Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czułość radia CB. Proszę o wyjaśnienie co to takiego jest?

15 Lip 2006 13:09 2424 2
 • Poziom 10  
  Witam.

  Proszę o wyjaśnienie dość błachej sprawy. A mianowicie co to jest czułośc radia CB. Podawane jest to np: "Czułość 20 dB SINAD - 0,5 uV ". Czy lepiej jak tych 20 dB jest mniej czy lepiej jak więcej. I analogicznie do 0,5 uV. Interesuje mnie tylko AM/FM.

  Dziękuję.
 • Poziom 15  
  Witam!W przykładzie podanym przez Ciebie oznacza to,że jeżeli na wejście odb. podamy sygn. o wart. 0,5µV to na wyj. odb. sygnał użyteczny będzie 10 razy(20 dB) większy od sygnałów szumów odb.(gdy radio nie odbiera żadnej stacji to na wyj. jest tylko sygn. szumów).Przy tych samych dB im niższe µV tym lepiej.Przy tych samych µV im więcej dB tym lepiej.Mam nadzieję,że to trochę wyjaśni problem.
  pozdr.jurek
 • Poziom 26  
  juro54 napisał:
  (...)jeżeli na wejście odb. podamy sygn. o wart. 0,5µV to na wyj. odb. sygnał użyteczny będzie 10 razy(20 dB) większy od sygnałów szumów odb.(gdy radio nie odbiera żadnej stacji to na wyj. jest tylko sygn. szumów).

  Tak jest tylko przy pomiarze czułości dla emisji SSB. Przy AM i FM te 20dB to odstęp sygnału na wyjściu odbiornika przy włączonej modulacji (AM/FM) sygnału w.cz. do sygnału na wyjściu odbiornika przy wyłączonej modulacji sygnału w.cz. Sygnał w.cz. jest cały czas doprowadzany do wejścia odbiornika. To dla metody S+N/N. Przy metodzie SINAD stosuje się na wyjściu odbiornika jeszcze filtr pasmowo-zaporowy by uwzględnić zniekształcenia jakie wnosi odbiornik. Przy małych zniekształceniach (w zasadzie tak mają obecnie odbiorniki) obie metody dają identyczne wyniki. To tak w woli wyjaśnienia.