Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik krokowy

19 Cze 2003 20:12 2333 12
  • Poziom 11  
    Czy ktoś mógłby mi podać parametry silnika krokowego EM-93 05100?
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 27  
    Podaj może jakieś dane pomocnicze jak urządzenie w jakim pracował albo ma pracować itd...
  • Poziom 11  
    Silnik ten pochodzi z drukarki igłowej Epson 1050 FX

! [A]
  • Poziom 27  
    Myślę, że jak byśnapisał do serwisu Epsona w polsce, albo przynajmniej do jakiegoś licencjonowanego to by ci odpowiedzieli na ten temat.
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 11  
    Ja głównie chciałbym wiedzieć czy takim silnikiem będe mógł ruszyć na tyle precyzyjnie by ruszać miniwiertarką i frezować płytki drukowane.
  • Poziom 11  
    Do frezowania płytek drukowanych napewno starczy ci taki silnik, jeżeli konstrukcja plotera będzie lekka , a silnik conajmniej 20 000 obrotów na minutę
  • Poziom 31  
    ta i przedewszystkim to nie może być silnik krokowy tylko zwykły.Silnik krokowy jak sama nazwa wskazuje porusza się małymi krokami przez co przy 20000 obrotów będzie on w takim szoku że go szlag trafi.Pozatym aby cokolwiek frezować musisz mieć mocny silnik by nie potrzebnie się nie gotował
  • Poziom 11  
    Ludzie czytajcie uważnie co się do was pisze Frezować będe miniwiertarką taką oryginalną ze sklepu silnik krokowy ma jedynie precyzyjnie naprowadzić ramię frezarki na właściwą pozycję XYZ i rozchodzi mi się o to czy jego dokładność to 1cm 1 mm czy może 0,02 mm ?
  • Poziom 22  
    Silnikiem krokowym możesz uzyskać dokładnie taką rozdzielczość jaką chcesz, ważniejsza rolę przy małych posuwach zaczynają odgrywać luzy w mechanizmie. Typowy silnik krokowy od popularnych urządzeń ma skok 1,8 st. czyli 200 kroków na obrót. Reluktancyjne mają typowo 7,5 st. Jeśli zastosujesz śrube pociagową o skoku 1mm ( np: fi 6mm) to dostaniesz rozdzielczość 0,005mm. Oczywiście czysto teoretycznie, no i silnik musi być odpowiedniej mocy, aby nie gubił kroków poruszając mechanizm.
  • Poziom 11  
    Dzięki wreszcie jakieś konkretniejsze wieści. Rozdzielczość rozdzielczością coś się tam wymyśli ale jak podawać te impulsy żeby uzyskać odpowiedznią prędkość obrotową a nie tracić za bardzo na mocy Wiem że im większa prędkość tym moc spada. Ale testowaliśmy taki silnik tj bipolarny 6 wyprowadzeń i sterowaliśmy go z dostępnego w necie programy girlanda i tp Silnik strasznie wolno się obracał a i moc nie byłą ta sama co w drukarce.
  • Poziom 22  
    Są specjalne sposoby zasilania takich silników. Ważne, aby jak najszybciej narosnął prąd w uzwojeniu. Aby zmniejszyć stałą czasową zasila się go znacznie wyższym napięciem niż nominalne, kontrolując prąd w uzwojeniu (np: L6219 za 10zł -rok temu), paradoksalnie można też włączyć rezystor w szereg (straty!). Dopiero wtedy uzyskasz nominalną moc. Jeżeli chcesz uzyskać duże prędkości stosuje się rozpędzanie silnika, gdyż w synchroniźmie może mieć kilka razy większe obroty, potem trzeba go specjalnie wyhamować, tak aby nie wypadł z synchronizmu. Ale to wymaga, albo doświadczeń, albo solidnych obliczeń z mechaniki, czyli know-how.
  • Poziom 11  
    A czy masz namiary na jakieś strony z materiałami na ten temat bo stykam się z różńymi schematami jedne są kosmicznie trudne drugie są proste ale znów na nich nie działa to tak jak trzeba Potrzebuje coś sprawdzonego i niezbyt skąplikowanego próbowałem rozwiązania na ULN 2803 w temacie "Jaką siłe ma silnik krokowy" mojego autorstwa są załączniki jeśli ktoś kumaty mógłby na to zerknąć i ocenić wartość schematu frezarka.rar Czas mnie goniii

A tak właściwie to chce się upewnić czy to ma być zasilacz impulsowy?