Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TRILUX po burzy ciemne zakola po bokach ekranu

cienkizanalogu 13 Lip 2006 12:01 3834 13
  • #1 13 Lip 2006 12:01
    cienkizanalogu
    Poziom 10  

Słuchajcie, mam wielki problem. Wyjechałem na urlop do rodziny, ale jak wiecie elektronicy nigdy nie mają wolnego. Na nieszczęście z telewizorów to jestem noga.

Wczoraj w nocy była tutaj burza. Piorun walnął, trudno powiedzieć w co (domek się zatrząsł), ale:

- Padł telefon (matka) zasilany z zasilacza sieciowego. Drugi telefon (zasilany z lini telefonicznej) przeżył burzę bez szwanku.

- Spaliła się prawdopodobnie płytka wzmacniacza antenowego (po włączeniu zasilacza do sieci obraz zamiast poprawiać, pogarsza się). Sprawdzałem to na drugim, dobrym telewizorze.

- Coś się stało z obrazem wyświetlanym na kineskopie. Po bokach zrobiły się półkola.

Sytuację dokładnie przedstawia załącznik.

Bardzo proszę Was o pomoc:

1. Cz się stało z telewizorem, co wysiadło, gdzie tego szukać?
    2. Czy naprawa tego telewizora jest skomplikowana, ile może kosztować?
    3. Czy jako elektronik (bardziej od procesorów, niż od TV) poradzę sobie z samodzielną

naprawą tego telewizora?

Bardzo prosił bym o Waszą pomoc.

Jest to telewizor TRILUX TAP 2534 TN-X. Tabliczkę znamionową również umieszczam w załączniku:

Nie klikaj 2 razy z rzędu w Enter. Nie pisz co drugą linijkę. Dbaj o wygląd postu. Popraw to [diz]

Poprawiłem.

0 13
  • Pomocny post
    #3 13 Lip 2006 13:39
    Lutownica
    Poziom 15  

dokładnie, j/w układ korekcji O-W, schemat zciągnij i poradzisz sobie

1
  • Pomocny post
    #4 13 Lip 2006 13:45
    maciej_333
    Poziom 34  

Ta jak ludzie piszą wyżej padła korekcja. Ciesz się, że tylko to. Mogła też uszkodzić się głowica, bo widać jakąś kaszę, albo to za słaby sygnał.

0
  • #5 13 Lip 2006 20:59
    cienkizanalogu
    Poziom 10  

Skąd mogę pobrać schemat serwisowy do tego telewizora ( TRILUX TAP 2534 TN-X )?

0
  • #7 14 Lip 2006 07:24
    DiZMar
    Poziom 43  

J.w.
    Najpierw sam poszukaj a później pytaj.
    Na przyszłość o schemat pytaj w dziale:
    Schematu/instrukcji...

cienkizanalogu napisał:
    ...Nie klikaj 2 razy z rzędu w Enter. Nie pisz co drugą linijkę. Dbaj o wygląd postu. Popraw to [diz]

Poprawiłem.

Mimo mojej uwagi i Twojej odpowiedzi dalej są niepotrzebne puste linie w pierwszym poście.

0
  • #8 14 Lip 2006 12:32
    W_marko
    Poziom 16  

Cześć sprawdz jeszcze kondensator 1uf na 250v kostka nie pamiętam jak na schemacie może być rozsadzony od spodu

0
  • #9 18 Lip 2006 11:03
    cienkizanalogu
    Poziom 10  

Witam znowu!

Wymieniłem wskazany przez Was kondensator i cewkę. Niestety problem jest dalej taki sam. Nic się nie zmieniło. Po bokach występują czarne zakola (fot. wyżej).

Przed wymianą:

Po wymianie:

Zastanawia mnie jeszcze ten przypalony element. Niestety na płycie nie mogę odnaleźć oznaczenia tego elementu :(

Tak to wygląda od strony laminatu:

Proszę o dalszą pomoc. Czy przyczyną może być przypalony element? Co to za element, i o jakiej wartości? Jakie ma oznaczenie na schemacie?

0
  • #10 18 Lip 2006 11:43
    opelr
    Poziom 29  

Wygląda to na R811 2,2ohm 0,5W i jest w szeregu z cewką 15mH L802 w lini korekcji E/W ,sprawdź (wymień) jeszcze T801 i posprawdzaj jego okolice np: D804 i R821 .

0
  • #11 20 Lip 2006 11:13
    W_marko
    Poziom 16  

Jeżeli wymieniłeś ten kondensator i rezystor (spalony 2.2ohma) to sprawdz scalak korekcji

0
  • #12 20 Lip 2006 21:19
    dbak
    Poziom 17  

Proponuję sprawdzić (poprawić wskazane na zdjęciu luty).Pewnie będzie ich więcej (zimnych lutów)

0
  • #13 21 Lip 2006 01:09
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 21 Lip 2006 18:54
    cienkizanalogu
    Poziom 10  

Naprawiłem tego TRILUXa. To był mój „pierwszy raz” ;)

Podsumowując:

Wymiana L802 (15mH) i C811 (1uF/250V) nie przyniosła rezultatu. Jednak L802 wyglądał na uszkodzony – podtopione zwoje na środku uzwojenia (fot. poniżej).

Wymieniłem zwęglony rezystor R811 (2,2 Ohm), który po wylutowaniu i zmierzeniu stanowił idealną przerwę. Bałem się jednak uruchomić w telewizor, ponieważ, w przypadku uszkodzenia tranzystora T801, przez cewkę L802 mógłby popłynąć stały prąd i zabawa mogłaby się rozpocząć od nowa. Zastanawiam się, dlaczego ktoś, kto projektował ten obwód nie zastosował eliminacji składowej stałej (np. za pomocą kondensatora), by zabezpieczyć tranzystor, cewkę i rezystor przed niebezpieczną sytuacją.

Wymieniłem więc od razu T801 (BD242C). Z braku odpowiedniego elementu, wstawiłem zamiennik BD244C (wg katalogu mocniejsze parametry). Po zmierzeniu wylutowany tranzystor, w przeciwieństwie, do nowego, miał obustronne zwarcie na złączu CE. Był więc uszkodzony, i dobrze, że go od razu wymieniłem. Wymieniłem też diodę zenera D804 (33V).

Po ponownym włączeniu TRILUX działał, jak nowy. Niestety nie miałem pasty silikonowej dla T801. Na szczęście mocowanie do radiatora wygląda masywnie. Na razie działa bez pasty. Może się bez niej obejdzie.

0