Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2 x GDN 25/40/3 - Sub gotowy...

PiotrMikler 17 Lip 2006 23:04 8307 23
  • 2 x GDN 25/40/3 - Sub gotowy...
    Witam
    Miesiąc temu miałem zamiar zabrać się za budowę subwoofera na dwóch głośnikach Tonsila GDN 25/40/3 8Ω. Mam Altusy 110 po przeróbce i jestem z nich bardzo zadowolony, brakowało mi jednak troszeczkę basu. To moja pierwsza konstrukcja ale jestem zadowolony!!
    Suba zasilam Wzmacniaczem DIORA WS354, po małych przeróbkach (wymieniłem w zasilaczu podwójnego konda 2x4700 na 4 pojedyncze 4700 i zamontowałem układ opóźnionego włączania głośników). W połączeniu z moimi Altusami subik robi niezłe zamieszanie w pokoju :)
    Prawde mówiąc jest lepiej niż myślałem. Koszty nie były wielkie bo głośniki miałem, płyta 18mm - 20zł, klej, farba, wkręty - 20zł, usztywnienie - 6zł. Opłacało się!!
    Tak powstawał mój subik:

________
    Przenioslem...Prosze czytac opisy dzialow.
    tom

Fajne!
  • #2 18 Lip 2006 09:45
    Gilotyn@
    Poziom 30  

wszystko ok tylko nie ten dział i podaj więcej danych takich jak wymiary skrzynki ile L na ile strojona i wrażenia z dsłuchu

• #3 18 Lip 2006 10:29
    Rafaell
    Poziom 16  

ws345 to troszke slaby wzmacniacz sprobuj z mocniejszym a wtedy zobaczysz co sub potrafi:)

• #4 18 Lip 2006 11:22
    PiotrMikler
    Poziom 16  

Witam
    Po pierwsze przepraszam za umieszczenie postu nie w tym dziale co trzeba.
    Co do wzmacniacza to myśle że wystarczy, on ma 2x30W sinus a głośniki 40W, więc jest OK.
    Jeśli chodzi o konstrukcję.... wiem że zbiore od was baty... Wszystko było liczone mniej więcej na "oko". To był klasyczny eksperyment, więc nie krytykujcie za bardzo :). Obudowa jak widać klejona, poskręcana wkretami, wzmocniona poprzecznymi belkami. Ma netto około 70 litrów. Bassreflex śr. 10 cm, nie pamiętam długości.
    Wrażenia odsłuchowe: gra głośno, bas jest precyzyjny ale troche twardy. Sub nie schodzi zbyt nisko, ale miałem tego świadomość. Jednak schodzi dużo niżej niż moje Altusy 110, a oto w końcu mi chodziło. Świetnie spisuje się w filmach DVD. Wtedy bass jest głęboki i robi wrażenie że schodzi bardzo nisko. Testowałem na trzech częściach Władcy Pierścieni i byłem zachwycony! Troszkę gorzej jest z muzyką (szczególnie z MP3), bo oryginalne płyty grają super! Testowałem na płycie Blank & Jones - The Singles, bass był super, mógłby być trochę niższy, ale nie narzekam. To moja pierwsza konstrukcja i jestem zadowolony. Jeśli miałbym sam sobie wystawić ocene to tak 7/10.
    Pozdrawiam

• #5 18 Lip 2006 17:42
    piterek-23
    Poziom 30  

Witam.
    Jak na pierwsza konstrukcje to nie jest zle :) ale ja dude to bym zrobil troszke inaczej: wezsza ale za to glebsza-wysokosc bez zmian :)ale to twoja konstrukcja, mam nadzieje ze nie ostatnia :)

Pozdrawiam. Piotrek

P.S.
    Mam takie pytanie: posiadam 2 glosniczki tonsila GDN 20/40 4 Ohm-da rade z tego zrobic suba ???

• #6 18 Lip 2006 18:55
    trailong
    Poziom 19  

PiotrMikler jeśli mam być szczery... To tak konstrukcja nie podoba mi się wizualnie... Czy może przez ten BR widać wygłuszenie ze środka?

• #7 18 Lip 2006 21:15
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  

Udana i ciekawa konstrukcja, chociaż tunel bass-reflex mógłby być umieszczony niżej.

Moja ocena 4.

• #8 18 Lip 2006 22:02
    Dj Snake
    Poziom 22  

moznabylo zastosowac dwa mniejsze bas reflexy bo przez ten duzy ci wygłuszenie wywieje <lol> :) :) A tak ogolnie konstrukcja ciekawa 4/6

• #9 18 Lip 2006 22:21
    PiotrMikler
    Poziom 16  

Dziękuję za opinie. Tak, przez bassreflex widać wygłuszenie, ale to dlatego że robiłem fotki z lampą błyskową. Tak normalnie to tego nie widać! Prawdę mówiąc spodziewałem się ostrzejszej krytyki, ha ha. Tak jak pisałem, jest to moja pierwsza całkowicie od zera wykonana konstrukcja (eksperymentalna konstrukcja) i jestem zadowolony. W filmach sprawuje się super. Nastepna konstrukcja będzie lepsza, na jednym głośniku i aktywna, ale póki co narazie ten subik musi mi wystarczyć :)
    A co do pytania piterka-23, myśle że da się z tych głośników zrobić suba, ale jeśli liczysz na niski głęboki bass to zapomnij, ale napewno ładnie zagra. Tonsil naprawde robi dobre głośniki! Mam zaufanie do tej firmy. Jak pewnie zauważyłeś, 80% konstrukcji subwooferów na elektrodzie opartych jest na basowcach firmy STX... Ja się na ten temat na razie nie wypowiadam bo nie miałem okazji posłuchać, więc póki co sugeruje się opiniami forumowiczów elektrody. Zrobię aktywnego suba na STXie to podzielę się wrażeniami.
    Pozdrawiam wszystkich.

• #10 18 Lip 2006 22:27
    piterek-23
    Poziom 30  

Wlasnie nie wiem co z tum zrobic mam takie dwa glosniczki i tak sobie leza i sie kurza :(

A moze ktos potrzebuje-chetnie sprzedam:)

• #11 18 Lip 2006 22:42
    PiotrMikler
    Poziom 16  

No to jak masz głośniczki i wzmacniacz to zaprojektuj obudowe i do dzieła. To nie są duże koszty a efekt może być super!! Za płyty zapłacisz 18-20zł, do tego klej Vikol, parę wkrętów, szpachla, tunel bassreflex i subik gotowy :)

• #12 18 Lip 2006 22:58
    piterek-23
    Poziom 30  

Wszystko mam: glosniki, wzmacniacz, plyty, klej, (bas-reflex tez sie znajdzie) itp. itd. :) Ale nie wiem czy to sie nadaje i czy to ma sens-bo robic na"pale" to chyba mija sie z celem. Nie mam pojecia w jakie "pudlo" to wsadzic, a symulacje w WinISD cos mi nie wychodza :(

Pozdrawiam

• #13 18 Lip 2006 22:59
    angelcraft
    Poziom 2  

mam pytanie co do altusów,,,,co w nich przerabiałeś??
    albo na czym polegały te przeróbki??

• #14 18 Lip 2006 23:01
    piterek-23
    Poziom 30  

angelcraft napisał:
    mam pytanie co do altusów,,,,co w nich przerabiałeś??
    albo na czym polegały te przeróbki??

Kolega przerabial wzmacniacz a nie altusy :)

• #15 18 Lip 2006 23:22
    PiotrMikler
    Poziom 16  

Wzmacniacz przerabiałem, ale Altusy 110 też :)
    W altusach wymieniłem basowce GDN 25/40 na mocniejsze - 25/80 bo chciałem wiecej mocy, wysokotonowe GDWT 9/40 na GDWT 9/80/5F, zwrotnice na zupełnie nowe, kable na beztlenowe, z tyłu nowe terminale, do tego dołożyłem wytłumienia. Brzmienie rewelacja, jestem bardzo zadowolony!!! Pozdrawiam

• #16 20 Lip 2006 23:03
    Caleb_
    Poziom 33  

wcale sie nie dziwie ze nisko nie schodzi. obudowa powinna miec dla dwoch sztuk okolo 120 litrow... 70 litrow to by od biedy bylo dobre dla jednego glosnika (ciut za duzo, ale akceptowalna wielkosc)... Sprobuj wyciagnac jeden glosnik i jakos tymczasowo szczelnei zatkac dziure.

• #17 21 Lip 2006 15:21
    PiotrMikler
    Poziom 16  

Wiem, że powinno być około 110 - 120 litrów, ale nie miałem na tyle miejsca w pokoju. Miałem świadomość że obudowa jest za mała. Ale i tak jestem zadowolony! Schodzi niżej niż moje altusy więc jest ok!
    Zauważyłem jedną rzecz: w jednym miejscu w pokoju jest tak nieziemski bass że szarpie wątrobą!! Rewelacja!! Szkoda, że nie w tym miejscu gdzie zazwyczaj siedze i słucham muzy :) Przypuszczam że to kwestia akustyki pokoju. Spróbuje suba ustawić w innym miejscu :)

• #18 21 Lip 2006 18:12
    SiLeNt_hUnTeR
    Poziom 21  

Przeważnie jest to przeciwległa ściana do suba, lub róg pokoju. Tam bas się jakby "kumuluje". To robota bass-reflexu. Ustaw suba na przeciw Twojego miejsca odsłuchowego. Poleci trochę więcej mięsa :]

• #19 23 Lip 2006 20:03
    PiotrMikler
    Poziom 16  

OK, dzięki, tak też zrobię :)

• #20 24 Lip 2006 09:35
    PZ IX
    Poziom 32  

piterek-23 napisał:
    Wszystko mam: glosniki, wzmacniacz, plyty, klej, (bas-reflex tez sie znajdzie) itp. itd. :) Ale nie wiem czy to sie nadaje i czy to ma sens-bo robic na"pale" to chyba mija sie z celem. Nie mam pojecia w jakie "pudlo" to wsadzic, a symulacje w WinISD cos mi nie wychodza :(

Pozdrawiam

Zrób kopię wyżej pokazanej konstrukcji. I tak np. taki sub zagra w wielu domach trochę inaczej

Co do konstrukcji to przypomina mi ZG40 :). Ogólnie jest spoko. BR duży - to się chwali :D . 5/6 .

• #21 28 Lip 2006 14:48
    Usunięty
  • #22 29 Lip 2006 09:00
    PiotrMikler
    Poziom 16  

Witam
    No coś TY, nie obrażę się! To moja pierwsza konstrukcja i tak jak pisałem: eksperymentalna! Dziękuję za wszystkie opinie.
    Pozdrawiam

• #23 02 Sie 2006 11:16
    PZ IX
    Poziom 32  

SP5HTT napisał:
    spróbujcie te 2 glosniki polączyć przeciwsobnie , wyciąć tylko 1 otwór (dla autora : zatkać ten jeden od gośnika który już jest) i dwa glosniki zamontowac w jednym, ustawić je membranami do siebie w taki sposób aby wewnątrz bylo jak najmniej wolnej przestrzeni czyli glosnik do glosnika - dzięki temu rezonans obudowy będzie od razu 2 x nizej niż teraz przy zachowaniu tych samych wymiarów calości - chodzi o to żeby te gośniki pracowaly jak jeden - tworząc tlok wypychający powietrze przez otwór bas reflex- Da się od razu usyszeć obnizenie rezonansu- a doskonale widać to na oscyloskopie jak pod taki sub podączymy generator sinusa od 0 do powiedzmy 100hz i posluchamy ( popatrzymy ) gdzie lapie rezonans...

Dla ścisłości... jest to układ izobaryczny. Tracimy SPL o ok. 3 dB, a zyskujemy niższe zejście. :)

• #24 13 Lut 2007 01:26
    dombel
    Poziom 10  

SP5HTT napisał:
    ... spróbujcie te 2 glosniki polączyć przeciwsobnie , wyciąć tylko 1 otwór (dla autora : zatkać ten jeden od gośnika który już jest) i dwa glosniki zamontowac w jednym, ustawić je membranami do siebie w taki sposób aby wewnątrz bylo jak najmniej wolnej przestrzeni czyli glosnik do glosnika - dzięki temu rezonans obudowy będzie od razu 2 x nizej niż teraz przy zachowaniu tych samych wymiarów calości - chodzi o to żeby te gośniki pracowaly jak jeden - tworząc tlok wypychający powietrze przez otwór bas reflex- Da się od razu usyszeć obnizenie rezonansu- a doskonale widać to na oscyloskopie jak pod taki sub podączymy generator sinusa od 0 do powiedzmy 100hz i posluchamy ( popatrzymy ) gdzie lapie rezonans...
    Powodzenia w eksperymentach 6 lat temu zaczynalem od bardzo podobnej konstrukcji i robilem identyczne bledy ;)
    Pozdrawiam

Mając do dyspozycji sprezentowane dawno dawno temu dwa głośniki Westra PW250-2158 postanowiłem zrobić na nich subwoofer. Od razu uwagę moją przykuło połączenie izobaryczne. Niestety konstrukcja była robiona zupełnie na pałę i nie grała rewelacyjnie, poza tym była fatalnie wykonana. Nie mniej jednak popieram w całej rozciągłości kolegę SP5HTT bas schodzi piekelnie nisko (mimo takich staroci). Nawiasem mówiąc te dwa głośniki grają u mnie do dzisiaj w trzeciej już obudowie (po drodze był band-pass)- również jako izobara. Jak tylko znajdę czas na zrobienie zdjęć to zamieszczę opis. Nie jestem jakimś super wymiataczem jeśli chodzi o ilość zbudowanych konstrukcji, ale popieram eksperymentowanie podparte wiedzą teoretyczną. Jak to mówią: "Cała frajda nie w tym aby złapać króliczka ale gonić go !!!"

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME