Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technics SU-V2X. Brak końcówki - jaką dać?

16 Lip 2006 17:00 3105 19
  • Poziom 13  
    Problem tego typu:
    mam wzmacniacz brakuje koncowki nie wiem jaka tam dac.
    Z dostepnych informacji slyszalem ze pasuja uklady stk2038I
    i svi2004A . Prosze o pomoc mam uklad stk2038I gdy mierze miernikiem wyglada na sprawny jednak po podlaczeniu na wyjsciach 43V prosze o pomoc!
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 37  
    Akurat ten temat był niedawno poruszany na forum. Poszukaj.
  • Poziom 13  
    nie umiem go znalezc moglbys mi podac link?
  • Relpol przekaźniki
  • Spec od car audio
    Przyklejony post o SVI2004 i tam masz linki do bardzo ciekawej strony. A tak na marginesie to w tym wzmacniaczu oryginalnie siedzi STK2038IV
  • Poziom 17  
    Witam

W tych wzmacniaczach fabrycznie montowano dwa typy układów SVI2003 i STK2038.
    Jeżeli obok końcówki mocy pod radiatorem są wolne miejsca na kilkanaście elementów to oryginalnie był SVI2003.
    Jeżeli nie ma wolnych miejsc to był STK2038.
    STK w wersji 16-nóżkowej (są też 22pinowe).
  • Poziom 13  
    to dziwne bo w tym wzmacholu ktory mam sa wolne miejsca a jest w nim uklad stk2038I i wszystko dziala. A ze swojej analizy dostrzegam ze te elementy sa do dodatklowego zabezpieczenia koncowki przed zwarciami i przegrzaniem! Te dwa zamieniki sa identyczne.
  • Poziom 17  
    Witam

Zdecyduj się, na początku pisałeś że nie masz końcówki mocy teraz że masz.
    Miałem niedawno dwa takie w tym samym czasie i wyglądały tak jak pisałem.
    Możliwe że tych dodatkowych elementów nie trzeba no normalnej pracy wzmacniacza, ale może nie być pełnego zabezpieczenia.
    Zamienniki nie są identyczne, na płycie zworki są w innych miejscach.
    Napewno przy STK2038 są 2 rezystory 0,22Ω 5W pod radiatorem przy SVI2003 nie ma ich.

Pozdrowienia
  • Spec od car audio
    SVI2004 nie ma tych rezystorów bo ma je obok siebie (co prawda mniejsze ale pełnią tą samą funkcję - jest to bocznik do zabezpiecznia zwarciowego). Jest jeszcze parę drobnych różnic, ale jeżeli tylko przedwzmacniacniacz jest sprawny to na niemal tej samej aplikacji gra STK. Tylko znacznie częściej problem jest w przedwzmacniaczu - tranzystory T501 - 504 są sprawcami dziwnych psikusów i nie zawsze jest to wina hybrydy. Ale wzmacniacz działający chodzi naprawde fajnie - sam sobie 2 sztuki takich uruchomiłem i zapatruję się na kolejną.
  • Poziom 13  
    wiesz problem mialem ale juz nie mam jeden kolega powiedzial ze mi pomoze ale lipa z jego strony bylem zdany na siebie! Ja maialem w nim uszkodzona koncowke mocy a doklladnie jeden kanal! Postanowilem kupic nową i zrobilem to zalozylem i nic koncowka dobra a na wyjsciu 40V. Okazalo sie ze masa ktora jest podpieta na samym tyle obudowy nie byla podłaczona i przedwzmacniacz o AN sie wzbudzał sie co doprowadzalo do wysokiego napiecia! Teraz odpalilem wzmacniacz gra na jednym kanale i potrzeba mi do niego sprawna koncowke/!!!

ps zgodze sie z tym co powiedziales ze te male tranzystory od BIAS cos tam tworza ale ja dokladnie nie wiem o co w tym chodzi i nie bede sie sprzeczal. Wydaje mi sie ze za ich prace odpowiedzialny jest układ technicsa ten maly ....controler.... i to on bedzie świrował!
  • Spec od car audio
    Mój jeden SU-V2X ma walnięty ten układ co go szumnie nazwali Computer Drive i gra. Tylko przekaźnik musiałem mu ręcznie wysterować. To nie on świruje tylko właśnie cały dowcip jest w aplikacji AN7062 + STK2038IV i tam są 2 magiczne tranzystorki Q501, Q502 co pracują w ciężkich warunkach i powodują w skrajnych przypadkach otwarcie końcówki, że pojawia się pełne stałe na wyjściu (miga wtedy szybko SAFETY OPERATION). Dlatego najpierw sobie mierzę czy faktycznie nie jest ubita hybryda (czy pomiar wykazuje w niej sprawne tranzystory a nie zwarcie) a potem czy jest stałe na wyjściu - jeżeli tak jest to zaczynam od kompletu tranzystorków i zwykle śmiga jak należy.
  • Poziom 13  
    Ja w swoim zrobilem blad z tego wzgledu ze nie wiedzialem co sie dzieje jak zalozylem nowy stk przy pomiarach zwarlem sobie przypadkowo wyjscie wzmaka do do minusa zasilania i uszkodzilem w hybrydzie tranzystor stopnia mocy. probowalem zlozyc z 2 hybryd jedna ale technologicznie mialy chyba inne koncowe tranzystory mocy bo stopien sterowania byl na troszke innych tranzystorach. W koncu sie okazalo ze powodem stalego na wyjsciu bylo nie dokrecenie srubki do obudowy z tylu gdzie jest masa i uklad an nie mial wogule masy tj. oznaczone gnd gdzie podpina sie tuner ze wzmacholem dla wyeliminowania zakłucen. Teraz ten wzmacniaczyk juz mam w jednym palcu wiem co mierzyc i jak sie z nim poslugiwac. A tak na marginesie kupilbym koncowke do niego!

Dodano po 6 [minuty]:

a co do tych tranzystorkow to nie moga sie raczej popsuc od samego zgodnego uzytkowania! Wydaje mi sie ze one sie poprostu przesterowuja przy spalonej koncowce mocy!
  • Spec od car audio
    Heh - jak składałem pierwszego robionego SU-V2X to nie zakręciłem całkiem tyłu - i nic złego się nie stało, tylko nie odpuścił protect bo nie miał odniesienia i wystawiał około 3V na wyjściach. Po założeniu tyłu zaczął śmigać poprawnie. Więc tylko od niepodłączenia masy te wzmacniacze się nie psują. Raczej mu zaszkodziło to zwacie wyjścia do zasilania. A tranzystorki te niestety po 20 latach gotowania popuszczają (zobacz laminat wokół nich zwykle jest przyczerniony). Objaw - dziwne blokowanie końcówki mocy przy małych głośnościach aż do jej ubicia w skrajnych przypadkach. Zwykle jak wymieniam końcówkę mocy (STK) to sprawdzam od razu jak zachowuje się wzmacniacz w różnych stanach (krtytyczny jest start zimnego na głośności poniżej 1 kreski).
    Swoją drogą już kilka tych wzmacniaczy widziałem i nie spotkałem w żadnym SVI2003 mimo, że wiem, że teoretycznie była taka wersja. Zwykle w V2X siedzi STK2038IV (całe szczęście, że tani) a w V4X siedzi SVI2004 (i tego nie idzie kupić).
  • Poziom 13  
    no ale jakby nie bylo to nie wiedzialem o co chodzi! moim zdaniem to jest troche glupio wykonane ale co zrobic nauka kosztuje!!!

Dodano po 3 [minuty]:

a co do tych koncówek to za nie wielka kaske mozna miec fajny niedrogi wzmacniacz oczywiscie ze kupi sie nie drogo uszkodzonego su-v2x

Dodano po 10 [sekundy]:

a co do tych koncówek to za nie wielka kaske mozna miec fajny niedrogi wzmacniacz oczywiscie ze kupi sie nie drogo uszkodzonego su-v2x

Dodano po 2 [minuty]:

a co do tych tranzystorow to mowisz o ich uszkodzeniu czyli (przebiciu) na elektrodach kolektor emiter? czy moze zimnych lutow?
  • Spec od car audio
    Te tranzystory są zwykle przegrzane i przy dużym sygnale chodzą w miarę a przy niskim dziwnie zachowują się - albo się zatykają albo otwierają na maksa (był na forum przypadek, że komuś paliło ostro wzmacniacz jak ściszał na 0).
    Swoją drogą podobny problem opisał człowiek na http://www.technics.welcome.to/
  • Poziom 13  
    w takim razie jest to trudne do sprawdzenia bo jak nie bedzie sensownego przebicia na tranzystorze to problem bedzie trudno obczaic!!!!
    ta sa zwykle tranzystory bipolarne !!!
  • Spec od car audio
    Dlatego ponieważ są bardzo tanie to podmieniam je na nowe a stare na kasację. I znowu 20 lat grania przed wzmacniaczem. Swoją drogą sprawdzanie tranzystorów na mierniku bardzo często prowadzi w maliny. Nie raz zdarza się, że na mierniku są sprawne a przy normalnych warunkach pracy puszczają. Metoda na podstawienie najpewniejsza.
  • Poziom 13  
    ok a jak ich jest wiecej?> to co kupujemy wszystkie tranzystorki??
  • Spec od car audio
    Kiedyś z powodu jednego tranzystora osiedziałem się kilka godzin z naprawą. A przecież nie musisz wymieniać wszystkich - jeżeli problem jest w jednym kanale to zajmujesz się jednym kanałem - zwykle tez problem ogranicza się do jakiegoś bloku, tu przykładowo sygnał z regulacji barwy i głośności wchodzi dobry, na wyjściu AN jest jeszcze ok a na wejściu STK już dętka. Rzut oka na schemat (no to łatwo powiedzieć - bo zwykle schematu nie ma) i ograniczasz się do kilku elementów. Swoją drogą układ końcówki mocy w tych modelach jest dość ciekawy - też na początku myślałem, że to z powodu magicznego Computer Drive ale jak któregoś dnia zdechł scalak i po ręcznym załączeniu przekaźnika wzmacniacz poprawnie gra dalej to mnie to do dziś mocno zastanawia. Chodzi mi o sposób dołączenia drugiego wejścia do STK (lub SVI).
  • Poziom 13  
    ok wporzadku! Sprawa z su v2x jest wyjasniona ale na tej stronce co podales jest napisane ze te tranzystorki najlepiej zamienic innymi.
  • Spec od car audio
    Tam jest napisane aby założyć inne gdyby takich jak są fabrycznie nie było. Ale dostałem takie jak były bez większych problemów i nie są na szczęście zbyt drogie. Swoją droga bardzo podobnie rozwiązane jest wysterowanie tranzystorów w kultowej końcówce mocy SE-A5MK2 (chyba nie pomyliłem modelu).