Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik 12 silników krokowych z drukarek..???

16 Lip 2006 21:30 10261 33
  • Poziom 10  
    Witam :) Prosze o pomoc i dobre rady.

Mysle że ten temat to bedzie duży problem, zaczne od początku.

Chciałbym stworzyć robota mobilnego, o dość dużych wymiarach, miałby to być podstawa (na czterech kołach lub gąsiennicach - jeszcze musze to dokładnie przemyśleć) mam wstępny plan podwozia bedzie zawieszenie i ukałd skrętny. Wstępnie chciałbym aby pojazd był wstanie pokonywać nierówny teren.
    Konstrukcje wykonam z pleksy, mam doświadczenie w obróbce i mam mały warsztat, zastanawiam sie nad odpowiednimi kołami.
    Na tym podwoziu bedzie osadzony manipulator mogący przesuwac sie na szynie wzdłuż podstawy. (W budowie manipulatorów mam doświadczenie, wykonałem ciekawy model z aluminium na projekt).
    Manipulator bedzie osadzony na podsawie obrotowej i wyposażony bedzie w parę przesuwną na pierwszym ramieniu, wyposażony bedzie w chwytak(wykonałem ciekawy chwytak i uchwycie kształtowo-siłowym też na projekt). Poszeczególne ramiona bedą łożyskowane. Całość mam zamiar wykonać bardzo dokładnie i solidnie. (Mam na to całe wakacje):))
    Z mechanicznego punktu widzenia mysle że nie bedę miał większych problemów ponieważ mam wiele ciekwych pomysłów i rozwiązań a poza tym siedze w temacie, jednak martwi mnie elektronika(i to bardzo)
    Oto moje pytania:

1) Czy da sie wykonać sterownik 12 silników krokowych i jakie bedą rozmiary płytki, chciałbym aby dałoby sie sterować silnikami za pomocą komputera(sterowanie poszczególnym silnikiem). Zależy mi na tym aby dało sie ustawić:
    - obrót w prawo
    - obrót w lewo
    - i zatrzymanie silnika w odpowiednim położeniu (np. jakby
    manipulator przytrzymywał ciężar)
    Chodzi mi o to aby poczatkowo dało się jedyne ustawić położenia
    poszczególnych silników.
    2) Jakie zastosować silniki mam dostęp do 3 sztuk drukarek Lexmark
    Z32 i Z25 i jak trzeba załatwię jeszcze 3 sztuki.
    3) Prosze o pomoc, powiedzcie mi gdzie mam szukać jak sie do tego zabrać, prosze o tłumaczenie wręcz łopatoliogicze.
    4) Chciałbym sie dowiedziec w co powinienem sie wyposażyc przed zabraniem sie za budowe elektroniki.
    5) Nie chce stosować do budowy serwomechanizmów ponieważ poprzedni manipulator wykonałem właśnie za ich pomocą i kosztowało mnie to wiele nerów, było to 9 silników miałem do tego serwokontroler i program na komputerze za pomoca którego mogłem nimi sterowac. Wszystko byloby swietnie gdyby nie mała żywotność i cena tych silników oraz brak możliwości obrotu o kąt większy niż 190.
    6) Nie chce zabrać sie za budowe mechanizmów zanim nie bede miał przygotowanej płytki, programu i podłaczonych silników. Wtedy musze dopasować momenty i potrzebną moc na poszczególne elementy robota.
    Jeszcze raz bardzo prosze o pomoc w każdym wydaniu, pownieważ znalazłem sie w martwym punkcie a jest to projekt który chciałem zrealizować od momentu kiedy zainteresowałem sie robotami.

Jeszcze raz dziekuje za pomoc na każde pytanie odpowiem :) Pozdrawiam. Mam nadzieje że nikogo nie zdenerwuje tym postem
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 39  
    ogólnie silniki z drukarek , szczególnie atramentowych są małej mocy , jeżeli jesteś pewien że ich moc Ci wystarczy to ok , jezeli nie to lepiej rozglądnij się za lepszymi , wazną sprawą jest aby wszystkie były jednego typy tzn unipolarne lub bipolarne
    jako sterownik do silnków proponuje układy stosowane w CNC , do sterownia masz dwa sygnały step i dir zobacz kilka takich rozwiązań http://pminmo.com/
  • Poziom 10  
    Dziękuje a czy masz może materiały w języku polskim na ten temat i czy te sterowniki mogą sterować 12 silnikami ?? Dziekuje za odpowiedź.

Dodano po 2 [minuty]:

- a co do lepszych silników to jakie proponujesz ?? w porównaniu z serwami to silniki krokowe posiadają większą moc przy kilkukrotnie mniejszcze cenie ..
  • Poziom 39  
    pierwsza sprawa to powinieneś zdecydować się na konkretny model silnika krokowego , tak jak pisałem wcześniej jeden typ unipolarny lub bipolarny , mając silniki znajac ich parametry można myśleć o doborze odpowiedniego sterownika
    układy dla silników unipolarnych są prostsze w realizacji , przykłady miałeś na podanej stronie szczególnie dość prosty projekt ,3 axis dla bipolarnych wymagane są dwa mostki H , ale z tym nie ma też większego problemu ponieważ są specjalistyczne układy
    wszystko zależy od zastosowanych silników , po polsku masz na tym forum w dziale elektronika http://www.cnc.info.pl/portal.php oraz jeszcze tu http://www.ottop.republika.pl/sterownik8435.shtml
    co do zakupu silników to podam Ci namiary na PW
    czy da się 12 sterować ....... oczywiście to tylko kwestia oprogramowania w PC , kazdy silnik wymaga 2 sygnałów na poziomie TTL , jeżeli dasz rade napisać odpowiedni program sterujący
  • Poziom 10  
    A czy miałby ktoś gotowy schemat takiego układu niekoniecznie z taką liczbą silników prosze o pomoc bo sobie nie poradze dziekuje za odpowedź
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 10  
    Jeśli zdecydowałbyś się na wykorzystanie silników z drukarek, to jestem w stanie przekazać Ci nieodpłatnie silnik z lexmark Z32 i z HP, tylko teraz nie pamiętam modelu, ale coś z serii 600. Mam te drukarki uszkodzone i tylko zaśmiecają miejsce w piwnicy. Ale silniki są na 100% O.K. Jedynym warunkiem przekazania tych elementów jest przesłanie mi na maila zdjęć z efektem końcowym Twojej pracy:D Trzymam kciuki i życzę powodzenia!!!
  • Poziom 39  
    michals010 może raczysz kliknąć na podane linki , wszystko tam jest
  • Poziom 10  
    Witam czy to prawda że na LTP moge sterować tylko 4 silnikami ??

Dodano po 3 [godziny] 24 [minuty]:

Przeglądałem te stronki i nie potrafie odszukać płyty sterownika i sterowników na więcej niż 5 silników krokowych a potrzebuje około 11 prosze o pomocną dłoń. Dziekuje

Dodano po 3 [minuty]:

Może ktoś dokładnie wie czy da się wykonać coś takiego czy już od trzech dni szukam rzeczy której tak naprawde nie ma, czy może są inne (lepsze) rozwiazania sterowanie taką ilością silników krokowych za pośrednictwem komputera i możliwość modyfikacji programu według potrzeb. Dziekuje :)
  • Poziom 39  
    sprawa wygląda w ten sposób , że faktycznie masz do dyspozycji tylko 12 linii wyjściowych , co daje możliwość sterowania 6 silnikami
    http://www.rafal.waw.pl/wynalazki/porty/
    rozwiązań jest kilka jedno z nich polega na dodaniu drugiego portu LPT inne to zastosowanie demuliplexera , można do dekodowania rozkazów zaangażować mikroprocesor , cała sprawa polega na tym czy dasz radę napisać odpowiedni program sterujący , myslę że dodanie dodatkowej karty rozszerzeń PCI / LPT jest najprostszym rozwiązaniem
  • Poziom 10  
    Zastanawiałem sie nad dwoma LPT i ciężko to widze, to są dwa kable a ma być to robot mobilny i chciałem tam użyć coś takiego: http://www.akcesoria.cnc.info.pl/plyta_glowna.htm
    a następnie do niej podłączyć poszczegolne sterowniki silników takie rozwiązanie by mnie zadowoliło jednak w momencie gdy miałbym dwa LPT musiałbym mieć dwie płyty i to już byłoby niezłe zamieszanie program musiałbym pisać nowy i nie wiem czy dałbym rady czy są może jeszcze jakieś inne rozwiązania:
    -- zastępujące dwie płyty jedna
    -- albo dwa LPT jednym

Prosze o pomoc i pozdrawiam
  • Poziom 14  
    A może takie rozwiązanie (nawet proste i nie za drogie na wysterowanie 12 silników):
    Wiadomo że każdy z silników mógłby być wysterowany przy pomocy jednego mikrokontrolera (np. Atmega8). Można by zrobić tak: wykonać płytkę, na której umieścimy dla każdego silnika po mikrokontrolerze oraz za każdym uC układ do przesyłania właściwego prądu do silnika na tranzystorkach. Wszystkimi tymi mikrokontrolerami można sterować z jakiegoś potężnieszego procka z większą ilością wyjść (np. Atmega16 albo nawet 128 - zależy ile instrukcji powinny dostawać małe procki aby wysterować krokówki). Główny procesor miałby zarezerwowane np. 8 nóżek na komunikację z komputerem przez LPT. Wówczas wystarczy tylko jedno gniazdo, a dzięki takiemu rozwiązaniu można przesłać w prosty sposób 255 rodzajów instrukcji, które będą interpretowane przez główny mikrokontroler i z niego będzie szła dalej informacja do mniejszych, pozostałych mikrokontrolerów. Funkcji sterujących może też być znacznie więcej: można do głównego proca z kompa wysyłać w każdej paczce 2 liczby - wtedy mamy już 2^16 instrukcji ale nie wiem czy można aż tyle wymyślić ;-) Nie wiem... przemyśl to. Atmega8 (28 nóżek) to wydatek ok. 8 zł, Atmega16 (40 nóżek) kosztuje ok. 10-12 zł, Atmega128 (64 nóżki) w zależności od tego czy goły proc czy w układziku to od 35 do 60 zł. chyba że lepsze układy to nawet ok 130 zł może kosztować. Całość można zamknąć w 200-300 zł.
    Pozdrowienia.
    KoTu.
  • Poziom 39  
    zaczym nie rozumieć o co Ci chodzi , przecież chyba zdawałeś sobie sprawę że nie ma gotowych układów do sterownia 12 silnikami krokowymi
    typowymi rozwiązaniami w sterownikach CNC to układ sterowania 3 silnikami + przekaźniki do włączania silnika wrzeciona lub innych funkcji oraz w zależności od modelu sterownika kilka wejść do krańcówek
    stosując sterowniki tego typu wymagane są tylko dwa sygnały : step / dir
    podobnie jest z programem , gotowego napewno nie znajdziesz a te do CNC nie nadaja się , dlatego podstawowa sprawa do napisanie programu obsługujacego w PC , program musi generować sygnał z możliwością zmiany częstotliwości dla wejść step i wystawiać 0/1 dla wejść dir
    tak więc główna płytka z linku CNC nie nadaje się do tego jak również żaden z programów do CNC
    w Twoim przypadku płytka głowna powinna zawierać jedynie transoptory , oczywiście mozna również podłączać układy sterowników silników krokowych bezpośrednio pod LPT
    co do innych rozwiazań to zobacz sobie np. układ 74154 będący demultiplexerem 4z16 , na porcie LPT wystawiasz adres , sygnał na G1/G2 i masz 16 wyjść stosując dwa takie układy jeden dla sygnału step drugi dla dir masz rozwiazane sterownie nawet 16 silników
    jak zwykle podstawowa sprawa to program sterujący w PC
    to jedna z propozycji , pozostaje jeszcze mikroprocesor i transmisja po RS232 , który zdekoduje rozkaz i wystawi odpowiednie sygnały dla sterowników silników krokowych , oczywiście można podobnie zrobić zamiast układów demultiplexerów
    co do kabli to stosując na wejściu sterownika trasoptory mozesz zastosować taśmę wielożyłową , która będzie i tak bardziej elastyczna od typowego kabla do drukarki
    kotu zupełnie bezsensowny pomysł , po co dodatkowe 12 uC jeżeli sterownik silnika krokowego potrzebuje tylko dwa sygnały , a same uC bez stopnia mocy nie wysterują silnika
  • Poziom 13  
    Port LPT ma 8-bitów na wyjściu. Jesli rozbijemy je na 3 x 4 otrzymamy 12 możliwości dla np 12 silników.
    Zostaje jeden bit na dajmy na to DIR.
    Jeśli ustalimy 12 pierwszych bit'ów na STEP, to możemy sterować 12 silnikami.
    Trochę logiki, 12 sterowników (niedrogie układy IC) dla silników krokowych i sprawa rozwiązana.[/url]
  • Poziom 18  
    @piMezon
    Ale czy w tym przypadku wszystkie silniki będą się zawsze kręciły w tą samą stronę?, pozd
  • Poziom 13  
    Nie "zawsze w tą samą" ale istnieje jeden minus tego pomysłu.
    Jeśli projekt przewiduje obracanie kilku silników w tym samy czasie w różnych kierunkach to mój pomysł niestety odpada.

Bitem 0 ustalamy kierunek dla danego silnika którym akurat chcemy kręcić.
    Przykładowo 0 dla CW a 1 dla CCW, jeden bit = dwa stany = dwa różne kierunki.

Aby zakręcić jednym z silników należy wysłać dwie jedynki jedną na jeden z bitów 1-4,
    a drugą na jeden z bitów 5-7 wtedy logika przekaże sygnał STEP do jednego z silników.
    Jeśli wyślemy więcej jedynek odpowiednio więcej silników będzie kręcić się na raz (w tym samym kierunku)
    Można jednak trochę "oszukać" i kręcić np 2 silnikami na zmianę zmieniając dla każdego wartość DIR,
    przy dostatecznej prędkości otrzymamy wrażenie jakby dwa silniki kręciły się w przeciwnych kierunkach.

Na rysunku logika z wykorzystaniem 3 układów 7408 (Quad 2-input AND).
    (wyjścia bramek to wartości STEP dla sterowników)
  • Poziom 30  
    Witam!!

Pomysł z jedną linią "kierunek" jest moim zdaniem bardzo dobry. Do tego dodać tylko dekoder z 4 na 16, linię "0" pozostawić wolną, a linie od "1" do "12" ("15") podłączyć do poszczególnych wejść "krok" sterowników silnika.
    Sterowanie wyglądało by tak: Na wejście "kierunek" stan decydujący o kierunku obrotu silnika, a na wejścia dekodera nr silnika do kręcenia.

Przykład: Chcemy obrócić silnik nr.3 o 1 krok w lewo.

1 - ustawiamy kier = L (D4=0)
    2 - na D0 - D3 wpisujemy wartość 3 (0011) na wyjściu nr 3 pojawi się stan aktywny
    3 - na D0 - D3 wpisujemy wartość 0 (0000) na wyjściu nr 0 pojawi się stan aktywny, pozostałe nie aktywne

W ten sposób można zakręcić silnikami w różne strony, najpierw ustawiamy kierunek dla jednego silnika, wysyłamy impuls na jego "adres" w sposób podany wyżej, następnie kierunek dla innego silnika...
    Ponieważ silniki krokowe steruje się z pewną nieprzekraczalną częstotliwością, nic nie stoi na przeszkodzie aby w ten sposób kręcić dwa silniki w przeciwne strony - i tak trzeba robić odstępy czasowe między impulsami na sterownik silnika, więc można to zrobić tak:

pętla
    kier = L
    impuls na silnik 1
    kier = R
    impuls na silnik 2
    teraz odliczamy zwłokę.
    pętla

Wydaje mi się że można by użyć jako dekodera z 4 na 12 układu 74159.
    Przy okazji, jakie układy sterowały tymi silnikami w drukarkach które posiadasz? Może nie musiałbyś szukać...

Pozdrowienia - DANThE

P.S. Pobrałem pdf z elenoty, teraz jestem pewien, 74159 by się nadał.
  • Poziom 13  
    Fajny pomysł z dekoderem danthe.
    Ale skoro użyłeś tylko 4 bity na STEP silników, to czemu nie użyć drugiego dekodera i z kolejnych 4 bitów zrobić sterowanie DIR dla każdego silnika osobno.

Do tego dochodzą bity dwukierunkowe w porcie LPT, których też jest 4 (czy 3?)
    Jeśli tutaj też użyć dekodera to mamy kolejną opcję dla każdego z silników.
    np Half-Step, albo trzymanie silnika w jakiejś pozycji o czym pisał michals010

Z każdego dekodera wychodziłoby 16 bitów, więc można oprócz 12 silników sterować jeszcze innymi rzeczami.
    (sygnał dzwiękowy przy cofaniu, oświetlenie obszaru roboczego, czy jakieś inne "niepotrzebne" bajery)
  • Poziom 16  
    a nielepiej zrobic prosta 8mio bitową magstrale przy uzryciu zatrzaskow ?
    w momencie gdy uzyjecie strownikow step-dir to newet dekodera nie bedzie trzeba do nich stosowac /8bitow x 3zatrzaski = 24 bity wyjsc/, pozatym to rozwiazanie daje mozliwosc zczytywania informacji od czujnikow, fotokomorek, dekoderow poprzez dolaczanie kolejnych ukaldow.
    Sam robie takiego robota, elektronika juz jest zrobiona (ale jezcze nie dziala:) zabiore sie zania jak skoncze z czescia mechaniczną-juz niedlugo), siedzi tam dekoder 1z8, siedem zatraskow 74374, sterowanie odbywa sie przy pomocy 12 bitow - 8bit- magistrala 3bit- wej adr dekodera i 1bit - zegar zebrany z kazdego zatrzasku-wejscia.
  • Poziom 16  
    aaaa, no i jest jeszce taki stary magiczny uklad rozszerzen mianowicie 8255, ma dwadziescia nog, trzy porty no i w starej (bardzo starej) drukarzce na pewnie sie znajdzie:)

edit:
    2x dwadziescia* sorki za gafe:P
  • Poziom 30  
    piMezon napisał:
    Fajny pomysł z dekoderem danthe.
    Ale skoro użyłeś tylko 4 bity na STEP silników, to czemu nie użyć drugiego dekodera i z kolejnych 4 bitów zrobić sterowanie DIR dla każdego silnika osobno.

Bo to bez sensu, ponieważ i tak w ten sposób mogę podać impuls sterujący tylko na jeden silnik na raz, więc nie robi różnicy czy wcześniej ustawię bit kierunku dla wszystkich silników i zakręcę jednym, czy ustawię kierunek dla jednego wybranego i nim zakręcę, a 4 bity można użyć do innych rzeczy.
    Jeśli chodzi o trzymanie silnika to jeśli sterownik nie otrzymuje impulsów "krok" to właśnie wtedy "trzyma".

Ad. clipie - do wróbli można strzelać z wiatrówki albo z armaty. Efekt ten sam - wróbel ubity. Rozwiązanie moim zdaniem dobre lecz skomplikowane jak na problem podany w temacie. 8255 ma 40 wyprowadzeń i tyż jest dobry, można z tego uzyskać ekspander do lpt - 3 porty po 8 bit.
  • Poziom 16  
    trzy scalaki albo jeden duzy i nic pozanimi! nie wydaje mi sie uladem zbyt skomplikowanym, mozliwosc dowolnego obracania tylko jednym silnikiem to bardzo wysoka cena jak na urzadzenia maijace byc tak fukcjonalne jak robot. - nawet poruszanie sie takiego pojazdu byloby ograniczone (bez bączków, jazdy po luku) - a to tylko dwa silniki

A prosztrzego i bardziej lub rownie funkcjonalnego ukaldu juz chyba nie ma. / Z wiatrowki niedzwiedzia sie nie ustrzeli :)/
  • Poziom 13  
    @danthe
    Fakt, jakoś tego do końca nie przemyślałem :]

Ale w takim razie wg Twojego pomysłu nie będzie można kręcić kilkoma silnikami na raz.
    Należy się zastanowić czy jest to potrzebne, bo jeśli np robot będzie miał po jednym silniku na koło to dobrze by było kręcić 4 silnikami w tym samym czasie.
    Jeśli jednak jest to obojętne to uważam Twój pomysł za najlepszy, jeśli chodzi łatwość wykonania i możliwości.
  • Poziom 30  
    piMezon napisał:
    @danthe
    Fakt, jakoś tego do końca nie przemyślałem :]

Ale w takim razie wg Twojego pomysłu nie będzie można kręcić kilkoma silnikami na raz.
    Należy się zastanowić czy jest to potrzebne, bo jeśli np robot będzie miał po jednym silniku na koło to dobrze by było kręcić 4 silnikami w tym samym czasie.
    Jeśli jednak jest to obojętne to uważam Twój pomysł za najlepszy, jeśli chodzi łatwość wykonania i możliwości.

Jasne że da się. Przecież gdyby puścić na sterownik zwykłego krokowca impulsy o częstotliwości takiej jak "wyciągnie" port lpt to nie ruszyłby z miejsca. A jak dasz na np. ster.1 impuls, następnie od razu na ster.2 i teraz opóźnienie, to oba silniki wykonają krok niemal równocześnie, a jeśli między impulsami sterującymi zmienię stan linii kier. to zrobią krok w przeciwne strony.
  • Poziom 16  
    danthe napisał:

Jasne że da się. Przecież gdyby puścić na sterownik zwykłego krokowca impulsy o częstotliwości takiej jak "wyciągnie" port lpt to nie ruszyłby z miejsca. A jak dasz na np. ster.1 impuls, następnie od razu na ster.2 i teraz opóźnienie, to oba silniki wykonają krok niemal równocześnie, a jeśli między impulsami sterującymi zmienię stan linii kier. to zrobią krok w przeciwne strony.

Kurcze, zwracam honor- moj blad, nie pomyslalem o tym w ten sposob, dzieki za uswiadomienie :D

Dla tylu silnikow i tylko silnikow (bez jakich kolwiek czujek) to rozwiazanie z pewnosciąs sie spisze bardzo dobrze, podejzewam ze program tez nie bedzie taki straszny.
  • Poziom 13  
    danthe wygrałeś :ok:

@clipie
    A nawet jeśli chcieć użyć "czujki" to nie ma problemu, przecież przez LPT można też odbierać kilka bitów ;)
  • Poziom 39  
    widzę że podano kilka mozliwości sterowania , oczywiscie majac do dyspozycji 12 bitów wyjsciowych mozna przy pomocy odpowiednich układów logicznych stworzyć różne konstrukcje umożliwiające sterownie silnikami
    moze zaczekajmy na opinię autora , co o tym sądzi , mnie osobiscie spodobał się pomysł avatara z i2c , ale to sprawa gustu
    mam pytanie do autora , czy sterownie musi być przez PC ?
    jeżeli nie to chyba najprostrzym rozwiazaniem takiego sterownika to zbudowanie konsoli w której generator na 555 będzie dostarczał impulsy na wejście step , reszta to przełączniki
  • Poziom 16  
    @piMezon
    nie no, masz racje. Ale z drugiej strony Michals010 napisal ze chce zbudowac wiekszego robota, ja juz troche podobnych urzadzonek zbudowalem (a przynajmiej rozpoczoelm budowe :)) i wiem ze bez pokaznej liczby wylacnikow krancowych (same krabcowki to niezbedne minimum, ich brak predzej czy puzniej odbije sie na mechanice robocika) sie nie obejdzie - niestety musiscie o tym pamietac. Sam michals podkreslal ze niezabardzo sie orientuje i trzeba mu w tym pomoc - w projekcie calej elektroniki /tak mysle/ a nie tylko tego co potrzebne aby calosc sie poruszala.
  • Poziom 10  
    Dziękuje za zainteresowanie, żeby pokazać że od strony mechaniki radze sobie dziś wieczorem umieszcze zdjęcia i krótki opis manipulatora którego wykonałem. Jednak jak to mówią "apetyt rośnie w miarę jedzenia" chcialbym zbudować coś lepszego, dziekuje za solidne opisy ale nie bardzo wiem który mam wybrać i który jest kompletny tzn. z którym sobie poradze.
    Jak już nieraz wspominaliście i ja też to potrzebuje takie sterowanie które umożliwia:

- sterowanie kierunkiem obrotu silnika z osobna
    - możliwość zatrzymania silnika (w momencie trzymania)
    - możliwość podłaczenia już 11 silników (przemyślałem pare spraw)
    - aha w podwoziu bedą dwa silniki napedzajace więc muszą działać jednocześnie

Czy mógłby ktoś to dla mnie ogarnąć i podać łopatologicznie ponieważ jak już pisałem elektroniką zajmuje sie od niedawna i powiem że jest to dla mnie ciężka sprawa i wielu rzeczy nie da się przeskoczyć.
    P.S jeśli juz kogoś denerwuje to przepraszam.
    Jeszcze raz dziękuje za pomoc i pozdrawiam :)
    Po umieszczeniu mojego popredniego robota prosze o komentarze:)
  • Poziom 39  
    Cytat:
    podać łopatologicznie ponieważ jak już pisałem elektroniką zajmuje sie od niedawna i powiem że jest to dla mnie ciężka sprawa i wielu rzeczy nie da się przeskoczyć.

a więc tak sterownik silnika krokowego unipolarnego wymaga 2 sygnałów najprostszy układziek dla silnika unipolarnego
    Sterownik 12 silników krokowych z drukarek..???
    takich układów potrzebujesz 12 szt
    na początek proponuje zbudować prostą konsolę z którą myślę powinieneś dać sobie radę w niej prosty generator dostarczający impulsy do wejść step oraz 12 wyłączników 1 - 0 - 2 za pomocą których będziesz sterował silnikami przez podawanie sygnału step i dir na odpowiedni silnik
    to na poczatek jeżeli wszystko będzie spełniać Twoje oczekiwania , wtedy pomyślałbym o bardziej zaawansowanym sterowaniu
    w sumie sterowniki i tak musisz mieć , a koszt konsoli naprawdę niewielki
    a pozwoli dokładnie przetestować całe urządzenie
    chyba że masz inne propozycje , plany tylko powinieneś coś konkretnego wybrać , aby mozna było Ci w tym pomóc
    PS powtarzam się ale chciałem aby wszystkie podstawowe informacje były razem