Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nietypowe urządzenie z wykrywaniem obecności przedmiotu...

12 Lip 2006 11:32 2510 13
  • Poziom 23  
    Witam,jako że zazwyczaj naprawiam a nie konstruuję zwracam się z prośbą o pomoc w dobraniu elementów do urządzenia,mam nadzieję że trafiłem do odpowiedniego działu...
    Zadaniem maszynki jest sterowanie z pilota (jednoprzyciskowego najlepiej) silnika w prototypie jest to silnik DC12V i tak - urządzenie ma pobrać detal ze zbiornika gdy jest w pozycji dolnej,jak zostanie wykryty przedmiot na podnośniku ma on zotać odtransportowany na górę i się zatrzymać,teraz gdy jest już na górze pilotem należy ustalić pozycję tego detalu,czyli trzymając przycisk powodujey przemieszczanie się przedmiotu góra-dół w zakresie 35mm jak puścimy przycisk detal zostaje unieruchomiony i od tej pory każdy kolejny cykl powinien się kończyć na tej ustalonej pozycji,gdy jużprzedmiot zniknie powinien się odbyć cykl od nowa,czyli zjazd na dół pobranie detalu i wywiezienie go spowrotem na wcześniej ustaloną poycję.
    Urządzenie jest zasilane z akumulatora 12V i musi być oszczędne w energię,sterowane pilotem a także wydawać komunikaty głosowe na co jeszcze nie mam pomysłu.Nie wiem co robić czy opierać się na przekaźnikach czy wybrać jakiś sterownik i czy zastosować silnik krokowy czy zwykły i czym wykrywać obecność i nieobecność przedmiotu.
    Zmieści się np czujnik swiatłowodowy(bo nie ma wiele miejsca),ale jest drogi i nie wiem jaki wybrać.W prototypie zastosowaem silnik,przekaźniki i wyłączniki krańcowe,ale nie do końca mi to działa poprawnie ponieważ nie mogę tego zgrać z wykrywaniem obecności przedmiotu...Do reglacji precyzynej 35mm chciałem użyć takiego silniczka jakie są stosowane w stacjach dyskieteek do przesuwu głowicy.Czekam na propozycje nie należy kierować się tylko ceną lecz funkscjonalnością i niezawodnością urządzenia czyli jak macie jakieś sprytne rozwiąania na sterownik 12V to bardzo proszę o odowiedź i z góry dziękuje.Nie szukam gotowej recepty na urządzenie tylko informacji na czym teraz się buduje takie urządzenia.PZDR
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 39  
    strasznie skomplikowałeś ten opis , osobiście nie wiem czy przedmiot jest dostarczany na górę tym samym napędem , czy na górze przejmuje go inny i tam ma być regulacja ?
    co precyzji napędu to albo silnik DC z enkoderem , albo krokowy w obu przypadkach zastosowałbym naped śrubowy , to wszystko zależy jaka jest waga przedmiotu , ale skoro myslałeś o zastosowaniu silnika z FDD to raczej niewielka
    co do silnika z FDD to jego zastosowanie jest mało praktyczne , chyba że wykorzystasz cały napęd z śrubą i podstawą , sterownik zależy od typu silnika krokowego czy bipolarny , czy unipolarny
    sterowanie jednym przyciskiem raczej odpada , bo jak chcesz zmieniać kierunek obrotu silników , możesz zastosować typowe układy sterowników CNC tu przykład http://pminmo.com/
    lub bardziej proste rozwiązanie http://www.hobby-elec.org/e_step.htm
    napisz coś więcej o przedmiocie , który ma być transportowany i o zbiorniku może da się wykorzystać tor podczerwienii , czujniki magnetyczne itp
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 23  
    OK.jak trafnie zauważyłeś przedmiot jest lekki i dostarczany na górę tym samym napędem co w dół,ale muszę wykombinować regulację na górze precyzyjną w zakresie 35mm a po zabraniu przedmiotu powinien odbyć się cykl do momentu w jakim został zakończony i ustawiony w zakresie 35mm czyli zawsze jedzie do góry na ustaloną pozycję aż do zmiany tej pozycji pilotem,rozwiązanie z jednym przyciskiem miało wyglądać tak:trzymając przycisk podstawa wysuwa się i cofa aż do ustalenia odpowiedniej pozycji,po puszczeniu przycisku następuje zatrzymanie na określonej pozycji,osobiście wolałbym zrobic to na klasycznym silniku DC...ale popatrzę na te krokówki...dzięki na razie.
  • Poziom 39  
    Cytat:
    po zabraniu przedmiotu powinien odbyć się cykl do momentu w jakim został zakończony i ustawiony w zakresie 35mm czyli zawsze jedzie do góry na ustaloną pozycję aż do zmiany tej pozycji pilotem

musisz mieć albo enkoder i liczyć impulsy , albo krokowy i liczyć kroki wartość zapamiętać i na tej podstawie wykonywać nastepny cykl automatycznie , nie napisałeć nic o przedmiocie i zbiorniku oraz jak ma dokonywać się nastepny cykl czas , impuls .....
    układ z jednym przyciskiem bedzie kłopotliwy ponieważ jak urządzenie bezie wiedzeć czy ma wykonać ruch w dół czy w górę , co jest kryterium wyznaczonej pozycji w zakresie 35mm , może lepiej pełny automat dostarczajacy przedmiot w określone położenie i tylko raz ustawić żądaną wartość lub uzależnić położenie od jakiegoś wyznaczonego punktu odbioru
    PS czy przypadkiem nie budujesz urządzenia dla osób niepełnosprawnych
  • Poziom 24  
    Ponieważ nie bardzo zrozumiałem o co Ci chodzi, poradze tylko w tym w czym moge. Dla komunikatów głosowych polecam kostki z ISD, mimo ceny (20sec nagrania około 15zł) są bardzo funkcjonalne i proste w użyciu.

Pozdrawiam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A ja zamiast liczyć kroki (które czasem się gubią) poleciłbym zastosowanie przetwornika liniowego, może być optyczny taki jaki stosowany jest w drukarkach atramentowych HP (nie wiem jak w innych) jest to przezroczysta tasiemka i podwójna fotodioda na karetce która liczy przesuwające się czarne kreski na nieruchomej względem drukarki przezroczystej taśmie.

Taki przetwornik zastosowałbym na całej trasie, dodatkowo w tych "krytycznych" 35mm. dałbym dodatkowy czarny pasek dla innej fotobramki, który powiadamiałby regulator o znalezieniu się w "precyzyjnej strefie"

Całością będzie sterował jakiś sterownik programowalny (czy mikrokontroler czy PLC) więc sam ruch będzie mógł być tak skomplikowany jak program go opisujący, trzeba jedynie zadbać o prawidłowe i wiarygodne sprzężenie zwrotne, aby program mógł z jak największym prawdopodobieństwem określić aktualną pozycję.
  • Poziom 23  
    bogdan_p napisał:
    Cytat:
    po zabraniu przedmiotu powinien odbyć się cykl do momentu w jakim został zakończony i ustawiony w zakresie 35mm czyli zawsze jedzie do góry na ustaloną pozycję aż do zmiany tej pozycji pilotem

musisz mieć albo enkoder i liczyć impulsy , albo krokowy i liczyć kroki wartość zapamiętać i na tej podstawie wykonywać nastepny cykl automatycznie , nie napisałeć nic o przedmiocie i zbiorniku oraz jak ma dokonywać się nastepny cykl czas , impuls .....
    układ z jednym przyciskiem bedzie kłopotliwy ponieważ jak urządzenie bezie wiedzeć czy ma wykonać ruch w dół czy w górę , co jest kryterium wyznaczonej pozycji w zakresie 35mm , może lepiej pełny automat dostarczajacy przedmiot w określone położenie i tylko raz ustawić żądaną wartość lub uzależnić położenie od jakiegoś wyznaczonego punktu odbioru
    PS czy przypadkiem nie budujesz urządzenia dla osób niepełnosprawnych

Urządzenie jak prawie trafnie napisałeś będzie obsługiwane nie przez osoby niepełnosprawne lecz głównie przez osoby starsze więc pilot powinien być nieskomplikowany żeby nie krępował osoby obsługującej,więc może faktycznie najlepiej było by zastosować chyba 3 przyciskowy pilot do włączania urządzenia,dodam że urządzenie musi się wyłączyć samo po 5 min. nieużywania(ale to póxniejsza sprawa) i 2 przyciski góra-dół albo jeden zaleznie od tego jakie wybiorę rozwiązanie tych 35mm.Myślałem o zastosowaniu radiolinii takiej jak w alarmach, duży zasięg nie jest potrzebny tylko już nie pamiętam ile radiolki mają przycisków-stare czasy....
    Jednak zastanawiam się nad zastosowaniem do reg.35mm silnika na takiej przekładni(nie wiem jak się fachowo ona nazywa) gdzie przy stałych obrotach silnika w jednym kierunku możemy powodować ruch góra-dół na określonej długości,wtedy w pilocie wystarczy do tego jeden przycisk,a pozycja zostanie zablokowana mechanicznie przez przekłądnie i nie zmienymy jej dopóki znowu nie zaczniemy naciskać w pilocie przycisku...lub jeśli nie znajdę takiej przekładni to zastosuję silnik który będzie ograniczony krańcakami i w tym przedziale będzie przemieszcał się góra-dół aż do zabrania napięcia,wtedy znowu zostanie zatrzymany mechanicznie aż do następnego cyklu...
    Na dzień dzisiejszy mam już prymitywną detekcję przedmiotu na czujniku światłowodzie-odbiciowym.
    O zbiorniku : zbiornik z detalami znajduje się na dole i na podajnik przez puszczenie elektromagnesu zostaje spuszczony przedmiot który zostaje wykryty przez czujnik,wtedy silnik dostaje cynk że ma ten przedmiot powlec na górę,na górze użytkownik wybiera sobie wysokość na której ma od tej pory znajdować się ten przedmiot-detal.Ta regulacja jest jednorazowa dla około 50ciu cykli,więc użycie pilota będzie na prawdę bardzo rzadkie.po zdjęciu przedmiotu czujnik daje cynk silnikowi że ma zjechać na dół po kolejny przedmiot,zjazd-cynk z krańcaka-puszczenie elektromagnesu i znowu jazda na górę...
    Proszę mi wybaczyć że stronię od enkoderów itp. z kilku powodów : komplikacja urządzenia,cena i to że nigdy się tym nie zajmowałem a nie mam w tej chwili na to czasu rzeby się uczyć...Chciaż widziałem ładny schemacik na PIC16F84A do silnika krokowego i nawet mi się to spodobało...ale nie miałem jeszcze z PIC-em do czynienia...Na razie dziękuję za wszystkie sugestie.Pozdrawiam.
  • Poziom 39  
    DoctorX strasznie komplikujesz ten opis , chcesz żeby Ci pomóc a informacji jak na lekarstwo , moze jeżeli to nie jest tajemnicą napisz konkretnie co to za urządzenie , z ostatniego postu wynika że przedmiot jest metalowy , ale nic nie wiadomo o zbiorniku moze jest to mała galwanizerka lub coś podobnego ale trudno wróżyc z fusów
    teraz ważna sprawa czy układ kontrolny chcesz wykonać z wykorzystaniem mikroprocesora czy ma to być układ mechaniczno - elektryczny bazujący na krańcówkach i przekaźnikach
    na początek proponuje przemyślenie samej nazwijmy to " windy " pod względem mechanicznym , a dopiero później nad sposobem jej sterownia
    z pierwszego postu wynikało że masz problem z wykryciem przedmiotu na dole zbiornika ..... ale nic na temat zbiornika nie napisałeś
    w górnej pozycji wiadomo ma być regulacja w zakresie 35mm co jest punktem odniesienia dla ustalenia odpowieniej pozycji
    kolejna sprawa co jest wyznacznikiem rozpoczęcia kolejnego cyklu
    może naszkicuj jak to ma wygladać bo z tego co piszesz to trudno coś wywnioskować , poza tym że w górnej części trasy windy ma być 35 mm regulacji
    oczywiście można pomyśleć nad rozwiązaniem najprostszym z krańcówkami i nawet była by możliwość samoczynnej pracy góra / dół w zakresie tych 35mm celu ustalenia pozycji , ale nie wiem jak w tym przypadku chcesz zapamiętać pozycję
    w sprawie rozwiązań napędu proponuje zerknij na forum http://www.cnc.info.pl/portal.php zobacz jak można napędzać " windę "
    osobiście tak jak pisałem wcześniej polecam napęd śrubowy , można uzyskać naprawdę dobre parametry nawet stosując zwykły pręt gwintowany
  • Poziom 23  
    OK. przepraszam za zamieszanie i sprostuję : w tej chwili skończyłem już problem wykrywania przedmiotu,zastosowałem swiatłowód i "winda"jedzie tak jak trzeba
    BTW przedmiot nie jest metalowy tylko plastikowy
    ...Wszystko na przekaźnikach i krańcakach no i czujnik światłowodowy z regulacją czułości.Została tylko regulacja 35mm muszę spróbować z napędem śrubowym i jak napisałem wcześniej będzie to niezależna od całości regulacja na pilocie jednym lub dwoma przyciskami zaleznie od tego jaki napęd uda mi się skombinować...
    Ja poprostu myślę tak jeżeli doprowadzę sygnał np.z pilota do silnika a on mi ustawi odpowiednią pozycję to zabierając mu napięcie spowoduję jego mechaniczną blokadę i od tej pory tak już mu zostanie przez następnych ileśtam cylki...
    Przepraszam że skomplikowałem,ale z mojej strony to wygląda trochę inaczej bo ja "wiem" i może źle trochę że się tak rozpisałem.
  • Poziom 39  
    osobiście nadal Cię nie rozumię , jeżeli urzadzenie stanowi całość mam na mysli " windę " i podnosi go góry przedmiot to jak chcesz zrealizować niezależną cześć mechaniczną tylko na odcinku 35mm
    napisz co jest punktem odniesiena dla odpowiedniego położenia przedmiotu na górze i po co ta regulacja
    jeżeli w górnym położeniu wymagane jest aby przedmiot znalazł się zawsze w tym samym miejscu to wystarczy zastosować krańcówkę lub barierę optyczną , a przedmiot zawsze znajdzie się w tym samym miejscu , mozna uwzględnić jego górę lub dół w stosunku do wymaganego położenia
    Cytat:
    Ja po prostu myślę tak jeżeli doprowadzę sygnał np.z pilota do silnika a on mi ustawi odpowiednią pozycję to zabierając mu napięcie spowoduję jego mechaniczną blokadę i od tej pory tak już mu zostanie przez następnych ileśtam cylki...

tego to zupełnie nie rozumię , moze zdrać tą tajemnicę i napisz co to za cudo budujesz
  • Poziom 23  
    hmmm...cudo buduję,niestety zleceniodawca prosił o dyskrecję w tej sprawie,urządzenia nie ma nigdzie na rynku więc sam rozumiesz...
    Jak ja rozumię niezależną - nazwijmy to 35 milimetrową windą która zatrzymuje się niezaleznie od ilości cikli zawsze na tym samym piętrze i do tego jest odgórne założenie zleceniodawcy że ma być sterowana z pilota za pomocą jednego przycisku...Podawanie detalu ze zbiornika muszę umieścić na takiej wysokości żeby elementy były pobierane niezależnie od bierzącego położenia w 35 milimetrowej przestrzeni.Czyli ustalmy cykl całego urządzenia to jedno a regulacja 35mm to jakby druga sprawa,chociaż wszystko stanowi jedną całość.Spróbuję wysłać filmik,albo zdjęcia wykonanego prototypu...
  • Poziom 19  
    Witam,
    regulację 35mm można zrobić spełniając stawiane wymagania w prosty sposób - mechanizm jak w wyrzynarce, z tym że z przekładnią ślimakową która zablokuje położenie po zwolnieniu przycisku w pilocie (silnik zatrzyma się) Pilot może być od "ruskiego" samochodu zdalnie sterowanego (jeden przycisk) - były takie kiedyś. Dzięki takiej konstrukcji mechanicznej silnik kręci cały czas w jedną stronę, a "wózek chodzi" góra-dól.
    Pozdrawiam
  • Poziom 23  
    o to mi właśnie chodzi,jak nazywa się taki rodzaj przełożenia? bo nie znam fachowej nazwy i nie wiem jak szukać...PZDR.
  • Poziom 39  
    to co zproponował mariusz p to układ korbowodowy zamieniajacy ruch obrotowy na posuwisto-zwrotny , w Twoim przypadku wystarczy dobrać średnicę koła tak aby uzyskać zakres regulacji ( skok ) 35mm i wtedy faktycznie jednym przyciskiem jesteś w stanie doregulować położenia