Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kto wie co to za silnik krokowy?

novaspace.org 14 Lip 2006 21:30 3406 13
  • #1 14 Lip 2006 21:30
    novaspace.org
    Poziom 10  

Witam!
    Potrzebowałem silnika krokowego i znalazłem ten, ale nie znam jego parametrów.
    Kto wie co to za silnik krokowy?? Kto wie co to za silnik krokowy?
    Posiada on aż cztery pary uzwojeń. Podejrzewam, że jest to silnik unipolarny.
    Zmierzona rezystancja pomiędzy przewodami od lewej strony (patrząc na zdjęcie) :
    pomiędzy czerwonym i niebieskim oraz pomiędzy czarnym i żółtym wynosi ok 25Ω, a po prawej stronie pomiędzy czerwonym i niebieskim oraz pomiędzy czarnym i żółtym wynosi ok 26,5Ω .
    I teraz pytanie: na jakie napięcie może być ten silnik? (tak orientacyjnie)
    Będę wdzięczny za pomoc.

0 13
  • Sklep HeluKabel
  • #2 15 Lip 2006 01:20
    Bartek_Wosik
    Poziom 27  

Z czego on jest wymontowany?

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 15 Lip 2006 08:08
    bogdan_p
    Poziom 39  

przy takiej rezystancji cewek napiecie pracy może być w przedziale 12-30V , jest to silnik uniwersalny ma możliwość pracy jako bipolarny i unipolarny , zobacz ten rysunek

0
  • #4 15 Lip 2006 12:25
    novaspace.org
    Poziom 10  

Rozebrałem silnik i okazało się, że cztery przewody po lewej stronie są podłączone do stojana od strony wirnika. A pozostałe cztery są podłączone do stojana w obudowie.

Odpowiadając na pytanie, z czego jest on wymontowany: nie mam pojęcia.

Jeszcze jedno pytanie: czy jeśli podłączę go pod 12V to czy jest duże prawdopodobieństwo jego spalenia? Czy raczej nie powinno się nic stać.

0
  • #5 15 Lip 2006 12:56
    bogdan_p
    Poziom 39  

przy 12V nic nie powinno się stać , musisz odpowiednio połączyć uzwojenia tak by uzyskać układ dla silnika bipolarnego lub unipolarnego i zastosować odpowieni układ sterownika , najprościej połącz jako unipolarny driver ULN2803 program do sterownia przez LPT i możesz przeprowadzać testy
    sam silnik posiada dwie sekcje cewek , w kazdej po dwie cewki oraz niezależne wyprowadzenia każdej cewki A + A' , B + B'

0
  • #6 15 Lip 2006 14:18
    novaspace.org
    Poziom 10  

Układ sterowania planuję zrobić taki:
    Bez krańcówek bo nie są mi potrzebne.
    Według jakiej kombinacji to podłączyć najlepiej (nr z rysunku wyżej)? Ja bym to podłączył według schematu nr 4.
    Jak rozpoznać początki i końce cewek? Pod które wyprowadzenia podłączyć zasilanie?
    Z tego co widać po stykach, to możliwe że przewody niebieski z żółtym, po obu stronach, były kiedyś połączone ( są tam duże ilości cyny).

0
  • #7 15 Lip 2006 16:52
    bogdan_p
    Poziom 39  

sprawdź na początek czy faktycznie masz 4 cewki oraz czy mają jednakową rezystancję , mozesz spróbować czy połączenie niebieski + żółty jest faktycznie środkiem układu cewek , co do kolejności połączeń to jedynie podłączenie sterownika odpowie na to pytanie
    układ połączeń 4 to układ dla silnika unipolarnego i taki masz właśnie sterownik bardzo dobrze , że zdecydowałeś się na układ z transoptorami zabezpieczasz sobie LPT przed uszkodzeniem
    zanim jednak zaczniesz budowę tego sterownika polecam zbudować dowolny prosty układzik do wypróbowania tego silnika

0
  • #8 15 Lip 2006 17:52
    novaspace.org
    Poziom 10  

Pomierzyłem jeszcze raz wszystkie cewki.
    Dla ułatwienia przyjąłem takie oznaczenia:

Wyniki pomiarów ( średnia z 10):
    Pomiędzy 1 a 5: 26Ω
    Pomiędzy 2 a 6: 25,6Ω
    Pomiędzy 3 a 7: 25,9Ω
    Pomiędzy 4 a 8: 26,1Ω

Pomiędzy niebieskim a zółtym nie ma połączenia. Tak wiec są cztery oddzielne cewki.

0
  • #9 15 Lip 2006 19:06
    bogdan_p
    Poziom 39  

połącz tak jak planowałeś oczywiście wspólne z obu sekcji razem do plusa zasilania pozostałe do wejść stopnia mocy i próba działania

0
  • #10 16 Lip 2006 20:39
    novaspace.org
    Poziom 10  

Jeszcze jedno pytanie: jaki może posiadać on moment obrotowy?
    Jutro zabieram się do robienie układu sterowania. Jak będzie gotowy dam znać.

0
  • #11 16 Lip 2006 20:59
    bogdan_p
    Poziom 39  

to trudno powiedzieć , raczej niezbyt duży szkoda , że silnik nie ma żadnego oznaczenia bo może by szło coś znaleść na ten temat
    a do czego chcesz zastosować ten silnik ?

0
  • #12 16 Lip 2006 21:17
    novaspace.org
    Poziom 10  

Rozmawiałem przed chwilą ze znajomym i powiedział, że może to być silnik z drukarki igłowej (kiedyś taką rozbrajał :) ).
    Co do zastosowania to planuję go wykorzystać do budowy manipulatora 3R, jako silnik do napędu całej konstrukcji. Tak myślałem, że jak będzie posiadać mały moment, to zrobi się jakąś przekładnię. Na razie wszystko jest jeszcze w fazie projektowania.

Kolejne pytanie: wie może Pan, jaki układ można zamontować zamiast ULN2803, żeby uzyskać większą obciążalność prądową, tak do ok. 2A. Myślałem o równoległym łączeniu ULN'ów, ale to chyba nienajlepszy pomysł.

0
  • #13 16 Lip 2006 22:29
    bogdan_p
    Poziom 39  

bardzo dobry to STA401A lub inne drivery, lub tranzystory Mosfet w stopniu mocy , przykład masz tu http://pminmo.com/3axis/3axis.htm
    ULN można łączyć równolegle ale jak sam przyznałeś jest to trochę nie eleganckie
    to ja zapytam po co te 2A

0
  • #14 17 Lip 2006 10:26
    novaspace.org
    Poziom 10  

Też ciekawy ten projekt, ale tylko na trzy silniki, a ja będę potrzebował na cztery. Raczej zamienię ULN-ny na STA401A.

Taki duży prąd będzie potrzebny do jednego tylko silnika, który będzie służył do poruszania całego ramienia. Posiada on stosunkowo duży moment ok 0.75Nm, a tym samym potrzebuje dużego prądu. Do tego przegubu nie chciałbym stosować przekładni, bo silnik ma 400 kroków/obr, a chciałbym, żeby sterowanie było bardzo dokładne.

0