Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

kaseta magnetofonowa nośnikiem danych?

kopa60 13 Jul 2006 17:16 1347 5
    kopa60
    Level 10  
    Czy istnieje jakiś program umożliwiający: przekształcanie danych cyfrowych (plików) na sygnał dzwiękowy (np wav) i nagrywanie tak spreparowanych plików na kasecie magnetofonowej przy uzyciu zwykłego magnetofonu? (i oczywiscie w drugą strone)

Nie mówie że w ten sposób archiwizował bym dane:D ale chętnie pobawiłbym sie takim czymś.
    jakubbilski
    Level 16  
    kaseta magnetofonowa byla standardowym nosnikiem danych dla komputerow 8-bitowych. jesli chodzi o PC to nie mam pojecia o takim programie, mysle, ze moznaby taki napisac.
    a co do archiwizacji na tasmach, to kiedys byly w uzyciu streamery (nadal podobno sa w uzyciu tam, gdzie zalezy uzytkownikowi na poufnosci danych). ale to juz inna bajk, inny temat.
    pozdrawiam.
    kostek6
    Level 17  
    a macierze dyskowe co ?
    dziś urzywa się kaset coś około 4GB
    cena około 1500 zł
    MiL999
    Level 26  
    Myślę że nie byłoby problemu w napisaniu takiego programu. Zamieniałby dane na wysokość dźwięku lub jakoś podobnie. A może są takie programy?
    kopa60
    Level 10  
    To byłby bardzo ciekawy programik. Z listy wybierałoby się jakiś specjalny taśmowy system plików... Długo o tym myślałem. Niestety brak mi umiejetności, na programowaniu nie znam się zbyt dobrze.

System plików:
    na początku taśmy nagrany byłby ciąg sygnałów "bardzo głośny" "cisza" "głośny" "cisza" "średni" "cisza". Ten ciąg sygnałów zapamiętywałby komputer aby wiedział jak głośny ma być cichy sygnał itp i jaka długa ma być cisza. Pełniłoby to funkcje kontrolki aby na innym komputerze gdzie magnetofon miałby nieco większą prędkość przesuwu tasmy program automatycznie dostosował się do nowych warunków.
    Zmiana sygnału następowałaby co 0,0002s (5000Hz, taśma magnetyczna dobrze przenosi tą czestotliwość).
    I tak po skończeniu sygnału kontrolnego następowałaby transmisja danych:
    różne kombinacje ciszy i dzwięków zostałyby przetwarzane na dane binarne.
    itp.

W ciągu 0,0002s
    walus555
    Level 18  
    Możesz użyć programu do nadawania przez krótkofalówki np: JVDisk,MMSSTV lub podobnych można znaleźć je w necie.
    Powodzenia