Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

REGULACJA GŁOWICY MAGNETOFONU SZPULOWEGO

Krasul 19 Cze 2003 10:06 5246 11
  • #1 19 Cze 2003 10:06
    Krasul
    Poziom 15  

Cześć, tak się składa, że jestem szczęśliwym posiadaczem magnetofonu szpulowego DAMA PIK produkcji zrk. Mam niestety z nim problem: stara głowica była na tyle zjechana, że postanowiłem ją wymienić na nową. Kupiłem taką samą ze starych magazynów za 3 zł, zamontowałem lutując jakąś 20W oporówką (żeby nie spalić) no i zacząłem regulować. Miałem do tego celu specjalnie nagraną taśmę z utworami przepuszczonymi przez filtr górnoprzepustowy (same ostre soprany - do regulacji "na słuch"), taśma była nagrana na fabrycznym magnetofonie jakieś 25 lat temu. No i mam problem (zaopatrzyłem się co prawda w rysunek z układem ścieżek na taśmie ale i to nie pomogło), jakbym nie regulował to zawsze po nagraniu piosenki z radia na czystej taśmie, po założeniu na drugą stronę słyszę tę samą piosenkę "OD TYŁU" :cry: :cry: :cry: . Błagam pomóżcie mi, tam się reguluje wysokość, nachylenie i skos. JAK TO NAJPROŚCIEJ WYREGULOWAĆ? Pomóżcie mi. Czekam na odpowiedź. Pozdrawiam Tomek

0 11
  • #2 19 Cze 2003 10:13
    mgim
    Poziom 29  

A czy dobrze przylutowałeś przewody ??.

1
  • #3 19 Cze 2003 10:16
    Miroslaw P.
    Poziom 13  

Przede wszystkim jak przesuw głowic dociaskasz delikatnie palcem to widełki na głowicy nie mogą zachaczać o taśmę przy równoległym ustawieniu głowicy w stosunku do taśmy. Przy wymianie na inną głowicę czasami trzeba było zastosować podkładeczkę po przeciwnej stronie od regulacji.

0
  • #4 19 Cze 2003 10:27
    Krasul
    Poziom 15  

wiem, wszystko jest dobrze, nic nie zahacza i przewody są dobrze przylutowane..............

0
  • #5 19 Cze 2003 10:54
    TadeuszZ
    Poziom 21  

Ja myślę że po zamontowaniu ustawiłeś złą wysokość całej głowicy
    Szkoda że nie zmierzyłeś wcześniej wysokości bo wtedy skosy było łatworegulować. Ztego co pamiętam ( dawno nie wymieniałem głowicy w czymś takim ) to wysokość całej głowicy mniej więcej ma być taka że jak
    taśma przez nią przechodzi to widoczny rdzeń dolny głowicy ma być zasłonięty przez dolną krawędź taśmy ale tylko troszkę tak aby tylko ten rdzeń się schował. Potem będziesz regulował skosy na słyszalność wysokich. Czeka Cię raczej metoda prób i błędów. Zacznij od tego co napisałem
    powodzenia
    8)

0
  • #6 21 Cze 2004 19:11
    Roberto1
    Poziom 14  

Ostatnio wymieniłem głowicę w moim ZK-246 STEREO - stara była wytarta i nie przenosiła prawie sopranów. Po wymianie wcale nie jest lepiej. Wysokość głowicy jako tako da się ustawić, skosy niby też, ale diametralnej jakości dźwięku nie mogę uzyskać. Regulowałem też prąd podkładu (na słuch). Czy mógłby mi ktoś powiedzieć jak krok po kroku ustawić głowicę i prąd podkładu aby magnetofon odtwarzał i nagrywał w miarę przyzwoicie. Głowica na pewno jest podłączona prawidłowa i jest to ten typ, który przeznaczony jest właśnie do ZK-246 STEREO - 203S.
    Pomóżcie - wszelkie niejasności rozwiążemy w trakcie dyskusji.

0
  • #7 21 Cze 2004 19:28
    oli60
    Poziom 14  

jesli tak to moze glowica jest namagnesowana?lub elementy prowadzenia tasmy?
    odnosnie regulacji pradu podkladu to lepiej nie przesadzac ze zmniejszaniem.Efekt dobrych wysokich moze byc na krotko(plytkie namagnesowanie nosnika)najlepsza metoda byloby jednak uzycie generatora i miernika sygnalu mcz.

0
  • #8 21 Cze 2004 19:45
    olaf x
    Poziom 30  

na oko jak wiadomo chlop w szpitalu umarl. ale podstawowe ustawienie to wysokosci glowicy.
    gorna krawedz blaszek rdzenia powinna wypasc ciut ponizej gornej krawedzi tasmy. druga sprawa ktora sie zdarza jako przyczyna bledu prowadzenia tasmy, szczegolnie jesli dawno nie byl czyszczony to odpowiednie ustawienie rolki ciagnacej. trzeba wymontowac, zdjac rolke, oczyscic walek i wnetrze rolki spirytusem na wacie i nie zostawic klaczkow waty, wmontowac na miejsce i tak wyregulowac ustawienie, by przy pozycji start i podciagnieciu w skrajne gorne polozenie rolki na walku po 5-6 obrotach rolki zeszla w dolne polozenie samoczynnie, wtedy jest odpowiedni naciag tasmy.
    nastepna sprawa, czy filc dociskajacy tasme do glowicy rzeczywiscie ja dociska, gdyz slabe opasanie glowicy przez tasme powoduje utrate jakosci i to znaczna. pozostaje regulacja skosu, najlepiej to sie robi na tasmie testowej lub z jej braku na dobrze nagranej tasmie z czasow swietnosci sprzetu w warunkach domowych.
    jesli potrzebne sa sposoby ksiazkowe, moge je umiescic jutro po 19. mam ksiazke o regulacji i naprawie magnetofonu zk 256 i 2405 i jest bardzo dokladnie opisana regulacja po wymianie glowicy, oraz dobor pradu kasowania i podkladu :)

0
  • #9 22 Cze 2004 11:18
    Roberto1
    Poziom 14  

Jeśli chodzi o mechanikę magnetofonu to niedawno ją wyczyściłem. Tor przesuwu taśmy również. Elementy prowadzenia taśmy rozmagnesowałem. Jeśli chodzi o naciąg taśmy to jest trochę za duży - do regulacji. Filc dociskający taśmę jest prawie wytarty i może rzeczywiście taśma jast źle dociskana ale w tej chwili nie za bardzo wiem gdzie dostać taki cienki - pytałem u szewca - miał tylko taki gruby z 5mm, nigdzie w sklepach filcu dostać nie można. Taki mały krążek filcowy na jednym chamulcu też szlag trafił i też nie mam z czego zrobić. Głowicę wymieniłem w pierwszym rzędzie bo udało mi się kupić ale wygląda na to, że jak nie doprowadzę mechaniki do stanu normalnego to nie mam co nawet pomarzyć o posłuchaniu dobrej muzyki ze szpul. Opis regulacji głowicy po wymianie jak najbardziej mile widziany. I może jeszcze jakieś pomysły co do tych filców - słyszłem, że można stosować irchę do wycierania okularów, ale nie wiem czy to najlepszy pomysł. Chciałbym ten magnetofon tak zrobić żeby chodził jak trzeba przez jakiś czas a nie popsuł się po przewinięciu jednej szpuli.

2
  • #10 22 Cze 2004 19:16
    olaf x
    Poziom 30  

mialo byc , wiec jest.

pierwszy raz wstawiam jakikolwiek plik, wiec jesli cos nie halo, to prosze jakiegos moderatora o pomoc. skompresowalem z 2Mb do 100kB, bo tyle potrafie, a nie znam zadnego serwera, zeby gdzies umiescic i dac linka.

zdjecie za ciemne i nie wyszloby, wiec tytulem uzupelnienia: magnet ze zdjeta pokrywa, widok od gory, czolo glowicy jest przodem do nas, srubka g - po lewej stronie, n- po prawej stronie glowicy, srubki h - dwie, przed i za glowica

0
  • #12 30 Sty 2005 09:44
    Preskaler
    Poziom 37  

Zapewne temat "Krasula" jest już nieaktualny ale dopiero teraz "wpadł mi w oko". Może jeszcze komuś się przyda? Najogólniej rzecz biorac, moga być dwie przyczyny tego zjawiska (słyszenie przy odtwarzaniu "wstecznego" nagrania). Pierwsze to złe ustawienie wysokości głowicy i to nie wymaga komentarza. Drugie to "przemagnesowywanie się długo leżacej taśmy i polega na tym, że pierwotnie nagrana taśma zwinięta na krażek, nie leży idealnie równo i sasiednie jej warstwy sa poprzesuwane. Podczas długiego "leżenia" przemagnesowuja się sasiednie warstwy, nagrywajac wtórnie taśmę. Słyszymy wtedy "jakby" echo i często także (z drugiej strony taśmy) wsteczne odtwarzanie. Sposobem na zlokalizowanie tego "feleru" jest świeże nagranie na wszystkich ścieżkach jakiegoś sygnału (najlepiej mowa bo pomiędzy słowami występuja przerwy) i odtworzenie póżniej tego nagrania z pilnym nasłuchiwaniem (w przerwach słów). Uwaga! Taśma do nagrania MUSI być wykasowana przy pomocy elektromagnesu (magnesu?) żeby nie pozostały nawet ślady starych nagrań bo kasujca głowica może być także żle ostwiona i nie kasować dokładnie całe ścieżki.

0