Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerabianie radia lampowego na piecyk gitarowy

h3r3tost4y 27 Lip 2006 20:43 7316 62
    h3r3tost4y
    Poziom 12  
    a co to jest opamp ..?
  • Sklep HeluKabel
    ivo666
    Poziom 13  
    ...wzmacniacz operacyjny...scalaczek...stosując toto trzeba pamiętać żeby dostarczyć na wejście odwracające 1/2 napięcia zasilania,chyba że masz do dyspozycji zasilanie symetryczne ok. 15V , w co wątpię..można to zasilać "na bezczelnego" z żarzenia,a połówke zrobić na dzielniku...ufff
  • Sklep HeluKabel
    h3r3tost4y
    Poziom 12  
    A mozna zrobic cos takiego ze bezposrednio do lini zasilania wepne uklad przerabiajacy 230 na np wymagane 15 V...?

Czy mozna doczepiac do ukladu calego wzmacniacza inne uklady ktore czerpia z 230 ...?
    ivo666
    Poziom 13  
    Ano można,o ile masz zapas mocy na transformatorze.Zresztą spadek napięcia o kilkanaście nawet wolt to żadna tragedia.Zależy co chcesz jeszcze podpiąć..Co do opów,to śmiało możesz je zasilać z żarzenia,te 15V to standardowe,optymalne napięcie a zakrez ich zasilania zaczyna się zależnie od typu nawet od 2V
    h3r3tost4y
    Poziom 12  
    Czyli ilosc podpinanych dodatkowo ukladow zalezy od wydajnosci transformatora sieciowego...
    ivo666
    Poziom 13  
    Nie inaczej.Ogranicza Cie jedynie wydajność trafoka
    h3r3tost4y
    Poziom 12  
    A wiec kiedy zaloze ze wzmacniacz ma miec np 5 Wat mocy i zasilacz 12 V o mocy np 20 Wat, to zasilacz sieciowy powinien miec ( zasilacze pracuja najlepiej w zakresie 50%-75% ) od 50 W do ok. 80 W. Jezeli sie myle to poprawcie mnie.......
    h3r3tost4y
    Poziom 12  
    Mam teraz pytanie czysto konstrukcyjne....

Czy lepiej jest przerobic to radyjko na Head czy moze lepiej skleic z niego Combo ? Jezeli combo to jaki glosnik bylby najlepszy do takiej niskiej mocy...podejzewam ze bedzie mial jakies od 1 - 2 W ( wzmacniacz ) wiec jaki glosnik powinien byc..?
    jethrotull
    Specjalista - konstrukcje gitarowe
    Twój wzmacniacz, o ile zrobisz go na EL84, będzie miał 3-5W mocy. Głośnik wystarczy więc słabiutki, np 10W, ważne jednak żeby miał dużą skuteczność, 93-96dB to rozsądna wartość.
    Od razu zapomnij o głośnikach szerokopasmowych, do gitary nadają się tylko i wyłącznie głośniki o paśmie przenoszenia do 5-7kHz, konstruowane na sztywnym zawieszeniu i posiadające krótką cewkę.
    Minimalna sensowna średnica głośnika to 10''.
    Podobno należy unikać produktów marki na "A".
    pozdrawiam.
    h3r3tost4y
    Poziom 12  
    takowych unikam....i wlasnie w tym caly problem...bo gdy ogladalem glosniki gitarowe ( bo tylko takie biore pod uwage ) Celestiony lub Eminence to ich moce zaczynaja sie od 30 W ...nie wiem czy warto kupowac taki
    jethrotull
    Pewnie że warto, to są porządne głośniki, kiedyś zbudujesz sobie do tego head 2xEL84 i będzie jak znalazł.
    h3r3tost4y
    Poziom 12  
    no i tu wlasnie mam dylemat...czy lepiej zrobic ten wzmacniacz jako Head i oddzielnie paczke na jednym glosniku czy tez lepiej jako kombo....?
    jethrotull
    Nie rozpatruj tego w kategoriach "lepszości".
    Zarówno head + paka jak i combo mają swoje zady i walety. Musisz popatrzeć co Tobie bardziej pasuje. Piecyk jest zwykle mniejszy lżejszy ale ni etak uniwersalny, zresztą paczkę możesz zostawić w sali prób a do domu nosić samą głowę i podłączać ja do jakiejś improwizowanej paczki albo chociażby słuchawek. Wybór zależy od wielu czynników w tym i gustu i niestety należy wyłącznie do Ciebie.
    h3r3tost4y
    Poziom 12  
    Oki...w takim razie narazie zdecyduje sie na rozwiazanie Head i w pozniejszym czasie paczka dla niego.

Jezeli najpierw zbuduje Head'a, bede mogl sprawdzic jak gra na standardowej paczce 4x12" ?
    Tremolo
    Poziom 43  
    Head ma tą zaletę że można podpinać dowolną kombinacje głośników, wymieniać całe paczki nie przemontowując głośnika gitarowego. Można też brać samą paczkę do kogoś kto ma juz jakiegoś innego heada...

Kombinacje są mile widziane, często chyba goście z Deep Purple bodajże grali na paczkach ze 100Watowego 4x12" zestawu na wersjach wzmacniaczy 50W.

MOżna oczywiście podpiąć i sprawdzić. Przy małej mocy to naprawde glośno zagra...
    jethrotull
    Tremolo, combo nie wyklucza takiej zalety. Ja w swoich wzmacniaczach (które robię a także w tych fabrycznych, jeśli tego nie mają) daję wyjście na głośnik zewnętrzny. Dzięki temu nawet w combie mogę podpiąć inny głośnik do wzmacniacza albo inny wzmacniacz do głośnika.
    Tremolo
    Poziom 43  
    Ale powiedzmy miałem combo na 2 dni... i żeby podpiąc coś porzadniejszego (zewnetrzna paka) musiałem patrzec i tak na ten słabszy głośnik... który robił za podstawkę pod wzmacniacz. I nie grał..
    h3r3tost4y
    Poziom 12  
    No coz...kazdy ma swoje za i przeciw...w takim razie narazie polece po kosztach i zrobie samego Haed'a....z czasem dorobie do niego paczke...

Mam nawet narysowany wstepny projekcik...ale nic nie moge zaczac robic dopuki nie przyjedzie mi radyjko.

Czytalem ze lutowanie aluminium nie sprawia problemow...trzeba tylko dokladnie wyczyscic lutowana powierzchnie. Ja na poczatku chcialbym wypruc chasis i wypolerowac aluminium na lustro...czy lutowanie wtedy bedzie sprawiac problem ?
    jethrotull
    Możesz dorobić do paczki klamry które będą ją mocowały do heada (w castoramie będą) i będziesz miał 2 w 1.
    Lutowanie aluminium to JEST problem. Wypolerowanie nic nie da bo aluminium natychmiast pokrywa się cienką warstwą tlenków które uniemożliwiają lutowanie. Podobno można lutować w powłoce z oleju mineralnego, ale mi się to nigdy nie udało.
    Dodatkowo chassis ma wielką powierzchnię i rozprasza ciepło tak mocno że musiałbyś mieć chyba lutownicę 1kW.
    Na szczęście we wzmacniaczu nic ale to nic nie lutuje się do chassis :)
    h3r3tost4y
    Poziom 12  
    Czytalem ze posmarowanie benzyna rozwiazuje ten problem na jakis czas ( utlenianie aluminium ) . A co do lutowania.W takim razie jak sie podlacza mase,uziemienie...? Widzialem jak niektorzy robia jedna szyne albo gwiazde...
    jethrotull
    Przejrzyj sobie to forum albo jakąkolwiek stronkę DIY. Nie znajdziesz ani jedenej konstrukcji gdzie jakikolwiek lut byłby wykonany do chassis. Szyna albo gwiazda to jedynie słuszne sposoby prowadzenia masy, zwłaszcza we wzmacniaczu do gitary, który ma z natury dużą czułość i puszczenie masy przez chassis spowoduje zapewne mocny przyźwięk. Masa sygnałowa powinna łączyć się z chassis w tylko jednym miejscu (i jest to połączenie skręcane a nie lutowane, które jest praktycznie niemożliwe do wykonania).
    Pomysł lutowania masy sygnałowej bezpośrednio na chassis jest co najmniej szalony.
    Tremolo
    Poziom 43  
    Wystarczy tylko niezaizolować kondensatorów zasilających od masy żeby zniekszatłenia i buczenie weszło na wejście i wszystkie podzespoły. W dodatku trzeba tu powiedzieć, że te kondensatory mają mase na obudowie - ale musi ona być silnie odseparowana. Na chassis u mnie jedynie co to styka się masa wejść na gitarę, wyjścia głośnikowe; preamp, prostownik kondensatory, wszystko idzie przez sygnałówkę. Wszystkie inne masy łączą się w jednym wspólnym punkcie naskręcanym kablu w chassis (punkt centralny)h

Nie ma idealnych przewodników przez to opór na chassis powoduje takie cuda jeśli tam wstawisz jakąkolwiek inną masę no to przydźwięk zwali Cię z nóg i nie będziesz wiedział o co chodzi. Na tym oporze aluminium powiedzmy odłozy się różnica 40mV... co jest już praktycznie napięciem do wysterowania wejścia na poziomie gitary...
    h3r3tost4y
    Poziom 12  
    Ok...radyjko przyszlo.
    W radyjku sa lampy :
    -ECC 85
    -ECH 81 (Siemens, z siatka w srodku)
    -EF 89 (Siemens, z siatka w srodku)
    -EABC 80
    -EL 84 (6П15П - EP)
    -EM 84 (Magiczne oko)

Dodatkowo mam lampy :
    - 2xTesla EF 86 (para)
    - EZ 80 Tungsram
    - EL ?
    - ECC 81
    - ECC 82
    - 6Ц19П VI-78
    - 6Ц19П VI-82

i do tego jakies dwa transformatory.

Od czego mam zaczac prace..? Oprocz oczyszczenia tego radia :P Nalezy wszystko rozmontowac ? czy tez lepiej wymontowac to co niepotrzebne i zostawic to co jest potrzebne....
    Chodzi o to zebyscie mi powiedzieli co napoczatku zrobic....Z gory dzieki za odpowiedz.
    Tremolo
    Poziom 43  
    Podpiąc na wejście przed przedwzmacniacz lub na sucho byc może przystawka ruszy od razu lampą. (szukaj siatki lampy ECC 85 - która tu pewnie robi jako preamp podwójny ,może w kaskodzie czy w jakimś innym połączeniu najpewniej jako rożnicowy wzmacniacz: można tam się wpiąć. Powiedzmy albo z gitarą albo z układem ECC82
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe
    h3r3tost4y
    Poziom 12  
    Hmmm....jesli mozna prosic to prosciej...nie jestem niestety znawca w technologii lamp. Potrzebuje troszke czasu zeby do wszystkiego dojsc.

W miejscu gdzie ma byc EL 84 siedzi 6P15P. Ale mam chyba jedna EL 84 wiec zamienie.
    painlust
    h3r3tost4y napisał:
    Hmmm...jesli mozna prosic to prosciej...nie jestem niestety znawca w technologii lamp. Potrzebuje troszke czasu zeby do wszystkiego dojsc.

W miejscu gdzie ma byc EL 84 siedzi 6P15P. Ale mam chyba jedna EL 84 wiec zamienie.

no to ktoś cię oszukał. wsadził pierwsza lepszą lampę (czytaj najtańszą). Lampą podobną do EL84 jest 6P14P dlatego też osiąga wyższe ceny niż o wiele słabsza 6P15P, która jest uważana za lampę śmieciową (czytaj: tanią bo mało na niej można znaleźć konstrukcji)

Jesli masz EL84 to dodatkowo na tych lampach które masz można zrobić fajny wzmacniacz do gitary.
    tszczesn
    Specjalista-oldradio
    Tremolo napisał:
    Podpiąc na wejście przed przedwzmacniacz lub na sucho byc może przystawka ruszy od razu lampą. (szukaj siatki lampy ECC 85 - która tu pewnie robi jako preamp podwójny ,może w kaskodzie czy w jakimś innym połączeniu najpewniej jako rożnicowy wzmacniacz: można tam się wpiąć. Powiedzmy albo z gitarą albo z układem ECC82

ECC85 w tym radiu to głowica UKF. Stopień wstępny audio jest na triodzie z lampy EABC80.
    h3r3tost4y
    Poziom 12  
    Painlust ....Masz jakis konkretny projekcik na tych lampach do zrobienia...? :>

Chcialbym zrobic ten wzmacniacz na dostepnych lampach...oczywiscie jestem nastawiony na ciezka prace i to ze bede sie musial duzo nowych rzeczy dowiedziec...narazie przeszukam internet w poszukiwaniu danych o tych lampkach ktore posieadam. Najwiekszym problemem dla mnie jest przesiadywanie za granica.W domu mam super ksiazke w ktorej sa podstawowe informacje o lampach...autorstwa Masewicza i Paul'a.

Prosze o jakies porady w zwiazku z przerabianiem tego radyjka...

Ja narazie rozumuje tak : blok odbiorczy radia ( mieszacze , heterodyne..o ile takowa tu jest ) musze usunac i pozostawic blok przedwzmacniacza i koncowki. Jezeli cos pokrecilem to prosze o poprawienie mnie.

Dodano po 2 [godziny] 52 [minuty]:

Oto zdjecia radia i dodatkowych lamp :
    painlust
    nigdy nie zrobiłem wzmacniacza wykorzystując radiowe chassis. zawsze chassis robiłem nowe. Co nie znaczy że nie można tak zrobić. Trzeba pokombinować. Napewno powinieneś zdemontować wszystko oprócz końcówki mocy. Wtedy trzeba się będzie zorientować jak jest podłączone trafo do końcówki i jak jest skonstruowany zasilacz. Ja już będziesz wiedział co do czego to można rozmontować wszystko, choćby po to aby to wyczyścić. Mając podane przez ciebie lampy da się zrobić nawet dwa wzmacniaczyki, albo dwukanałowca. W kanale czystym dałbym ECC82 lub ECC85. W przesterowanym EF86 na wejściu, dwa następnie stopnie na ECC81, triodę z EABC80 w inwerterze. EL84 (jeśli takową masz) w końcówce, Oczko EM84 jako oczywiście oczko. Zostaje ci nawet lampek na drugi piecyk. Miałbym to w ręku to bym poeksperymentował. Szkoda, bo na odległość to już jest uciążliwe.