Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radmor 5412 - nowy zakres UKF

17 Lip 2006 00:08 2917 9
  • Poziom 12  
    Witam
    Przestroiłem radmora wg opisu z Serwisu Eelektroniki, co jest na elektrodzie. Po wycięciu kondensatorów, wszystko poszło ok, tylko jest problem z uzyskaniem całego pasma (górnego) 108 MHz. ustawiając trymerkiem max dochodzi do ok 102 Mhz. Również na wskaźniku poziomu sygnału świecą się cały czas trzy diody, ale to już jest mniejszy problem. Chciałbym na nim ustawić przynajmniej górny zakres.
    Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Spróbuj głębiej wkręcić rdzeń (metalowy) cewki ktora jest w pobliżu trymerka heterodyny. Co prawda służy ona do regulacji dolnej częstotliwości ale możesz spróbować czy przesunie to pasmo. Bardzo możliwe też. że wstroiłeś się w czestotliwość lustrzaną i dlatego nie możęsz odebrać pełnego pasma. Mnie przestrojenie 5412 poszło bez problemu i sprzet działa do dziś.
  • Poziom 12  
    Cewką kręciłem ale max udało mi się ustawić górne pasmo w okolicach 102 MHz. może trzeba przerobić cewkę albo dolutować jakiś kondensator do trymerka
  • Specjalista AGD
    cewki się nie przerabia nie ma takiej potrzeby
    sprawdz zakres napięcia warikapowego musi być w zakresie od 3v do 25v jeżeli nie masz >102mhz to szczególnie trzeba sprawdzić górę czyli czy dochodzi do 25v to podstawa
    nastepnie powinieneś stroić trymerem c327 na najwyższą częstotliwość i pużniej sprawdzić cewką L306 czy nie da się uzyskać więcej a dalszy tok postępownia zależy już od tego w jakiej pozycji znajduje się rdzeń cewki cz jest wkręcona czy wykręcona
  • Poziom 12  
    W końcu udało mi się ustawić całe pasmo 88 - 108. Na niskich częstotliwościach chodzi eleganko, natomiast na wyższych jest jakby mniej czuły pomimo zestrojenia. Czy da się z tym coś zrobić ?
  • Poziom 37  
    Można próbować. Literatura podaje kilka spraw:
    - wymiana tranzystora wejściowego
    - wymiana rdzeni ferrytowych z U31 na U11
    - dodatkowe sprzężenie dwuobwodowego filtru na wyjściu wzmacniacza
    w.cz. kondensatorem 3,3 pF.
  • Poziom 12  
    Być może głowica nie jest najlepiej zestrojona, robiłem to bez przyrządów. Spróbowałbym tego o czym pisał Dybas z dolutowaniem kondensatora. Tylko nie wiem gdzie go dolutować. Na wyjściu głowicy pomiędzy punktami K301 i K302.
  • Specjalista AGD
    kondensator dolutowuje się przy cewkach L303 i L304 od strony gorącej ale nie należy tgo traktować jako panaceum na zle zestrononą głowicę bo czasami muże pomóc a czasami wręcz pogorszy
  • Poziom 32  
    tez stawiam na slabe zestrojenie.
    mam nadzieje ze robiles wszystko przy wylaczonym ARCz.
    najlepszym miernikiem zestrojenia jest w czasie odbioru stacji wlaczenie tegoż ARCz, jesli stacja choc w minimalnym stopniu "odplynie"- zestrojenie do poprawki. jesli nadal sztywno jest na miejscu-mozna sie bawic w kondensatorki, jesli nie- najpierw poprawic zestrojenie.