Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontrola 2 silników prądu stałego z komputera

ryku5 15 Lip 2006 21:59 2407 8
  • #1 15 Lip 2006 21:59
    ryku5
    Poziom 10  

Witam

Muszę wykonać urzeczenie służące jako automat spawalniczy. Moja koncepcja polega na zbudowaniu wózka z palnikiem i zamontowaniu na nim kamery. Obraz z kamery byłby analizowany przez komputer i na podstawie wyników analizy regulowana byłaby prędkość wózka, oraz obrót drugiego silniczka, który byłby zamontowany na pokrętle do regulacji amperarzu(nie mam możliwości ingerencji w spawarkę, wiec musi być to zrealizowane w ten sposób).
    Czytałem dużo na temat mostka H i sterowania PWM przy pomocy ne555, jednak schemat który znalazłem zakłada ze PWM jest regulowany potencjometrem.
    Poszukuję schematu który umożliwiałby pełną kontrolę nad dwoma silnikami (prawdopodobnie silniczki od wycieraczek) czyli kierunek obrotu oraz prędkość przez LPT lub COM. Konstrukcja mostka H jest mi dobrze znana, wiec sprawę kierunku obrotów mam załatwioną. Zostaje jeszcze PWM...

Byłbym bardzo wdzięczny z jakiekolwiek sugestie.
    Pozdrawiam

0 8
  • #2 15 Lip 2006 23:10
    MirekCz
    Poziom 35  

atmega8 + max232 + port com (najprostszy tutorial opisuje jak to zrobić). Z atmegi generujesz dwa sygnały pwm i podłanczasz do swoich mostków. Do tego troche kodu i wszystko będzie działać.

0
  • #3 16 Lip 2006 08:42
    ryku5
    Poziom 10  

Hmm.. myślałem raczej o jakimś rozwiązaniu bez mikrokontrolera, ale chyba sie nie obejdzie... Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł to byłbym bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam

0
  • #4 16 Lip 2006 09:35
    bogdan_p
    Poziom 39  

bez uC raczej nie dasz rady , bo jak zrealizujesz komunikację po RS232 z PC , nieco innym sposobem i nawet bez uC jest zastosowanie sterownika typowego dla urządzeń CNC w którym wystarczą sygnały dir , step , enable do sterowania ( start/stop , prędkość , kierunek )
    sygnały możesz genererować na LPT , tego typu sterowniki są głównie dla silników krokowych , ale są również dla silników DC z enkoderem , kilka przykładowych rozwiązań masz tu http://pminmo.com/

0
  • #5 16 Lip 2006 12:15
    ryku5
    Poziom 10  

MirekCz napisał:
    atmega8 + max232 + port com (najprostszy tutorial opisuje jak to zrobić

hmm...troche poszukałem po sieci i niestety nie znalazłem...Masz może na myśli jakiś konkretny tutorial? Mógłbyś podać jakiegoś linka?

Byłbym bardzo wdzieczny.
    Pozdrawiam

0
  • #7 17 Lip 2006 10:57
    ryku5
    Poziom 10  

Zastanawiam się jeszcze nad wyborem silnika. Silniki z wycieraczek mają odrazu przekładnie, ale może żeczywiście bylo by łatwiej zastosować silniki krokowe... Macie może pomysł jakby można było rozwiązać taki problem na silnikach krokowych?

0
  • #9 17 Lip 2006 19:09
    kotu
    Poziom 14  

Padła tu wzmianka o silnikach od wycieraczek. Czy orientujecie się, jakie mniej więcej momenty obrotowe mają tego typu silniki? Bo ogólnie to są dość wolne ale takiego silnika właśnie poszukuję... Co najmniej z 15 Nm ale nie wiem czy aż tak mocne są ;-)

0
  Szukaj w 5mln produktów