Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opinie o STX 30-300-4AP. Budowa subwoofera.

16 Lip 2006 15:32 1808 19
  • Poziom 15  
    Witam!
    Chcę sobie zrobić jakiegoś fajnego suba. Przeglądając dzialł DIY spodobał mi się głośniczek STX 30-300-4AP. Chcę was zapytać co o nim sądzicie. Tych, którzy zrobili już sobie konstrukcję na tym głośniku, proszę o opisanie jakości dźwięku(czytaj basu :D),np. czy dobrze go czuć w średniej wielkości pokoju, czy jest szybki, jak nisko schodzi itp.
    Pozdrawiam i thx za opinie :!:

Poprawiłem polskie znaki :D
  • Poziom 21  
    kolego wpisz w wyszukiwarce ten glosnik i bedziesz mial tyle tematow o nim ze przez cale wakacje nie zdazysz tego przeczytac!!
  • Poziom 15  
    Chodzi o to, że wpisałem już ten głośnik w wysukiwarce, oraz przeczytałem o nim wszystkie tematy. Niestety w jednych czytam, że ten glośnik warto kupić, a w drugich, że to głupota stosować ten głośnik w domu. Chcę zrobić suba na jakimś STX, który będzie miał pożądny, mocny głęboki bas. Dlatego proszę o pomoc, bo nie chcę kupic głośnika, który okaże się g...o warty.
    Pozdrawiam
  • Poziom 30  
    32-300-X-XX ten głośnik się do tego nada spokojnie
  • Poziom 26  
    j.w GDN-32-300-XX-X w skrzynce 55L strojonej na 35Hz i bedzie dobrze.
  • Poziom 23  
    do samochodu 30-300-4AP do domu 32-300-4SC.. mam na tym glosniku kolumnu, sa w dziale DIY... bardzo ladny gleboki i cieply bas jest z niego. ja go mam w obudowie 60L strojoną na 37hz i musze przyznac ze jest bezkonkurencyjny do 120zl
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    również skłaniał bym się aby zakupić jakiś "domowy". Jeśli potrzebujesz głębszego basiku to 32-300-xSC(impedancje dobierasz do wzmaka) Ja natomiast zrobiłem na 32-150-8sc w 60l. Tak, tak ma podbicie(2dB), ale filtr ustawiony jest na 60Hz, odpowiedź niecałe 8ms. Gra naprawdę bardzo fajnie(bez fajerwerków, ale baaardzo naturalnie). Napędzam to mostkiem na poczciwych tadkach (7294)
  • Poziom 15  
    Dobra! Zdecydowałem się na STX GDN-32-300-8-SC. Jutro złożę zmówienie. Bude zrobie 60l a strojeniem się jeszcze pobawię tak w okolicach 35Hz. Mam takie pytanko. Czy dwa wzmacniacze Jabela J-35 http://jabel.com.pl/?,ww,62,, da się połączyć w mostek :?: Jeśli tak to głośnik 4 czy 8 ohm do takiego mostka :?: Jeszcze jedna sprawa, czy dwa takie bass-reflexy mogą być :?::http://monacor.pl/catalogue-product.phtml?id=2462&Comp=0&Hier=6&MainKtg=63&SubKtg=279
    Dzięki za wszelką pomoc
  • Poziom 15  
    Już mam ten głośnik. Postanowiłem go wsadzić do 80 litrów strojonych na 35Hz. I teraz mam takie głupie pytanie: czy pojemność skrzyni w winisd to pojemność wraz z objętością tunelu bassreflex czy bez :?:
    PS. Załączam wykres.
  • Poziom 26  
    Jest to objetosc bez tunelu B-R.

Woow zwolnij, 80L to stanowczo za duzo. MAX 60! A i tak chyba najlepszym wyjsciem jest 55L@35Hz. Tylko pamietaj ze potrzebujesz mocnego wzmacniacza ;)
  • Poziom 15  
    Dzięki. Wzmacniacz da sobie radę bo mam 2 J-35 w mostku.
    CZemu max 60l :?: Widziałem już gdzieś na elce ten głośniczek w takiej konfiguracji i wszystko było ok. Impuls nie przekracza 14ms. Będę robić między 70 a 80l.
  • Poziom 26  
    Impuls implusem, tak samo jak symulacja, w symulacji moze byc ok. Pokaz mi ta konstrukcje gdzie ten 32-300 jest w 80L, zawsze jak ludzie robili na nim suba to dawali mu 50L-60L i strojenie 35Hz-40Hz. W tych 80L bass moze byc zbyt powolny i moze troche wytrzymalosc mocowa spasc. Dalej jestem jednak za 55-60L.
  • Poziom 30  
    kolega Armosus ma racje nie warto go pakowac go w 80l po co ci szafa w domu jak mozna miec mniejsze pudło. ja bym tak bezgranicznie nie wierzył w te symulacje bo to sa tylko symulacje co do wytzrzymałosci mocowej jest juz pełne 300w od 26Hz ale to tylko teoria praktyka moze byc inna
  • Poziom 15  
    Armosus napisał:
    Pokaz mi ta konstrukcje gdzie ten 32-300 jest w 80L

Tutaj jest w 77l: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=477222&highlight=stx+gdn+32+300+4+s&sid=a9433aa0f05714ecbabf5206efd5ecb8
    Tak sobie obliczyłem, że po odjęciu pojemności tunelu bs(ok 10litrów) i obudowy głośnikato by mi wyszło 76lw obudowie. Oczywiście w głośnik nie będę pakować pełnych 300W, tylko tyle ile da mi mostek 2*J-35. Zależy mi na mocnym basie, który będzie się dało odczuć na klacie :D:D:D Jeśli 77l to za dużo to jaką pojemność dobrać, bo wydaje mi się, że 50l to trochę za mało.
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Dobra, wsadzę go w 60l@35Hz. Mam jeszcze pytanko. Czy są jakieś granice w długości tunelu bs, bo mi wyszło 50cm. Oczywiście zmieszczę go w mojej skrzyni bez problemu, tylko czy taka długość nie będzie wprowadzać zniekształceń :?: Tunel prostokątny 34*5cm co daje 170cm² powierzchni.
    Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Mi wychodzi dlugosc 53,85cm. Nie powinno wprowadzac zaklocen tylko pamietaj zeby koniec tunelu wewnatrz obudowy byl oddalony od scianki za nim o jakies 10cm.

A nie prosciej dac rurke B-R? Srednica 10cm i dlugosc 24cm i bedzie git
  • Poziom 15  
    Obawiam się, że powierzchnia może być trochę mała. Słyszałem, że do tego głośnika minimalna powierzchnia tunelu bs to 150 cm². Przy mniejszych powierzchniach było słychać szumy powietrza. Ale to nie problem z tym moim tunelem.

Jeszcze mam takie pytanie. Jeśli trzema ściankami tunelu bs jest obudowa a tylko czwarta jest dodatkowa to czy koniec tunelu wyznacza koniec tej czwartej ścianki, czy jest on trochę przedłużany przez pozostałe 3 ścianki :?:
  • Poziom 26  
    Tunel to tunel - musi byc zamkniety, czyli ta 4 scianka wyznacza jego koniec.

I to jest tunel B-R (Bass-Reflex) a nie BS (bass-świst)
  • Poziom 15  
    Sorki, rzeczywiście b-r a nie bs :D:D:D:D:D:D
    Ale tunel zrobie chyba nie kwadratowy tylko okrągły:
    1.opcja: 2 rurki przedłużone rurką PCV: http://monacor.pl/catalogue-product.phtml?id=2467&Comp=0&Hier=6&MainKtg=63&SubKtg=279
    2.opcja: 3 rurki przedłużone rurką PCV: http://monacor.pl/catalogue-product.phtml?id=2466&Comp=0&Hier=6&MainKtg=63&SubKtg=279
    Wydaje mi się, że okrągłe będą lepsze, ładniejsze i łatwiejsze do wykonania. Jeśli się mylę proszę mnie poprawić. Aha, czy pochylona tylna ścianka daje coś przy tych częstotliwościach :?: