Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

unitra telos

18 Cze 2003 17:50 5822 10
 • Poziom 10  
  Witam niedawno stałem się posiadaczem wzmacniacza lampowego unitra telos z roku 1973 ( kolega chciał na smieci wyrzucic ).
  Interesuje mnie mianowicie ile ten wzmacniacz ma wat posiada on z tyłu chyba tzy wyjscia na głosniki 30v 60v 100v co da nam podłonczenie głosnika do tego wzmacniacza na 30 v 60 v a co na 100v . Koncówka mocy jest na czterech el-34 a przedwzmacniacz na 4 ecc-83 dodam jeszcze jedno jest na chodzie bez jednej lampy el-34 tesz gra jak to jest mozliwe .jak zapoda mu się jakiś kawałek głosniej lampy mocy rozbłyskają bardzo czy to jest spowodowane brakiem tej lampy.

  dodam jesio tyle że nie zabardzo znam się na lampach.
  [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
 • Computer ControlsComputer Controls
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Jest to wzmacniacz 100W mocy.
  Przy uruchamianiu muszą być 4 lampy i obciążenie
 • Poziom 30  
  Witam

  Była wersja na czterech lampach 75 W, i 100 W.
  Lampy pracują w układzie przeciwsobnym po dwie równolegle, dlatego będzie pracował bez jednej.
  Ale za to pozostała lampa bedzie przeciążona i może ulec uszkodzeniu.
  Dlatego musisz zdobyć tą brakująca lampę.
  Kolumny 8 ochm możesz podłączyć na wyjscie 30 V.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 10  
  Czy to jest wzmacniacz gitarowy i co trzeba zrobić zeby wyeliminować przydzwięk sieciowy który jest wyraznie słyszalny prubowałem uziemić go pomogło ale cześciowo dalej jest słyszalny tylko ciszej .czy pomogło by wymienienie kondensatorów filtracyjnych w zasilaczu w koncu 30 lat dla kondensatora elektrolitycznego jest troszku czasu............


  Pozdrawiam......
 • Poziom 30  
  Witam

  Kondensatory napewno do wymiany, ale na początek sprawdż czy sa dobrze przykrecone - lubiły sie odkręcać (od spodu taka duża nakrętka).
  Może służyć za wzmacniacz do gitary, jedyny problem to czy masz wesję radiowęzłową, czy standart z wejsiem mikrofonowym. Jak z wejsciem mikrofonowym to bez problemu.
  Podłącz gitare i powinno działać, do wersjii radiowezłowej musisz dorobić przedwzmacnicz.
 • Poziom 10  
  Dzięki panowie za pomoc posiada on wejscie mikrowonowe.

  mam zamiar odrestarowac troszku ten wzmacniacz wymienić te kondensatory oraz potencjometry bo straszliwie charczą pomalować na srebrno i do gitary wzmacniacz bę dzie jak złoto

  pozdrawiam..........
 • Poziom 29  
  Jak to ustrojstwo ma wyjścia na 30, 60 i 120V to na pewno jest to rozgłoszeniówka- właśnie wyjścia na linię są w nich najbardziej charakterystyczne. Czy z wejściem mikrofonowym czy bez, to i tak jest to wzmacniacz do RW i wystarczy albo przewinąć trafo wyjściowe, albo dać do głośnika odpowiednie trafo wejściowe (INDEL nawet robi trafa- TGR- do kołchoźników, przy zakupie wybierasz napięcie linii i impedancję głośnika)
  A co do tego buczenia, to jeszcze posprawdzaj ułożenie przewodów prądu zmiennego (żarzenie, sieć, anodowe przed prostownikiem) czy nie idą równolegle do sygnałowych (robiłby się wtedy mały kondensator, przez który by jednak szły wszelkie 50Hz śmieci) i czy są skręcone.
 • Poziom 21  
  Prawie każdy wzm.lampowy posiada tzw symetryzację żarzenia( pot wpięty w żarzenie ) gdzie środek jest do masy. Odpowiednie ustawienie niweluje skutecznie przydzwięk zmiennego nap. żarzenia. Czasami wystarcza połączenie jednego z przewodów do masy.
  pozdrawiam marian-48
 • Poziom 28  
  [color=orange][[color=orange]quote="Vault Dweller"]Jak to ustrojstwo ma wyjścia na 30, 60 i 120V to na pewno jest to rozgłoszeniówka- właśnie wyjścia na linię są w nich najbardziej charakterystyczne. [/color][/color]

  [[color=black]color=black][/color]Otóż odczep trafa wyjściowego z napięciem 30 V ( jak już ktoś wcześniej napisał ) służy do podłączenia kolumn bez trafa dopasowującego - tzn standardowe 8 Ohm . Niekoniecznie więc jest to tylko rozgłoszeniówka . 60 i 120 V - faktycznie wymagają trafa dopasowującego . Jedno jest pewne - nie podłączaj wzmacniacza wogóle bez obciążenia - może się to dla niego bardzo źle skończyć :?[/color]
 • Poziom 29  
  Najlepiej jest jak sie podlaczy na wyjscie gniazdo JACK (jak sie chce miec odlaczany glosnik) i styk odlaczany tego jacka dac na mase przez szeregowy opornik odp. wartosci (np. 8om na wyjsciu 8om- ale nie 8om na wyjsciu na 4om)- w przeciwienstwie do tranzystorowcow lampiaki nie lubią niedociążenia czy odłączenia głośników, a zwarcia mogą jakoś tam znieść.
 • Poziom 14  
  :D Witam
  Słuchahj stary mam takie cudo w domu i też miałem ten sam problem z przydziwiękiem więc zaczołem szukać przyczyny , niejestem w tym dobry ale dociekliwy mam znajomego ktury wychował się na wzmacniaczach i zamiast grzechotką bawił się lampą, ale do rzeczy te wzmacniacze były budowani pod kątem rozgłoszemiówki i nieprzykładano się zbytnio do precyzji jego działania, druga sprawa to transformator on jest głównys sprawcą przedziwięku, awięc musisz się z tym pogodzić, oczywiście wymień potęcjometry, kondensatory i sprawć połączenia z masą to troch pomaga ale zapomnisz o wszystkim jak go uruchomisz, to czo ten wzmacniacz potrafi to tylko nam pozazdrościć, jak podłączysz gitare to zapomnisz o przydziwięku bo zacznie cię bolec głowa i uszy. ps.i nienazywałbym go ustrojstwem coprawda obudowe ma ochdną ale co tam , ach schemat tego wzmacniacza jest na www.fonar.com.pl