Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

rower elektryczny

maciejpa 17 Jul 2006 00:08 3155 5
Wago
 • #1
  maciejpa
  Level 10  
  skad moge wziąsc (z jakiejś taniej rzeczy) silnik elektryczny który mogłby po podłaczeniu do akumulatora samochodowego napędzac rower do predkości rzedu 40 km/h o przecietnym zasiegiu 50 h , akumulator zwykły 44ah

  Dodano po 32 [sekundy]:

  to znaczy zasiegu 50 km
 • Wago
 • Wago
 • #3
  maciejpa
  Level 10  
  a czemu ? by sie poprostu zagrzał czy co z nim by sie stało??
 • #4
  Jerzy Węglorz
  Level 39  
  Mała kalkulacja:
  moc potrzebna do napędzania roweru obciążonego "jeźdźcem" o wadze ok. 75 kg mozna oszacować na ok. 100W. Sprawność silnika prądu stałego na taka moc można założyć na 90%, więc moc pobierana przez silnik będzie 110W.
  Akumulator samochodowy 55Ah 12V ma zmagazynowaną energię 660Wh (watogodzin), co mogłoby wystarczyć na 6 godzin jazdy, ale rozładowywanie akumulatora prądem "6-godzinnym" powoduje spadek pojemności o ok. 20%, zatem w pełni naładowany akumulator mógłby wystarczyć na 5 godzin jazdy.
  Ponieważ akumulator też trzeba wozić, więc obciążenie zwiększy sie o dodatkowe 20 kilo, a czas użytkowania skróci o godzinę.
  Jakie silniki elektryczne na prąd stały są do dyspozycji? Niestety, wybór jest wątpliwy, bo w samochodzie są np. do wycieraczek (kilkanascie watów), do dmuchawy (30 watów), do podnoszenia szyb (też kilkanaście watów), można chyba tylko pomyśleć o wykorzystaniu starej prądnicy z "malucha", z ewentualnym przewinięciem i połączeniem jako silnik szeregowy (zalety: taką prądnicę można mieć prawie za darmo, a silnik szeregowy ma bardzo duży moment rozruchowy).
  I chyba tyle na ten temat. Będę obserwował ewentualne sukcesy entuzjastów.
 • #6
  emillo
  Level 15  
  Zachęcam do oglądania mojego Dzieła :)

  rower elektryczny

  Szczegółowy opis mojego pojazdu jest TUTAJ.
  Więcej pojazdów z napędem elektrycznym TUTAJ.

  Pozdrawiam.