Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung HT-DL100 wiatrak (opis)

janekg1112 15 Lip 2006 23:48 2709 0
  • #1 15 Lip 2006 23:48
    janekg1112
    Poziom 12  

Na wstępie podziękowanie dla PIOTRAL za schemat zamieszczony na
    forum (bardzo się przydał).
    Zestaw kina domowego Samsung HT-DL100 trafił do mnie z objawem wyłaczania się po 15 minutach.Szybko ustaliłem że wiatrak nie działa
    (zatarty),wymieniłem na nowy.Wiatrak działał ,jednak po 35 minutach ponownie sprzęt się wyłączył.Postanowiłem dokładnie przyjrzeć się układowi sterowania wiatrakiem.wiatrak działa z dwoma prędkościami
    1-podstawowa, 2-szybka.
    Układ wiatraka zasilanyjest z napięcia +VM przez rezystor R32 27omów
    i tranzystor Q40 (sterowany napięciem STE +12V) ,który daje na emiterze 11,5V i jest cały czas podczas pracy sprzętu.
    Przy podstawowej prędkości wiatrak zasilany jest przez rezystor
    R45 82 om (2W) do +FAN,wiatrak,-FAN,tranzystor Q2 (na schemacie,a na płycie oznaczony jako Q9).
    Przy szybkim obracaniu zostaje dołączona równolgła gałąż do R45,zbudowana na tranzystorze Q6 i rezystorze R44 39 om (2W)Włączenie podstawowej prędkości następuje po kilku minutach,
    czujnikiem temperatury jest tranzystor PQ3 D882-Y na płytce DVD POWER PCB CIRCUIT (z gorącym radiatorem) przymocowanydo radiatora
    razem z stabilizatorami.Ze wzrostem temperatury radiatora tranzystor wchodzi w stan nasycenia na kolektorze jest 0V to powoduje zablokowanie Q10,w wyniku czego Q11 przewodzi i przez D29,R49 wysterowuje Q7 a prąd z Q7 nasyca Q2 powodując zamknięcie obwodu
    wiatraka.Szybkie obracanie występuje podczas głośnego odtwarzania
    dzwięku,sterowanie brane jest z wyjść głośnikowych FL i FR .
    D20,47kom i D21 47kom(oznaczenia rezystorów trudno odczytać ze schematu) R31i C37 tworzą obwód stałej czasowej sterujący tranzystorem Q8 a ten powoduje włączenie Q6 daje on dodatkowy prąd
    na wiatrak zwiększając sprawność chłodzenia.
    Złączka CM4 ma 7 pin: 1-protect, 2-Emiter, 3-Kolektor, 4-Baza ,, 6 i 7
    wyłącznik termiczny w głównym transformatorze sieciowym.
    Piny 2, 3, 4 są połączone z tranzystorem PQ3.
    Rezystory R45,R44,tranzystory Q8,Q7 (SMD) Q6,Q2(Q9) znajdją się pod płytką gniazd (Euro).Natomiast Q10,Q11 ,Q12 i dalej po drugiej stronie
    płyty od strony kondensatorów filtrujących napięcia do wzmacniaczy mocy.
    Po wymontowaniu płyty głównej okazało się że spód obudowy stanowi połączenie dla masy w kilku punktach,dlatego podczas pomiarów należy je połączyć z masą (4 punkty).Dokładnie przykręcić płytę do spodu.
    Po dokonaniu pomiarów okazało się że jest wszystko dobrze,po kilku
    minutach załączył się wiatrak,jeżeli głos dałem na full zaczynał kręcić
    się szybciej.Obwody sterowania działały prawidłowo.
    Doszedłem do wniosku że orginalny wiatrak był o lepszej sprawności.
    Do rezyetora R45 dolutowałem od góry rezystor 150 om co spowodowało
    że zestaw działa bez wyłączania i dostatecznie ciho.
    Napięcia na wiatraku: prędkość podstawowa bez przeróbki 5V,po przeróbce 6,3V,przy dużej prędkości 8,3V.
    Znaczne zmniejszenie rezystora R45powoduje głośną prace wiatraka (przy małej sile głosu jest to uciążliwe).
    Napisałem post z nadzieją że może komuś okaże się pomocny
    w rozwiazaniu problemów z wiatrakiem w zestawie kina domowego
    Samsung HT-DL100.

Powodzenia Janek[/code]