Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

problem z zwiechami (karta graf radeon 9600 xt )

BykPL 17 Lip 2006 15:13 1472 18
  • #1 17 Lip 2006 15:13
    BykPL
    Poziom 9  

Witam :) Chcialbym sie was zapytac co sadzicie o tej sprawie i jaka moze byc przyczyna. Otorz: Od pewnego czasu zaczynam miec dziwne zwiechy komputera. Wystepuja one tylko i wylacznie podczas grania w gry (podejrzewam ,ze sa jakies jajka z graficzna karta). Grasz w gre a tu nagle dzwiek grrrrrrr (zaciecie na max) i nic tylko reset. Co zrobic z tym fantem (dodam ,ze nie mam standardowego chlodzenia w karcie tylko lepsze ,wydajniejsze bez wiatrakow). Kiedys tez mi sie tak robilo ale to byla wina braku defragmentacji (czerwono bylo i gry zcinaly sie totalnie).Po defragmentacji bylo ok. Zrobilem to samo co kiedys i nic. Dodam tez ,ze w czasie gry multiplayer nie wystepują te zwiechy. Moze dlatego ,ze wtedy nie sciagam programem flashget na ten sam dysk co gra :?: Licze na wasze wypowiedzi Pozdro BykPL :arrow:

0 18
  • #2 17 Lip 2006 15:25
    Figi
    Poziom 37  

Podaj PEŁNĄ konfigurację komputera.
    Sprawdź dysk w poszukiwaniu wirusów, etc.
    Jaki system?
    Jakie są temperatury odczytane z czujników na płycie głównej?

0
  • #3 17 Lip 2006 19:43
    BykPL
    Poziom 9  

Jakim progsem moge sprawdzic sobie temperaturke wszystkich podzespolow (najlepiej jakby zrobilby jeszcze sam raport txt) ??

0
  • #6 17 Lip 2006 23:51
    Figi
    Poziom 37  

Widzę, że kolega jest strasznie leniwy...
    Niestety nijak nie potrafię odczytać z tego raportu producenta i modelu zasilacza oraz informacji o wynikach skanowania na obecność wirusów, etc.

0
  • #7 18 Lip 2006 11:04
    BykPL
    Poziom 9  

ten raport wygenerowal program ,ktory mi poleciles :) Wieczorem zrobie reczny raport (pospisuje z tego progsa recznie [jakbys mogl to podaj mi co dokladniej tam chcialbys miec w tym raporcie]

0
  • #8 18 Lip 2006 12:14
    Figi
    Poziom 37  

Część rzeczy odczytałem. Potrzebne jeszcze są te wymienione w poprzednim poście. Przedałyby się też pomiary napięć zasilacza wykonane miernikiem pod obciążeniem.

BykPL napisał:
    [...]Grasz w gre a tu nagle dzwiek grrrrrrr[...]
    Prosiłbym też o rozwinięcie tej myśli. Skąd dochodzi i jak "wygląda" ten dźwięk.

0
  • #9 18 Lip 2006 12:29
    luki233
    Poziom 18  

U mojego kolegi byłpodobny problem i okazało sie że karta graficzna była za słabo chłodzona i ukł sie nagrzewał powodując w skutku częste wieszania systemu ;)

0
  • #10 18 Lip 2006 13:05
    BykPL
    Poziom 9  

No to tak skanowanie wykonane (antywir) zero problemow nic nie ma. Temperatury :

-------[ Czujnik ]-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Właściwości czujnika:
    Typ czujnika Winbond W83627THF (ISA 290h)
    Nazwa płyty głównej MSI MS-6728 v2

Temperatury:
    Płyta główna 39 °C (102 °F)
    Procesor 38 °C (100 °F)
    SAMSUNG SP2004C 26 °C (79 °F)

Wentylatory:
    Procesor 1406 RPM
    Obudowa 1278 RPM
    Zasilacz 2482 RPM

Wartości napięć:
    Napięcie rdzenia procesora 1.34 V
    +3.3 V 3.06 V
    +5 V 5.03 V
    +5 V podczas wstrzymania pracy 5.09 V
    VBAT baterii CMOS 3.01 V
    Debug Info F 44 78 84
    Debug Info T 253 38 39
    Debug Info V 86 CA BF BB 26 6E 20 (01)

Skan antywirusowy nic nie wykryl (najnowszy kasperki internet security)

A ten dzwiek to pochodzi z glosnikow i jest to taki pisk jak nie wiem np jak gra sie zetnie i akurat szczelano to slyszysz tylko GRRRR R ( nie wiem jakl to okreslic :P)

0
  • #11 18 Lip 2006 13:42
    Figi
    Poziom 37  

Czy to są temperatury pod obciążeniem czy zaraz po starcie (interesują nas te pierwsze)?
    Pytałem w dwóch poprzednich postach o producenta i model zasilacza oraz pomiary napięc wykonane MIERNIKIEM pod obciążeniem.
    Kolega luki233 pytał o chłodzenie karty graficznej.

0
  • #12 19 Lip 2006 00:26
    DziadzioMiecio
    Poziom 27  

Witam ja bym sprawdzil na płycie czy kondensatory czasem nie sa do d...-czytaj wybrzuszone po drugie napiecie 3.3-3.06 wybitnie wskazuje na problem z zasilaczem nawet jesli plyta zle odczytuje napiecia to wszystkie w taki sam sposob.moja rada jest taka skocz do sklepu komputerowego pozycz -lub kup z mozliwoscia zwrotu napewno sprzedawca sie zgodzi- zasilacz 400wat zamontuj i sprawdz znowu tym programem jesli bedzie dobrze to zastartuj gre i zobaczysz jesli wskazanie napiecia bedzie takie samo to napewno na plycie masz uszkodzonych kilka kondzilkow.Płyty Msi tak maja jak dobrze pamietam to pod ta nazwa kryje sie philips.

0
  • #13 19 Lip 2006 00:33
    Figi
    Poziom 37  

DziadzioMiecio napisał:
    [...]po drugie napiecie 3.3-3.06 wybitnie wskazuje na problem z zasilaczem nawet jesli plyta zle odczytuje napiecia to wszystkie w taki sam sposob.[...]
    Niech kolega głupot nie wypisuje. Napięcia mierzy się miernikiem i tylko taki sposób jest poprawny i w jakikolwiek sposób miarodajny :!:
    Dalszej części nie będę nawet komentował...

0
  • #14 19 Lip 2006 00:47
    BykPL
    Poziom 9  

Niestety nie posiadam miernika :/ A pomiary sa zrobione po uruchomieniu windows i programu everest. KArta chlodzona jest przez dwa duze radiatory i rolke z gazem (taki zestaw byl).

0
  • Pomocny post
    #15 19 Lip 2006 00:53
    Figi
    Poziom 37  

BykPL napisał:
    Niestety nie posiadam miernika :/ [...]
    Prosty multimetr cyfrowy kosztuje poniżej 15zł, poza tym zawsze można od kogoś pożyczyć. Do odczytania danych z naklejki zasilacza nie jest potrzebny żaden miernik.
    BykPL napisał:
    [...]A pomiary sa zrobione po uruchomieniu windows i programu everest.[...]
    Pomiary wykonuje się pod obciążeniem (np. programem Prime95).
    BykPL napisał:
    [...]KArta chlodzona jest przez dwa duze radiatory i rolke z gazem (taki zestaw byl).
    Prosiłbym o zmontowanie dodatkowego wentylatora (tylko tymczasowo) w taki sposób, aby dmuchał na radiator karty i sprawdzenie czy po tym zabiegu problem będzie się powtarzał.

0
  • #16 19 Lip 2006 01:34
    BykPL
    Poziom 9  

mam 6 wentylatorow ;) jutro zcytam te info bo dzis zaspany bardzo jestem ps. Dziwne zroibilem formata i jak narazie spokoj

0
  • #17 19 Lip 2006 10:03
    DziadzioMiecio
    Poziom 27  

Kolego figi wiem ze jestes fachowcem ale troche przegioles miernik za 15 zlotych jest poza klasa dokladnosci jego blad moze byc wiekszy jak 10% zeby dobrze wykonac pomiar amatorsko wystarczy klasa 2.5 choc my uzywamy mierniki dzialajace wklasie 1% przynajmniej ja .Napiecie 3.3volta w plycie ma kluczowe znaczenie zasilane z niego sa procesor pamiec czasem karta graficzna.Pomiary plyt mieszcza sie wklasie 2.5% i sa wystarczajace dla stwierdzenia wstepnie tego napiecia bo blad wyniesie a zreszta sam policzysz . O dziwo chipsety maja wstawiony miernik tych napiec jest to dodatkowa funkcja zamatowana jako bajer ale zgodna z konstrukcja bloku pomiaru ICL710x.Usuniecie wady programowej nie naprawi blednego zasilania moze tylko na jakis czas go jakby ukryc.Kolego Bykpol czy na ten przyklad mozesz wykonac zdjecie plyty glownej chocby apartem z telefonu.Napiecie u ciebie 3.3v podczas pomiaru wykazuje 3.06to jest jakies 8% za niskie jak masz 3.2 to juz moze byc blad plyty w pomiarze

0
  • #18 19 Lip 2006 13:08
    Figi
    Poziom 37  

Czytając instrukcję do mojego multimetru, kupionego w jakimś markecie za 12.99zł, widzę, że dla zakresu 20V napięcia stałego ma on klasę dokładności 0,5%. Nie wiem czy byłem wyjątkowym szczęściarzem, że dostałem taki miernik w takiej cenie, czy też kolega trochę przesadza pisząc, że klasa jest poniżej 10%. Biorąc pod uwagę, że mam też w domu miernik znacznie lepszej jakości, porównałem sobie odczyty obu mierników przy kilku zadanych wartościach napięć i pomiar różnił się jedynie na ostatniej cyfrze znaczącej, co odpowiada klasie 0,5% - 1%. Wychodzi więc na to, że producenci nie kłamali raczej, jeśli chodzi o dokładność.

Przyznam szczerze, że nie za bardzo interesowało mnie do tej pory, jak są wykonywane pomiary na płycie głównej i pomimo iż starał się kolega mi to wytłumaczyć (za co dziękuję), nadal nie mam zamiaru się tym zajmować. Dlaczego?
    Przykładowy screen z Everesta u mnie:
    I u mojego znajomego:
    Zaznaczam, że są to różne płyty główne z różnymi zasilaczami. Faktem natomiast jest, że gdyby sprzęt kierował się odczytami napięć z płyty głównej, to powinien już dawno "nie żyć", a tymczasem nadal bezawaryjnie pracuje.
    Dodam tylko, że mój multimetr za 12,99zł wskazuje całkiem poprawne napięcia, co szczególnie przy moim zasilaczu (Chieftec) nie jest specjalnym zaskoczeniem, ani niespodzianką.

Na podstawie powyższego (choć przypadków ciekawych odczytów napięć programowo można by tutaj mnożyć) twierdzę z całą odpowiedzialnością, że bardziej można zaufać odczytom multimetru za 12,99zł niż jakiegokolwiek programu odczytującego je z czujników na płycie.

:arrow: Oczywiście masz kolego Figi pod każdym aspektem tej sprawy rację :!:
    Dodam tylko że wszystkie współczesne mierniki mają to do siebie że pomimo tego że kosztują naprawdę nie wiele to jeżeli chodzi o pomiar napięcia można na nich polegać :!:

:arrow:Spełniając tylko jeden dla nich warunek by bateria nie była stara i zużyta czy wylana , a końcówki pomiarowe by nie były zaśniedziałe czy też czymś posmarowane:idea:

:arrow:Powiadam Wam szanowni koledzy w żadnym wypadku nie można polegać tylko na pomiarach softwarowych , a pomiar miernikiem jest podstawą do dokładnej analizy każdego przypadku gdy coś się dzieje z naszym komputerem :!:
    TONI_2003

0
  • #19 05 Sie 2006 11:44
    El Diablo
    Poziom 20  

witam, u mnie jak chce zagrac w jakies 3D to restartuje kompa, i mam pytanie, czy to moze byc wina np. wyschnietych kondensatorow w zasilaczu ?

0