Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PRESIDENT HERBERT i nieznana antena

dzikoos 16 Lip 2006 23:56 4422 3
  • #1 16 Lip 2006 23:56
    dzikoos
    Poziom 10  

Witam!!

Dostałem w "prezencie" CB President Herbert (stary model, z tego co się zorientowałem) i jakąś antenę mocowaną na magnesie - podobno od tego radiotelefonu.
    Napotkałem problem przy dopasowywaniu parametru SWR.
    Na początku SWR było ponad 2 ale wydłużając antenę obniżyłem je do ok 1,5 (korzystałem ze skali na wyświetlaczu) po czym skończyła mi się możliwość regulacji. Jednocześnie zauważyłem że na niższych kanałach SWR wzrastało az do prawie 3 na kanale 1 natomiast na kanale 40 zapalały się zaledwie dwie diody.

Próbując rozwiązać ten problem szukałem informacji na niniejszym forum oraz u ludzi mających do czynienia (niegdyś) z CB. Niestety zgłupiałem do reszty...:(

Czy to prawda, że wielkość wskazywana przez wskaźnik SWR zależy od sposobu ułożenia kabla, miejsca gdzie aktualnie się znajdujemy - a dokładniej otoczenia - podobno drzewa i zabudowania negatywnie wpływają na ten parametr....

Ponieważ radio ma być zamontowane w samochodzie, to czy istnieje mozliwość ustawienia jakiejś wartości pośredniej - dobrej do jazdy w mieście i w terenie otwartym??

Czy któryś z kolegów lub koleżanek mógłby mi doradzić co powinienem zrobić w tej sytuacji, lub też zaproponować jakiś model anteny na magnes odpowiedniej do tego radia?? Czy też powinienem od razu się skierować do jakiegoś zakładu jak to zalecają w innych tematach??
    Na co powinienem zwrócić uwagę??

Z tego co przeczytałem na pozostałych wątkach wynika, ze Herbert to nienajgorszy sprzęt i nie chciałbym go spalić.

Pozdrawiam i dziękuję

0 3
  • #2 17 Lip 2006 01:01
    m.m.lodz
    Poziom 13  

witam ,stary cherbert o ile jest w dobrym stanie ,to radio porządne z tego co opisujesz antena którą masz to nic specjalnego ,najlepiej udaj się do serwisu cb w którym zestroja ci ją miernikiem do pomoaru swr,antene która jest warta zainteresowania z magnesówek to ml-145 długości około 150 cm lub krótszą ale bardzo dobrą jakościowo ohio presidenta długość 85 cm,pozdrawiam

0
  • #3 17 Lip 2006 10:30
    SP8JUX
    Poziom 30  

dzikoos napisał:
    Dostałem w "prezencie" CB President Herbert (stary model, z tego co się zorientowałem) i jakąś antenę mocowaną na magnesie - podobno od tego radiotelefonu.

..... nie ma anten do konkretnych modeli CB! Jest światowa normalizacja: gniazdo antenowe każdego CB i wtyczka zestrojonej anteny ma 50 ohm.

dzikoos napisał:

Na początku SWR było ponad 2 ale wydłużając antenę obniżyłem je do ok 1,5 (korzystałem ze skali na wyświetlaczu) po czym skończyła mi się możliwość regulacji.

.... i tak zostaw. Nie staraj sie nadawać na niskich kanałach lub wydłuż promiennik.

dzikoos napisał:
    Czy to prawda, że wielkość wskazywana przez wskaźnik SWR zależy od sposobu ułożenia kabla, .....

..... przy tych wynalazkach z magnesami to TAK i to bardzo

dzikoos napisał:
    miejsca gdzie aktualnie się znajdujemy - a dokładniej otoczenia - podobno drzewa i zabudowania negatywnie wpływają na ten parametr....

....wpływ otoczenia zawsze jest, ale bez przesady, jak coś jest z dziesięć metrów od anteny to Twój SWR-metr tego nie wykryje. Ważniejsza jest atmosfera, czyli jej wilgotność. Unikać należy również miejsc zakrytych typu: hale, garaże czy wysokie korony drzew.

dzikoos napisał:
    .... czy istnieje możliwość ustawienia jakiejś wartości pośredniej - dobrej do jazdy w mieście i w terenie otwartym??

......antenę ustawia się w czasie postoju pojazdu. Jeśli już jesteś "aptekarzem", to jeź z jakąś prędkością, obserwuj cień anteny/ile się pochyla/, zatrzymaj się , pochyl antenę o ten sam kąt i zmierz SWR. Jak są wyraźne różnice to pochyl antenę do przodu o taki kąt by przy jeździe stała w pionie. Zaznaczam, że te procedura na CB nie ma tek wielkiego znaczenia, ja to robiłem z anteną 5/8 ale na pasmo 145MHz gdzie antena miała fizyczną długość fali i przy jeździe potrafiła się kłaść o jakieś 30 stopni, co objawiało się zanikiem łączności powyżej 40km. Ale na CB to raczej nie grozi.

dzikoos napisał:
    Czy któryś z kolegów lub koleżanek mógłby mi doradzić co powinienem zrobić w tej sytuacji, lub też zaproponować jakiś model anteny na magnes odpowiedniej do tego radia?

.....wydłużyć promiennik anteny, zmienić magnes na wiekszą jego średnicę, min. 5 cali,

powodzenia Marek

0
  • #4 17 Lip 2006 22:34
    dzikoos
    Poziom 10  

Witam!!

Bardzo dziękuję kolegom SP8JUX oraz m.m.lodz !!!
    Wszystko co napisaliście okazało się prawdą.
    Pojechałem sprawdzać radio i antenę w bardziej otwartym terenie ( u mnie z 3 stron są budynki oddalone o max 7 metrów oraz byłem pod rozłożystym drzewem...) i już to spowodowało polepszenie rezultatów.
    Udało mi się pożyczyć też promiennik od kolesia z podobną anteną do mojej i swr nie przekroczyło 1 - 1,3 nawet u mnie pod domem!!
    Tak więc czeka mnie i wizyta w zakładzie i zakup anteny.

Raz jeszcze dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam i do usłyszenia w eterze:)

0