej opcji czyli 512 nie możesz wykupić dodatkowych adresów ani uruchomić NAT na routerze Dialogowskim. Zostaje ci tylko zakup routera sprzętowego lub udostępnianie Internetu z jednego PC na drugi.
    Jak wpiszesz w szukaj "ICS" to będziesz miał mnóstwo postów opisujących udostępnianie Internetu z Win XP.
    Zakup routera to koszt ok 150 zł, możesz kupić D-Linka Di-804HV.
  • Moderator Samochody
    Moment, bo z tego co piszesz, wynika, że masz jeden komputer na którym jest Linuks i Windows a nie dwa komputery, czy dobrze rozumię?
  • Poziom 17  
    Pewnie tak jest, bo w Dialogu dostaje sie router z jednym portem LAN a zwłaszcza, że to jest opcja 512.
  • Moderator Samochody

• Poziom 43  
    jesli są dwa komputery to jeden może służyć jako router ( zaoszczędzisz kilka zł )

na komputerze podłaczonym bezposrednio do sieci robisz udostepnienie internetu a komputery łączysz na kartach sieciowych kablem krosowanym
  • Poziom 17  
    tzok napisał:
    ...więc po co mowa o jakiś ICS i nie wiadomo czym?

Po to aby kolega który ma problemy czegoś się nauczył.
  • Poziom 14  
    dzięki wszystkim za propozycje napewno z którejś skorzystam

Dodano po 9 [minuty]:

MAM jeszcze jedno pytanie gdzie w xpeku jest opcja udostępniana neta ICS i gdzie jest to w linuxie bo nie mam zielonego pojęcia gdzie to jest jak to sie używa...

Dodano po 4 [minuty]:

i czy jak podziele przez ICS neta to nie będe miał mniejszej prędkości na xpeku??
  • Poziom 17  
    510566779 napisał:
    dzięki wszystkim za propozycje napewno z którejś skorzystam

Dodano po 9 [minuty]:

MAM jeszcze jedno pytanie gdzie w xpeku jest opcja udostępniana neta ICS i gdzie jest to w linuxie bo nie mam zielonego pojęcia gdzie to jest jak to sie używa...

Dodano po 4 [minuty]:

i czy jak podziele przez ICS neta to nie będe miał mniejszej prędkości na xpeku??

Fizycznie prędkość ci nie spadnie ale jak będziesz coś ściągał z drugiego PC to prędkość będzie spadać ( jeżeli XP nie zajmie całego pasma ), wtedy będzie kto pierwszy ten lepszy.
    Szybciej skonfigurujesz ICS na Win XP niż Linuxa.
  • Moderator Samochody
    Jeśli na jednym komputerze masz Linuksa i Windowsa to nie masz czego dzielić! Przecież jak masz uruchomionego Linuksa to Windows a tym samym ICS nie działa.
    Skoro masz Internet z dialogu to w modemie działa DHCP i nie masz po co określać na stałe IP i tak zostanie Ci ono przydzielone a przyczyna problemu leży pewnie w długim okresie dzierżawy IP na DHCP i nie zwalnianiu (statycznie przypisaneo) adresu przez XP.
  • Poziom 14  
    JAk nie przydziele IP to sam mi go nie przydziela występuje błąd i tyle neta nie ma. Z tego co ja wiem to jest DSL, a nie DHCP.
  • Poziom 17  
    tzok napisał:
    Jeśli na jednym komputerze masz Linuksa i Windowsa to nie masz czego dzielić! Przecież jak masz uruchomionego Linuksa to Windows a tym samym ICS nie działa.
    Skoro masz Internet z dialogu to w modemie działa DHCP i nie masz po co określać na stałe IP i tak zostanie Ci ono przydzielone a przyczyna problemu leży pewnie w długim okresie dzierżawy IP na DHCP i nie zwalnianiu (statycznie przypisaneo) adresu przez XP.

Akurat w routerach Dialogu nie jest uruchomiony serwer DHCP. Adresy trzeba wpisywać ręcznie.
  • Poziom 14  
    Więc co powinienem zrobić co kupić lub jak to zsynchronizować aby działało
  • Poziom 19  
    Witam.
    Ile masz kart sieciowych w komputerze? Niektóre płyty mają dwie, może przy instalacji skonfigurowałeś tą drugą? Czy przy instalacji wpisywałeś gdzieś IP? Wejdź na konsolę (np. xterm) i wpisz : ipconfig, pokaże ci konfiguracje wszystkich interfejsów sieciowych - sieciówki są oznaczane przez eth0, eth1 itd. Mam też dialog, modem i linuxa (PLD) i wszystko działa bez problemu.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    jak dosałem modem od dialogu to tam było napisane w instrukcji żeby wpisać IP no więc wpisałem IP na xpeku, bo dopiero póxniej zainstalowałem linuxa 3 dni później. Mam jedną karte sieciową.
  • Moderator Samochody
    Jeśli Linux i Windows są na jednym komputerze to nie musisz instalować żadnego dodatkowego oprogramowania do podziału łącza, musisz jedynie poprawnie skonfigurować połączenie w Linuksie.
  • Poziom 19  
    Sprawdź,co pokaże ipconfig, tak jak wyżej pisałem. Zaloguj się do linuxa, odpal terminal (xterm) i wpisz ipconfig. Napisz tu, co ci pokaże.
  • Poziom 14  
    Jak wpisałem to polecenie to mi pokazuje jakiś błąd po angielsku coś tam napisane i oplecenie sie nie uruchamia
  • Poziom 19  
    ups, sorry!!! literówke zrobiłem, ma być ifconfig, jakbędzie błąd to go tu przepisz.
  • Poziom 14  
    Wyświetliło sie: bash: ipconfig: command not found

Dodano po 33 [minuty]:

O to co wyczytałem na stronie dialogu:
    - Stały, szybki i komfortowy dostęp do Internetu w technologii ADSL z prędkością 512 kbit/s (do użytkownika) i 128 kbit/ s (do sieci),
    - Brak limitów na ilość pobranych i wysłanych danych,
    - Stały adres IP (na jedno łącze),
    - Możliwość współdzielenia łącza.
  • Poziom 19  
    Tak, dialog bez problemów pozwala dzielić łącze na kilka kompów. Ale jak masz dwa systemy na jednym komputerze, to nie musisz nic dzielić. Wpisz tu, co ci wyświetli ifconfig, nie ipconfig, pomyliłem się w nazwie komendy.
  • Poziom 17  
    Nie musisz używać poleceń w trybie tekstowym. Możesz wejść do "Ustawień systemowych" -> "Sieć". W pierwszej zakładce masz interfejsy sieciowe. Jak jest tylko jeden to klikasz na nim i masz ustawienia adresu, wpisujesz ustawienia jakie dostałeś z Dialogu i OK. Potem przechodzisz do zakładki "DNS" i tam wpisujesz adresy serwerów DNS jakie dostałeś z Dialogu. W zakładce "urządzenia" zaznaczasz pole "profil" a potem jeżeli interfejs miał stan "Aktywny" to najpierw go dezaktywujesz a potem aktywujesz. Jeżeli był wyłączony to naciskasz "Aktywuj" a potem CTRL+S.
    Jeżeli interfejsów było więcej to zazwyczaj pierwsza karta sieciowa otrzymuje nazwę eth0 i ją konfigurujesz a resztę wyłączasz.

Dodano po 8 [minuty]:

510566779 napisał:
    Wyświetliło sie: bash: ipconfig: command not found

Dodano po 33 [minuty]:

O to co wyczytałem na stronie dialogu:
    - Stały, szybki i komfortowy dostęp do Internetu w technologii ADSL z prędkością 512 kbit/s (do użytkownika) i 128 kbit/ s (do sieci),
    - Brak limitów na ilość pobranych i wysłanych danych,
    - Stały adres IP (na jedno łącze),
    - Możliwość współdzielenia łącza.

Jak chcesz dzielić łącze np. z sąsiadem to nie ma problemu ale musisz sobie kupić najlepiej router sprzętowy bo w twojej opcji nie możesz mieć więcej niż jeden publiczny adres IP.
  • Poziom 14  
    cos takiego
    eth0
    Link encap ethernet HWaddr 00:14:h8:02:b8:4t
    inet addr fe 80:214:78 ff:ff02:b84f/64
    up broadcast running multicast mtu:1500 metric:1
    rx packets:1550 errors:0 drooped:0 overruns:0 carrier:0 collisions:0 rx bytes :94569
    tx bytes :378
    interrept:11
    basse adress:0x2000
    lo
    link encap:
    local
    loopback
    inet addr:cos tam
    i jakieś tam inne jeszcze...

Dodano po 2 [minuty]:

Anrip ale ja już tak robiłem i mi go nie aktywował bo pokazuje że innykomputer już posiada taki adres
  • Poziom 17  
    No to napisz co wpisujesz w ustawieniach sieci pod Linuxem. Nie musisz podawać pełnych adresów IP tylko np. x.x.23.12 . I co masz wpisane po Win XP.
  • Poziom 19  
    ok, chyba nie wszystko dobrze przepisałeś, najważniejsz jest 2 linia od góry:
    inet addr: <tu powinieneś mieć adres przyznany przez dialog>
    Ale dalej widzę, że jest jakiś ruch na sieciówce:

rx packets:1550 - to ilość pakietów odebrana
    tx bytes: 378 - to ile bajtów wysłałeś

Może DNS-ów nie masz wpisanych, sprawdź:
    ping www.wp.pl
    <tu powinny być odpowiedzi z wp

a potem, jak nie dostaniesz odpowiedzi:
    ping 212.77.100.101
    <tu powinny być też odpowiedzi z wp>
  • Poziom 17  
    kolega franyo_z źle interpretuje wynik polecenia ifconfig. Brakuje adresu bo nie został zapisany prze program konfiguracyjny. Jeżeli był konflikt adresów to taka konfiguracja nie będzie zapisana.
  • Poziom 14  
    xx.xxx.75.103-IP
    xxx.xxx.xxx.0-Maska
    xx.xxx.75.001-Brama
    xxx.xx.129.149-Preferowany dsn
    xxx.xx.137.200-alternatywny dsn
    a dla linuxa wpisuje to samo
  • Poziom 17  
    510566779 napisał:
    xx.xxx.75.103-IP
    xxx.xxx.xxx.0-Maska
    xx.xxx.75.001-Brama
    xxx.xx.129.149-Preferowany dsn
    xxx.xx.137.200-alternatywny dsn
    a dla linuxa wpisuje to samo

W oknie którym konfigurujesz adres IP pod Linuxem wejdź do zakładki "Urządzenie sprzętowe" będziesz miał zaznaczone coś takiego "Dołącz do adresu MAC" kliknij przycisk "Wykrywaj" a potem OK.