Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Popularny miernik cęgowy a pomiar rezystancji izolacji

kleki 15 Jul 2006 15:36 4818 4
 • #1
  kleki
  Level 28  
  Kupiłem kiedyś multimetr cęgowy jedynej słusznej Taiwańskiej produkcji jak na foto.
  Popularny miernik cęgowy a pomiar rezystancji izolacji
  W instrukcji (ta juz była po angielsku :-) ) przeczytałem, że można podłączyć do niego przystawkę do pomiaru rezystancji izolacji zdaje się przy 1000V. Interesuje mnie, czy ktoś ma doświadczenia z w/w dodatkiem. Może schemat ideowy? Pomysł? Jak to ze soba współdziała?
  :?:
  pzdr
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  Jerzy Węglorz
  Level 39  
  Pomiar izolacji w dawnych czasach był dokonywany miernikiem induktorowym. Był to przyrząd ilorazowy (2 cewki), wyskalowany jako megaomomierz, zasilany induktorem, z napięciem probierczym kilkuset volt, np. 500V, a również wyżej - według potrzeb, które wynikały z wymagań technicznych dla badanego sprzętu (to określał producent, na podstawie odpowiedniej normy). Potem pojawiły się również takie przyrządy, gdzie wysokie napięcie było wytwarzane przez przetwornicę tranzystorową. Za każdym razem odczyt był na przyrządzie, który mierzył prąd upływu i był wyskalowany w omach dla określenia oporności mierzonej izolacji.
  Twój przyrząd może mieć np. bezpośredni zakres pomiarowy 100uA, który nadaje się do podłączenia zewnętrznej przystawki, wyposażonej w źródło napiecia 1kV i wydajności prądowej np. 1mA (BHP!). Najlepiej jednak przeczytaj jeszcze raz instrukcję, albo daj ją do przetłumaczenia.
  Twój przyrząd - jak dobudujesz do niego przystawkę - będzie nadawał się tylko do tych pomiarów, dla ktorych wymagane jest napięcie probiercze 1000V (jeśli takie ma być dla tego przyrządu), do pomiarów wymagających innych napięć będzie nieprzydatny.
 • #3
  kleki
  Level 28  
  OK, ale w instrukcji słowa nie ma jak zbudowana jest przystawka. Obawiam się, czy pomiar nie jest wykonywany na zasadzie różnicy napięć (może podłącza się pod trzy zaciski?). Właśnie m.in. z powodu o którym piszesz w 3 akapicie chciałbym zbudować to sam.
  Można samemu opracować "induktor" i zastosować dodatkowo 250V i 500V próby(oczywiście trzeba później przeliczyć samą rezystancję). Dałoby to spore możliwości za niewielką cenę.
  pzdr
 • #4
  Jerzy Węglorz
  Level 39  
  Najpierw ustal, jakie ma być napięcie probiercze dla tych urządzeń, które chcesz sprawdzać, stosownie do tego można zbudować przyrząd.
  Odczyt z przyrządu własnej konstrukcji może być przydatny tylko dla Ciebie, natomiast jeżeli ma być podstawą do uznania jakiegokolwiek "nie twojego" urządzenia za sprawne, to musisz używać przyrządu legalizowanego.
  Procedura legalizacji urzadzeń "samoróbek" jest nie do przebrnięcia, nie mówiąc o tym, że jest kosztowna. Dotyczy to również wszelkich miar i wag, oczywiście - dla orientacji, ile ogórków wsypałeś do swojej beczki - możesz użyć cegły jako wzorca, ale już nie w sklepie, jeżeli te ogórki komukolwiek sprzedajesz.
  Pamietaj, że jeżeli po sprawdzeniu Twoim przyrządem i stwierdzeniu, że jest OK - jakiś użytkownik ulegnie porażeniu, to nie wytłumaczysz się przed prokuratorem, jeżeli sprawdzałeś urządzenie przyrządem nielegalizowanym lub z nieważną (bo po terminie) legalizacją!
 • #5
  kleki
  Level 28  
  1. Ma być tylko do orientacyjnych pomiarów/testów
  2. Nawet do pomiarów ochronnych nie musi mieć już legalizacji, nawet zatwierdzenia typu nie wymagają (tak twierdzi SEP), ten przepis stracił moc prawną (prezent od IEC :-) )
  3. Do ważenia ogórków - cegła jest OK :-), ale już do kapusty musi mieć zatwierdzenie typu i legalizację
  4. Potrzebuję napięcia próby 500V i 1000V, tu chodzi o uzwojenia silników, kable - nic poważnego.
  pzdr