Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
CSI DyskiCSI Dyski
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

IBM Travelstar - dziwne zachoanie - zerowanie, ale CZYM?

17 Jul 2006 19:25 963 5
  • Level 22  
    Witam,
    wczoraj zwariował mi dysk 2.5" marki IBm model Travelstar, pracujacy w Compaq Armada 7400.
    MIanowicie, podczas włączonego M$ nagle się zwiesił...wszelkie próby jego odwieszenia nic nie dały więc wyjąłem baterię, żeby go wyłączyć. Włączam....nic...włączam 2 raz-działa! Uradowany zabrałem się do pracy, ale po jakichś ~30 minutach znów historia się powtórzyła, tylko że teraz już się nie włączył system.
    Sprawa jest o tyle dziwna, że kiedy uruchomiłem komputer z LiveCD Linuxa (DSL i Knoppix) podmontowanie dysku poszło OK, i miałem dostęp do danych, które niezwłocznie skopiowałem na pendrive. Niestety dysk ma NTFS a że Knppix stray to praca tylko w trybie odczytu, ale dobre i to.
    Samo wykrywanie dysku trwa tez niesamowicie długo, ale kiedy laptop juz go wykryje, ładuje bootloadera, pojawia sie logo windowsa i za jakiś czas mignie tylko Niebieski ekran Śmierci i uruchamia się jeszcze raz.

Dysk wyjąłem z laptopa i podpięlem do stacjonara, tutaj z kolei po wykryciu dysku pojawia się napis: "Błąd odczytu dysku, wciśnij ALt+Ctrl.....".

Zarówno spod linuxa w wewrsji live jak i wersji instalowalnej próbowałem przepartycjonować dysk, ale nie idzie zapisac nowej tablicy, mimo, że nie wyskakuje żaden błąd. Na dysku został plik hibernajcji winowsa, nie wiem czemu zupełnie...
    Próbowałem także potraktowac dysk Partition Magic 8...ale nic z tego nie wyszło.

Teraz do głowy przychodzi mi tylko próba niskopoziomowego formatowania, chociaż nie wiem czym to zrobić - nigdy nie byłem zmuszony do interesowania się tą kwestią.

Może ktoś z Forumowiczów wie czym zrobię taki format albo gdzie znajdę instrukcje, może komuś przjdzie jakiś pomysł na naprawę dysku?

Dodam jeszcze, że dysk ma 10.05 Gb oznaczenie: IC25N010ATDA04-0
  • CSI DyskiCSI Dyski
  • Level 37  
    Do zerowania dysku najlepiej nadają się programy ze stron producentów, mam natomiast pewne wątpliwości czy to pomoże. Może wystarczy wyczyścić tylko MBR...
  • CSI DyskiCSI Dyski
  • Level 22  
    Można jaśniej? :D
    Jak pisałem, w tej dziedzinie jestem dość zielony, bo przewaznie PM8 i dobre chęci pomagały....
  • Level 37  
    Chodziło mi o wyczyszczenie głównego sektora startowego dysku (MBR). Umożliwia to program ze strony producenta dysku. Zdaje się, że można też zrobić to WD-Clear-em, ale nie wiem jak będzie z prawidłowym wykryciem dysku.
  • Level 12  
    Na stronie Hitachi (firma przejela dzial IBM zajmujacy sie HDD) jest program do testowania i z tego co pamietam czyszczenia dysku nazywa sie Drive Fitness Test.
  • Level 22  
    Właśnie zabieram się do grzebania, może jeszcze ruszy. Nie mam już i tak nic do stracenia.