Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator wysokiego napięcia bez żadnej cewki?

kinderm 17 Lip 2006 10:57 2715 6
  • #1 17 Lip 2006 10:57
    kinderm
    Poziom 14  

Witam wszystkich!

Chciałbym zrobić zapalarkę do gazu (czy coś w tym rodzaju) na baterię 1,5V lub 9V. Generator zapłonu miałby być w czasie przez przytrzymania i naciśnięcia microswitch'a. Chodzi mi o to, aby w układzie nie było żadnej cewki ani trafa (zamiast tego np. ładujący się kondensator, czy jakoś tak). Czy byłoby to możliwe? Bardzo proszę o schemat takiego urządzenia, nawet jeśli musiałaby byc ta cewka.

P.S.: Ile takie urządzonko wytrzyma zapłonów na 1 baterii 1,5V lub 9V?

Pozdrawiam.

0 6
  • #3 17 Lip 2006 11:54
    kinderm
    Poziom 14  

Jako generator będzie pasował multiwibrator astabilny (który będzie zmieniał prąd DC na AC)? Przy jakim napięciu powstaje dobra iskra? Czyli to napięcie wytwarzane do iskry trzeba podzielić przez 9V lub 1,5V (zależnie od baterii), zaokrąglić do jedności w górę i wyjdzie ilość potrzebnych kondensatorków i diod?

0
  • #4 08 Wrz 2006 12:35
    hefid
    VIP Zasłużony dla elektroda

Przeniosłem z: Schematu/instrukcji...

0
  • #5 08 Wrz 2006 15:42
    ratik2
    Poziom 15  

Ja miałem trafo 4W na 2,5V (sam nawijałem w celach doświadczalnych) i do uzwojenia pierwotnego dołączyłem dwa akumulatorki, a na uzwojeniu wtórnym kondensator 1nF/3kV iskra miła 3mm przy wyzwalaniu małym przyciskiem. Wiem że chciałeś coś bez trafa ale ja taką zabawke robiłem 10 min możesz dać baterię 9V i iskra może być większa.

0
  • #6 08 Wrz 2006 18:49
    kinderm
    Poziom 14  

A jakie masz napięcie na wtórnym uzwojeniu trafa?

Chyba nie mam innego wyjścia jak zastosować trafo albo cewkę (zapłonową).

Pozdrawiam.

0
  • #7 09 Wrz 2006 11:10
    ratik2
    Poziom 15  

Napięcia nie mierzyłem bo to tylko jeden impuls ale 3kV będzie miał jako zapalarka do gazu się nada. Jeżeli zwiększysz pojemność kondensatora to uzyskasz większą iskre ale bez przesady, bo jak dałem 3nF to iskra już nie skakała.

0