Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz gitarowy - finał

włuczykij 12 Lip 2006 09:33 3663 26
  • #1 12 Lip 2006 09:33
    włuczykij
    Poziom 27  

no, zmobilizowałem się aby skończyć ten mój wzmacniacz. jest to moja pierwsza konstrukcja tego typu więc proszę o opinię na temat wykonania (jeszcze nie skończony jest)

a i odrazu mówie ze przykopcony rezystor w zasilaczu był skopcony juz zanim go zamontowałem (ale ma parametry)

dzień pierwszy:

dzień drugi (a raczej noc):

• #2 12 Lip 2006 10:19
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

nie ważne jak wykonany, ważne żeby działał. Napisz na czym się wzorowałeś. Schemat i tak dalej.

• #4 12 Lip 2006 11:18
    KaW
    Poziom 33  

Mnie sie podoba sterowanie wzmocnieniem -ciekawe rozwiazanie .
    Pozdrawiam tworce swego wzmacniacza .

• #5 12 Lip 2006 11:21
    włuczykij
    Poziom 27  

sterowanie wzmocnieniem?? ;| chodzi ci o elementy K1-K5? to optoprzełączniki do zmiany kanałów;] ale chyba pomine K1, 2, 3, 4

• #6 12 Lip 2006 11:24
    KaW
    Poziom 33  

Gdzie sa te fotorezystory? -pomysl jest dobry i stosowany .
    Na tym byl nawet efekt wibrato robiony w prywatnym warsztacie -taka to byla tajemnica -tutaj nie wiem czy jest taka galazka z wibratem...

• #7 12 Lip 2006 11:28
    włuczykij
    Poziom 27  

zazenie planuje zrobić tak jak na schemacie tylko do lamp przedwzmacniacza, do lampy mocy dam zmienne. czy rezystory symetryzujące coś dadzą za mostkiem gretza? bo bym je wywalił i dał przed tym mostkiem tam gdzie podepna zazenie lampy mocy właśnie

Dodano po 1 [minuty]:

na zdjęciu jeszcze nie ma tych fotorezystorów. jak uruchomie i dojde do ładu ze wzmacniaczem będę montował automatyke

• #8 12 Lip 2006 12:56
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

Czyli Fender + Marshall JCM800. Ja tam wolę połączenie Fender + Soldano Atomic. Na tym JCM800 to co najwyżej solówki da się grać bo "jedzie" środkiem, ale to kwestia gustu oczywiście. Co do systemu przełączania to układy wejściowe daję wspólne bez żadnego przełączania, a kanały przełączam przed końcówką za pomocą mikroprzekaźnika. Te rozwiązanie z fotorezystorami ma pewną wadę. Elementy zintegrowane (dioda+fotorezystor) są w Polsce trudnodostępne, a same fotorezystory mają dużą bezwładność. Obiawia się to tym, że przez krutki moment oba kanały grają razem. Jak pozbywasz się elementu przełączającego na przedzie to układy zwierające jak K3 i K4 powinny być - zapobiega to przesłuchowi międzykanałowemu. W dodatku k4 jest w złym miejscu. Powinien być za potencjometrem #GAIN#

Dodano po 27 [minuty]:

a co symetryzowania to napięcie stałe także powinno być symetryzowane.

• #9 12 Lip 2006 13:06
    jethrotull
    Specjalista - konstrukcje gitarowe

Kaw napisał:
    Mnie sie podoba sterowanie wzmocnieniem -ciekawe rozwiazanie .

No, ciekawe. Rzadko można spotkać we wzmacniaczu sterowanie wzmocnieniem za pomocą POTENCJOMETRU.
    painlust napisał:
    Ja tam wolę połączenie Fender + Soldano Atomic

Wiemy, wiemy :) tak naprawde topologia jest identyczna a różnice sprowadzają się do innych wartości dosłownie kilku elementów, zawsze można sobie przerobić jeśli się brzmienie nie spodoba, ale mi się np. podoba brzmienie JCM800 i mnóstwo świetnej musyki było zrobione na tym wzmaku, także partii rytmicznych :)

wluczykij, czy mozna by tez zobaczyc zdjęcia zewnętrznej części wzmacniacza?
    pozdrawiam.

• #12 12 Lip 2006 14:00
    włuczykij
    Poziom 27  

frezarko-kopiarka firmy MECAL. fajna sprawa, dziury pod trafa tez tym frezowałem

a chasis mam ze stosunkowo miękkiego alumienium, łatwe w obróbce i bardzo stywne

Dodano po 8 [minuty]:

http://www.kuba.trz.pl/wzmak/SSA50974.JPG tu widać przy pierwszej podstawce od prawej że przesunął mi się kopiał, dziura krzywo wyszła, ale podstawka zakryła;]

• #13 12 Lip 2006 14:04
    jethrotull

Aha, czyli nic dostępnego dla przeciętnego śmiertelnika, bo sobie "frezarko-kopiarki firmy MECAL" w m2 nie postawie :(

• #14 12 Lip 2006 14:07
    włuczykij
    Poziom 27  

nie no moj ojciec ma firme która robi w aluminium czyli sprzęt mam. jak masz jakies alu do pospawania to daj znac;]

• #15 13 Lip 2006 08:41
    KaW
    Poziom 33  

Zarzenie do lampy koncowej musi byc -przy pomysle oddzielania
    zarzen - z odrebnego uzwojenia . WTEDY DAJE SIE zasilanie zarz. na lampe konc . i po zapieciu rownolegle jakiegos pot. nastawnego -drutowy -
    jego srodek umasia sie w jakims miejscu chassis .W ten sposob ,
    krecac tym potenc. nastawnym -symetryzuje sie lampe -jej obwod - wzgledem masy.Fizykalnie bierze w tym udzial calosc zmontowanego wzmacniacza -juz na chassis .
    Pojecie symetrii ma wiele twarzy -w tym przypadku tak sie robi o ile -
    w wyniku zbudowania calosci szuka sie przyczyny przydzwieku w glosnikach .W konstrukcjach jest jeszcze podanie na taki obwod zarzenia niewielkiego napiecia dodatniego -bez przydzwieku -aby zahamowac droge przeniku -miedzy wloknem zarzenia a katoda -maks wartosc tego napiecia to 100V -PRAKTYCZNIE wystarczy moze polowa .Trzeba by bylo na to zwrocic uwage- w praktyce nie spotkalem sie nigdy z tym w konstrukcjach produkowanych u nas ....

• #16 13 Lip 2006 12:13
    włuczykij
    Poziom 27  

kurde chyba wyprostuję to napięcie, odfiltruje i podłącze wszystkie lampy z rezystorem w szeregu

• #17 13 Lip 2006 12:24
    audio
    Poziom 18  

Witam. Dlaczego w szeregu? Inaczej nie mozna? Pozdr

• #19 13 Lip 2006 12:26
    włuczykij
    Poziom 27  

ale do EL84 też będę musiał dać rezystor bo napięcie z trafa jest 7,5V;/;/

• #20 13 Lip 2006 12:29
    jethrotull

No to daj osobny rezystor. Po co męczyć mostek prostowniczy prostowaniem żarzenia dla EL84?

• #22 13 Lip 2006 12:34
    włuczykij
    Poziom 27  

w sumie masz rację.

• #23 13 Lip 2006 16:17
    ivo666
    Poziom 13  

Witaj,te 7,5v masz z obciążeniem czy bez....
    Osobiście prostuję żarzenie,symetryzuje i wygładzam na max.To jeszcze nie są prądy których należy się obawiać(pare ecc83 i el 84..)

• #24 13 Lip 2006 17:55
    włuczykij
    Poziom 27  

pod obciążeniem

• #25 13 Lip 2006 21:56
    ivo666
    Poziom 13  

No to rebus..Masz do wyboru:rezystor(słusznej mocy),bądż pełną stabilizację...A stabilizacja to wcale niegłupi pomysł,maniacy Hi-Fi stosują to nagminnie.Mam tak w pp el84,transformator z beethovena okazał sie zbyt "wydajny",i tak też sobie napięcie żarzenia w pełni ucywilizowałem..

Dodano po 17 [minuty]:

Poza tym...Przepraszam że nie na temat,ale czy ktoś jest w stanie przełożyć bełkot Kaw,czy Kaz na jakieś zrozumiałe narzecze...Być może jestem zbyt ograniczony aby to pojąć..

• #26 14 Lip 2006 17:58
    kk84
    Poziom 18  

Witam.

Cytat:
    Przepraszam że nie na temat,ale czy ktoś jest w stanie przełożyć bełkot Kaw,czy Kaz na jakieś zrozumiałe narzecze...

Ta sztuka nie udała się nawet najstarszym mędrcom świata ... ;)

• #27 14 Lip 2006 21:00
    KaW
    Poziom 33  

ja Was nie zaczepiam , jak rowniez nie mowie ,ze nie jestem gotow
    do udzielenia odpowiedzi .Przygladam sie Waszemu jezykowi bez uwag....
    Pozdrawiam.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson