Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

nagłośnienie kibicowskie - prośba

12 Lip 2006 22:19 1028 3
  • Poziom 2  
    witam:)

jestem tu nowy i przybywam w określonym celu:)

potrzebuję pomocy, a zawartość merytoryczna tego forum jest mi dosyć odległa. zwracam się więc z prośbą w następującej kwestii.

chcę wykonać nagłośnienie na stadionie sporotwym dla osoby prowadzącej doping w sektorze tzw. szalikowców. osoba ta stoi w tzw. gnieździe (u dołu sektora wieżyczka jak dla sędziego tenisa ziemnego) odwrócona w stronę trybun. prowadzący doping powinien być dobrze słyszalny w sektorze i choć trochę słyszalny na reszcie obiektu (stadion około 10 tys. ludzi).

ktoś doradził mi kupno głośnika tubowego 50W i wzmacniacza mikrofonowego z 1 wejsciem mikrofonowym. tylko co dalej? jakieś akumulatory? mikrofon dla prowadzącego jakiś zakładany jak słuchawki, żeby tez nie stał z mikrofonem jak prowadzący przegląd kapel disco-polo gdzieś pod białystokiem;)

jeżeli ktoś byłby chętny mi pomóc bardzo proszę o choć krótkiego posta. jak to zrobic i gdzie najtaniej kupić.

pozdrawiam
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik
    50W to raczej będzie trochę za mało - to jest dobre, jakby wszyscy na stadionie siedzieli cicho,
    łącznie z zawodnikami na boisku, a przypuszczam, że nie do takich sytuacji chcesz to zastosować?

Są jakieś wzmacniacze większej mocy do samochodów - nawet kilkaset wat, można by zastosować
    taki wzmacniacz, tylko nie wiem, czy cena nie będzie trochę za wysoka.

Można by rozważyć samodzielne zrobienie wzmacniaczy: zasilanie z dwóch połączonych
    szeregowo akumulatorów samochodowych, wzmacniacze z układów scalonych (trzeba by
    wybrać coś niezbyt drogiego, a o sporej mocy) w układzie mostkowym, kilka głośników 4 omy
    w obudowie tubowej skierowanych w różne strony - to już może sensownie nagłośnic sektor.
    Na jednym głośniku 4 omy w mostku przy zasilaniu 24V uzyskasz około 60W. Użyj od 2 do 4.

Jako wzmacniacz wstępny może być jakiś typowy wzmacniacz małej mocy (coś takiego, jak
    się stosuje w odbiornikach bateryjnych), lub nawet operacyjny - daje tylko 20mA, ale to dość
    do wysterowania kilku wzmacniaczy mocy - a za to pozwala dobierać wzmocnienie w dużym
    zakresie, i będzie można je dostosować do użytego mikrofonu.

Mikrofon: może taki z zestawu do telefonu komórkowego? Kosztuje grosze, i nadaje się.
    Można by jeszcze rozważyć użycie laryngofonu (lub przerobienia mikrofonu na laryngofon),
    żeby mniej łapać dźwięków z otoczenia (również z własnych głośników), a więcej od spikera.

Same elementy elektroniczne, nie licząc obudów, głośników i akumulatorów, będą kosztować
    pewnie około 100zł (trochę więcej, jak 4 głośniki), głośniki też coś koło tego, dwa akumulatory
    pewnie nieco ponad 100. Przy 4 głośnikach akumulatory wystarczą na 2 godziny pełnej mocy.

Jak zrobić poszczególne części takiego zestawu, było już dyskutowane na forum Elektrody.
  • Poziom 2  
    wielkie dzięki za pomoc.

gdybyś jeszcze znalazł chwilkę i wynotował mi nazwy elementów i głośników, których mam szukać byłoby super.

w każdym bądź razie wiem, że można zminimalizować koszty, bo myślałem o dużo większych.

pozdrawiam
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik
    Podejrzewam, że sporo mogą zakosztować dobre obudowy tubowe do głośników. I niestety nie wiem
    jakie, za ile i gdzie można kupić. Zwykłe przenośne tuby z mikrofonem mają wzmacniacz kilkuwatowy,
    i po pierwsze obudowa nie nada się do mocniejszego głośnika, po drugie przy dużej mocy zniekształcają.

Oczywiście obudowę równie dobrą (pod względem jakości odtwarzania), jak typowa obudowa dostępna
    w handlu można samodzielnie zrobić, tylko nie bardzo da się zrobić tak, by była lekka - ale jeśli można do
    tych obudów znaleźć zawsze parę osób do ich noszenia, to można by spróbować takiego rozwiązania.

Wiem, że są głośniki specjalnie dostosowane do obudowy tubowej, pytanie czy to jest do kupienia.
    Mają większą skuteczność od zwykłych głośników (tylko w takiej obudowie), co byłoby pożądane.
    Zwykły głośnik umieszczony w obudowie tubowej też ma zwiększoną skuteczność w porównaniu do
    skuteczności w typowej obudowie; wadą takiej konstrukcji jest duży ciężar - przypuszczam, że dla
    głośników od "megafonów" przenośnych zaprojektowano obudowy tak, by uzyskać jednocześnie
    wysoką skuteczność i mały ciężar, ale nie wiem, czy znajdzie się coś takiego na większą moc.

Typowe kolumny głośnikowe są optymalizowane pod względem dużej wierności odtwarzania, a nie
    dużej głośności, i do uzyskania takiej samej głośności jak głośnik tubowy potrzebują kilkakrotnie
    większej mocy (w końcu są stosowane głównie tam, gdzie z zasilaniem nie ma problemów).
    A z kolei do nagłaśniania dla dopingu nie potrzeba pasma 20-20k, wystarczy 200-4k. Co oznacza,
    że można zastosować głośniki średniotonowe, nie zestaw nisko+średnio+wysokotonowy.

Jeszcze pytanie, jak dobrać impedancję głośników. Można by np. uzyć głośników 20W/8om,
    i do każdego dwa wzmacniacze TDA2006 w układzie mostkowym - w sam raz pasuje zasilanie
    z dwóch akumulatorów, TDA2006 kosztują grosze - ale wtedy 4 głośniki to minimum, lepiej 8...
    A to na pewno spowoduje wyższy koszt obudów do głośników.
    W ogóle jest problem taki, że wzmacniaczom większej mocy głośnik poniżej 8omów nie pasuje,
    producenci układów scalonych nastawiają się raczej na większe napięcie, a nie duży prąd.
    Czyli jak ma być większa moc na głośnik, to albo wyższe napięcie zasilania (więcej akumulatorów,
    lub zastosować przetwornicę), albo robić wzmacniacz na tranzystorach (co będzie trudniejsze).