Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Ardo, długo stała nie uzywana...

19 Lip 2006 11:27 9640 10
  • Poziom 2  
    Witam
    Mam problem z lodówka. Długo stała nieuzywana.Po wlaczeniu zaczyna pracowac (tj. slychac jak przelewa sie płyn (freon?)). Natomiast po około 30sec wyłacza sie i nic. Nie chłodzi, nie pracuje. Czlowiek z serwisu stwierdzil,ze to wyparowany freon i żąda 300zl choc lodowki nie widzial na oczy.
    Prosze o jakas drobna rade,zeby nie dac sie wykolowac nieuczciwemu serwisantowi.
    pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    reggy napisał:
    Prosze o jakas drobna rade,zeby nie dac sie wykolowac nieuczciwemu serwisantowi.
    pozdrawiam

Proszę bardzo:
    Napraw lodówkę sam. Albo kup nową...

Dlaczego twierdzisz że nieuczciwy? Bo zawołał 300zł????
    Wg mnie podejrzane w tym przypadku byłoby gdyby wstępnie wycenił to na 100zł (nawet tylko przez telefon)
  • Poziom 28  
    Problem wynika z powodu zbyt długiego postoju sprężarki i związanego z tym brakiem smaru w panewkach.
    Jeżeli chodziła(kręciła się) przez 30 sekund to należy dać jej spokój przez kilka godzin aby olej , który podniósł układ smarowania sprężarki dotarł do miejsc takich jak panewki -i po tym czasie ponownie ją uruchomić- powinna ruszyć ale to jest kara za brak smarowania wywołany długim postojem bez smaru.

Ponowny start -jeśli będzie się kręcić- i wyłączenie pozwoliloby ponownie doprowadzić smar tam gdzie powinien być i ponowny postój jak wyżej.

Tylko czy ona się kręci???

Start bez smaru na pewno spowoduje skrócenie jej życia i spadek wydajności- po prostu zużycie pary cylinder-tłok w tym okresie będzie nadmierne, w zwiazku z czym spadnie szczelność i wzrosną straty ciśnienia atym samym wydajność.

Opowieści o braku freonu świadczą o "fachowcu", chyba z tvn-u(oczywiście nie wszyscy tacy tam występują).

Jesli nie ruszy to niestety sprężarka do wymiany.
  • Poziom 2  
    Witam ponownie
    Zrobilem tak jak Pan napisal (tzn dalem jej chwile pochodzic,zostawilem na pare godzin i wlaczylem ponownie). Obecnie sytuacja wyglada tak:
    Sprezarka kreci, po okolo 2 godzinach bardzo sie nagrzala,ale caly czas kreci. Wyraznie slychac jak przelewa sie jakis plyn i gaz z tylu lodowki. Problem jednak w tym,ze wlaczona nwet na najwiekszy poziom chlodzenia lodowka nie chlodzi, ani troszeczke. Nie wiem w czym moze tkwic problem. Po 2 gopdzinach wylaczylem ja w obawie o sprezarke, ktora nagrzala sie tak,ze az parzy.
    Prosze o jeszcze jakas rade.
    pozdrawiam
  • Poziom 24  
    Tak jak napisał Bleble,czynnik chłodzący mógł się ulotnić,to jest dobra wiadomość.Znacznie gorsza wiadomość to że zawór zwrotny nie trzyma ciśnienia ,choć nie zawsze w takim wypadku sprężarka kwalifikuje się do wymiany.Swego czasu miałem patent na takie uszkodzenia,ale opis tego manewru nie kwalifikuje się do umieszczenia na elce jak chcesz napisz na GG,pomagało to w około 10% takich awarii.Oczywiście może być inna usterka nie napisałeś czy lodówka była przewracana,sprawdź czy kapilara nie jest urwana lub inne uszkodzenie mechaniczne,lub nawet czy czasami nie przerdzewiały metalowe rurki,włącz, posłuchaj czy gdzieś syczy,sprawdź wodą z mydłem szczelność rurek.
  • Poziom 28  
    Z opisu wynika że -bardzo prawdopodobne--uciekł czynnik i ma dziurę-trudno wyrokować co dalej z tym zrobić.
    Można po odcięciu zamknietego zakończenia -rurki doi napełniania -zobaczyć " na wyczucie ile czynnika było w układzie- o ile w ogóle jeszcze tam był.
    Jesli było i to dużo wtedy wersja optymistyczna-uwalona sprężarka lub zapchana kapilara- to juz może być problem żeby ja udrożnić, wersja najmniej optymistyczna- dziurwy układ- a Ardo za tym przepada -pozostaje złomowanie, jako że "cerowanie durszlaka nie ma sensu".
    Dla wersji optymistycznej- JEST CZYNNIK i TO DUŻO-(może to ocenić ktoś , kto ma z takimi lodówkami do czynienia-przeciąć kapilarę i nie zanieczyścić jej- potrzebne są specjalne Nożyczki do kapilar-odciąć - odlutować osuszacz- uruchomić sprężarę i ocenić czy tłoczy- nowa daje do 25 atm.
    Jeśli tłoczy to sprawdzić ustami (po wyłączeniu spr- czy da się przez nią ssać i czy cosik przez nią przechodzi. Jeśli nic- trzeba ja udrożnić najlepiej azotem 150 atm plus złączka-po udrożnieniu scalić układ , zrobić próżnię , sprawdzić czy trzyma i napełnić- co jest bajecznie proste dla kogoś kto ma odpowiednie narzędzia, uda mu sie udrożnić zapchany układ.
    Wymiana spreżarki jest przy tym co wyżej opisałem zajęciem dla przedszkolaków.
    Jesli jest dziurawa - szkoda szukania- wyciąć co się nadaje do odzysku a pozostałe elementy zezłomować ,
  • Specjalista AGD
    reggy napisał:
    Witam
    Mam problem z lodówka. Długo stała nieuzywana.Po wlaczeniu zaczyna pracowac (tj. slychac jak przelewa sie płyn (freon?)). Natomiast po około 30sec wyłacza sie i nic. Nie chłodzi, nie pracuje. Czlowiek z serwisu stwierdzil,ze to wyparowany freon i żąda 300zl choc lodowki nie widzial na oczy.
    pozdrawiam

czyli to nie był nieuczciwy fachowiec możesz iść po nową lub go przeprosić
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    :arrow: jmk

Człowieku!
    Nie pisz porad na Elektrodzie po spożyciu alkoholu w większej ilości czy też po narkotykach....
    W życiu bym nie wymyślił czegoś takiego co Ty spłodziłeś :D
  • Poziom 13  
    Witam!!!Może po prostu zebrała się woda w filtrze i nie może ją kompresor przetłoczyć skoro słychać przelewającą się ciecz???Lub po długotrwałym postoju puściły uszczelnienia i olej z kompresora dostał się do układu.Tak jak było mówione wcześniej proponowałbym zmierzyć ciśnienie w układzie i wyczyściś układ chłodzenia POZDRO
  • Specjalista AGD
    niemy napisał:
    Witam!Może po prostu zebrała się woda w filtrze i nie może ją kompresor przetłoczyć skoro słychać przelewającą się ciecz?Lub po długotrwałym postoju puściły uszczelnienia i olej z kompresora dostał się do układu

:D:D:D
    Posłuchaj niemy - dam Ci dobrą radę: nie pisz więcej żadnych postów na tematy, w jakikolwiek związanych z chłodnictwem.