Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontrola 2 silników prądu stałego z komputera

15 Lip 2006 21:59 2491 8
 • Poziom 10  
  Witam

  Muszę wykonać urzeczenie służące jako automat spawalniczy. Moja koncepcja polega na zbudowaniu wózka z palnikiem i zamontowaniu na nim kamery. Obraz z kamery byłby analizowany przez komputer i na podstawie wyników analizy regulowana byłaby prędkość wózka, oraz obrót drugiego silniczka, który byłby zamontowany na pokrętle do regulacji amperarzu(nie mam możliwości ingerencji w spawarkę, wiec musi być to zrealizowane w ten sposób).
  Czytałem dużo na temat mostka H i sterowania PWM przy pomocy ne555, jednak schemat który znalazłem zakłada ze PWM jest regulowany potencjometrem.
  Poszukuję schematu który umożliwiałby pełną kontrolę nad dwoma silnikami (prawdopodobnie silniczki od wycieraczek) czyli kierunek obrotu oraz prędkość przez LPT lub COM. Konstrukcja mostka H jest mi dobrze znana, wiec sprawę kierunku obrotów mam załatwioną. Zostaje jeszcze PWM...

  Byłbym bardzo wdzięczny z jakiekolwiek sugestie.
  Pozdrawiam
 • Poziom 35  
  atmega8 + max232 + port com (najprostszy tutorial opisuje jak to zrobić). Z atmegi generujesz dwa sygnały pwm i podłanczasz do swoich mostków. Do tego troche kodu i wszystko będzie działać.
 • Poziom 10  
  Hmm.. myślałem raczej o jakimś rozwiązaniu bez mikrokontrolera, ale chyba sie nie obejdzie... Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł to byłbym bardzo wdzięczny.

  Pozdrawiam
 • Poziom 39  
  bez uC raczej nie dasz rady , bo jak zrealizujesz komunikację po RS232 z PC , nieco innym sposobem i nawet bez uC jest zastosowanie sterownika typowego dla urządzeń CNC w którym wystarczą sygnały dir , step , enable do sterowania ( start/stop , prędkość , kierunek )
  sygnały możesz genererować na LPT , tego typu sterowniki są głównie dla silników krokowych , ale są również dla silników DC z enkoderem , kilka przykładowych rozwiązań masz tu http://pminmo.com/
 • Poziom 10  
  MirekCz napisał:
  atmega8 + max232 + port com (najprostszy tutorial opisuje jak to zrobić


  hmm...troche poszukałem po sieci i niestety nie znalazłem...Masz może na myśli jakiś konkretny tutorial? Mógłbyś podać jakiegoś linka?

  Byłbym bardzo wdzieczny.
  Pozdrawiam
 • Poziom 10  
  Zastanawiam się jeszcze nad wyborem silnika. Silniki z wycieraczek mają odrazu przekładnie, ale może żeczywiście bylo by łatwiej zastosować silniki krokowe... Macie może pomysł jakby można było rozwiązać taki problem na silnikach krokowych?
 • Poziom 14  
  Padła tu wzmianka o silnikach od wycieraczek. Czy orientujecie się, jakie mniej więcej momenty obrotowe mają tego typu silniki? Bo ogólnie to są dość wolne ale takiego silnika właśnie poszukuję... Co najmniej z 15 Nm ale nie wiem czy aż tak mocne są ;-)