Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

klawisze MIDI --> komputer

17 Lip 2006 13:28 9718 11
  • Poziom 11  
    Witam,
    Czytałem sporo artykułów o tym jak zrobić interfejs MIDI itd.. Skleciłem układzik z tej stronki (ten pierwszy rys, pod Gameporta):
    http://www.edw.com.pl/index.php?module=ContentExpress&file=index&func=display&ceid=126
    ale coś nie chce działać albo ja czegoś jeszcze nie zrobiłem.. w BIOSie oczywiście mam port MIDI na enabled, w winxp widzi mi ładnie urządzenie zgodne z MPU-401 ale jak podłącze klawisze to nic nie słychać, wie ktoś co z tym zrobić dalej żeby to jakoś ruszyło?
    pozdr.
  • Poziom 17  
    Musisz mieć jeszcze oprogramowanie.
    Spróbuj NoteWorthy Composer (znajdziesz na google darmową wersja), nim możesz zgrywać na nuty i odtwarzać MIDI na keyboardzie.
  • Poziom 11  
    oprogramowanie jest.. sprawdzalem w guitar pro 4 i madtrackerze i nic.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    nie znam się za dobrze na elektronice, ale ten transoptor cny17 jest jakiś dziwny, a przynajmniej mi sie tak wydaje.. bo tam w środku jest niby fototranzystor ale ma wyprowadzenie bazy na jednej z nóżek scalaka. pomierzyłem miernikiem i wyszło, że coś jest właśnie nie tak z tym scalakiem w tym układzie.. jeszcze pokombinuje z transoptorem bez wyprowadzonej bazy na nóżkę scalaka i może wtedy to wszystko ruszy... bo jak narazie to scalak nie daje sygnału, a spalony raczej być nie mógł..
  • Poziom 18  
    Witam :)
    Ja też mam problem ze swoim sprzętem Yamaha PSR 225 :)
    Keyboard'a łącze do PC poprzez zakupiony kabel ( gameport - 2x DIN )
    Sprawdzałem łączność przy pomocy programu Midi Monitor i wszystko działa poprawnie ;) Natomiast chce, aby to co gram na klawiszach Było automatycznie nagrywane na PC. Do tego chciałbym potem dać jakiś podkład (.mid) ale w tym problem, że niewiem z jakiego oprogramowania skożystać.Probowałem poprzez NoteWorthy Composer, ale niestety mam tylko komunikacje PC --> MIDI i PSR gra to co wcześniej ułożyłem w NoteWorthy Composerz'e. Wolałbym , aby ktoś z Was który moze mi pomoc pisał na gg - 8384918 żeby nie zapełniać Forum tymi postami ;)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 23  
    A może masz odznaczone we właściwosciach audio midi?
    Napisz jaką masz kartę. Ja mam Yamaha waveforce 192XG i oprogramowanie XGworks a sprzęt Rolanda i hula jak trzeba. Jedynie musiałem sterowniki Legacy Sound doinstalować.
  • Poziom 11  
    ok, zmontowałem w końcu ten interfejs tak jak trzeba, ale sygnał w midi monitor pokazuje tylko jak sie porusza głośnością albo pitchem, a same klawisze nic.. więc doszedłem do wniosku, że to pewnie ten scalak co są do niego scieżki od klawiszy doprowadzone sie zrypał. mam kontroler midi MK-149, a ten scalak to konkretnie jest MK-3b 644, tylko tyle pisze.. może ktoś z was ma opis wyprowadzeń tego scalaka? bo bym go pomierzył czy w tym wina, ewentualnie czy taki scalak można gdzieś jeszcze kupić i czy taka wymiana jest w miarę opłacalna..
  • Poziom 34  
    Mam fabryczny zewnętrzny interface MIDI, kartę z wbudowanym interface MIDI i budowałem też własne interface MIDI - jedno co mogę powiedzieć z własnych spostrzeżeń to, że transoptor CNY17 (moje konstrukcje też zaczynałem od tego typu) absolutnie nie nadaje się do tego celu (jest za bardzo mułowaty i gubi transmisję - synchronizację). Do transmisji MIDI trzeba zastosować minimum transoptor typu 6N138 - długo się nachodziłem ale w końcu dostałem te transoptory w detalu - satysfakcja gwarantowana (sprawdzone na keyboard'ach Yamaha, CASIO, Roland).
  • Poziom 11  
    ja użyłem transoptora PC817, bo CNY17 nie działał poprawnie...
  • Poziom 34  
    PC8xx wydaje się być też nie najlepszy - jak już to PC900, stosowany w moich aplikacjach MIDI też był bez zarzutu. Generalnie musi to być "high speed optoisolator" (bardzo szybki transoptor) z wyprowadzoną bazą fototranzystora.

PS. Zamieszczam schemacik interface MIDI do GAME PORT chyba najprostszy z prostych (naprawdę z moich baardzo starych archiwów (nie jestem jego głównym autorem - jest wynikiem i dostałem go swego czasu z dyskusji e-mailowej z pewnym gościem z GBR) , kiedy nie można było sobie przesylać schematów w formatach orcad czy protel - łezka się w oku kręci). Wyprodukowałem to w dużej ilości egzemplarzy i dziala to do dzisiaj. Problem w tym że standard Game Port przejął teraz standard USB ... a tu już nie tak prosto zbudować samemu interface MIDI.
    Hmm - j.angielski konwersacji mam nadzieję nie stanowi przeszkody.