Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy stacja lutownicza może pracowa jako tranformator?

olo00123 14 Jul 2006 13:05 876 3
    olo00123
    Level 10  
    Witam.
    Czy stacja lutownicza moze pracowac jako tranformator?
    Wyjasnie o co mi chodzi. Mam zamiar kupic jakas niedroga SL, do domowego uzytku (lutuje sporadycznie). Skoro juz mialbym kupic stacje luownicza (<150pln) to czy bede mogl traktowac ja jako zrodlo pradu stalego? Najlepiej taka stacje, zebym mogl regulowac napiecie wyjsciowe (24/16/10 itp.). Co bym sobie zasilil jakis elemencik. Mowiac po lamersku - zeby wystawaly dwa kabelki + i - :D

dzieki z gory za pomysly
    PIR-SERWIS
    Level 12  
    Najpewniej tak.
    Przeważnie posiada we wnętrzu układ sterujący-termostat,który zapewnia temperaturę grota zgodnie z nastawą-lecz przy stałym napięciu-przeważnie 24v.
    Jeśli chciałbyś tak zrobić musisz założyc przełącznik rozlączjący zasilanie grzałki grotu gdy chcesz pracy jako zasilacz, wepniesz się do kondensatora filtrującego, aby uzyskać regulację musiałbyś dołożyć choćby stabilizator 78xx podparty na środku potencjometrem-co zapewni ci regulacje napięcia i od razu będzie służyć jako zabezpieczenie przeciwzwarciowe.
    olo00123
    Level 10  
    Przerobka w gre nie wchodzi - za slabo sie znam - po drugie gwarancja... myslalem, ze jest taka stacja do ktorej podepne przewody w miejsce lutownicy. Czy istnieja w ogole takie?
    Jesli tak, to co musza miec w opisie?
    PIR-SERWIS
    Level 12  
    Według mnie nie ma czegos takiego-jeśli sam nie przerobisz to kup dodatkowo zasilacz, lub co ciekawsze i lepsze -skonstruuj z kitów dostępnych na rynku, coś przy okazji się nauczysz-choć droga trudna.
    Pirek.