Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak usprawnić baterie? Bateria trzyma tylko 1 dzień.

luk1988 19 Jul 2006 14:21 1797 5
 • #1
  luk1988
  Level 17  
  Otórz borykam sie z prolemem że bateria trzyma mi tylko jeden dzień czasami krucej. Nie szlo by zrobić w jakiś sposób aby bateria trzymała troche dłużej.
  Rozchodzi się o Siemens c65. Prosze o pomoc.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #3
  forestx
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Borykasz się także z problemem ortografii.
  Ile latek liczy sobie ta bateria?
  Czy dużo rozmawiasz?
  Baterie można delikatnie "uzdrowić" poprzez rozładowanie do końca (jak się telefon wyłączy to włącz go jeszcze parę razy) i długie ładowanie.
 • #4
  luk1988
  Level 17  
  Max ma 2 lata, rozmawiam mało przez telefon duzo więcej pisze smsów.

  A sformatowanie bateri coś zmieni?? jak tak to jak sformatować baterie
 • #5
  Mariopi
  Level 35  
  Tak na wstępie, to baterii (akumulatorków) się nie formatuje tylko formuje - ale pal tam licho :) Czynność ta dotyczy w zasadzie baterii fabycznie nowych i ma decydujące znaczenie w osiągnięciu pojemności znamionowej i determinuje dalszą żywotność ogniw podczas normalnej eksploatacji.

  Proces formowania nowej baterii polega na jednorazowym wykonaniu raz po raz 3-4 pełnych cykli ładowanie-rozładowanie-ładowanie itd.
  Oczywiście proces formowania można powtórzyć dla baterii używanej, ale ma to serwisowy charakter i raczej nazwałbym to weyfikacją kondycji baterii (kontrola pojemności rzeczywistej w stosunku do pojemności znamionowej).

  Baterie NiMH, LiON, LiPOL są pozbawione tzw. efektu pamięciowego i można je po uformowaniu doładowywać bez obawy utraty pojemności. Jednak warto od czasu do czasu wykonać pełen cykl.
  Ogólnie żywotność oryginalnych baterii zawiera się w przedziale 2-3 lat (producenci gwarantują 300-400 pełnych cykli bez oznak obniżenia pojemności). Tak nawiasem mówiąc baterie "podróbki" mają rewelacyjne pojemności i żywotność 1000 cykli (sic!) - jednak zalecał bym tu ostrożność, bo z reguły bateria "używka" potrafi jeszcze być lepsza od takiej niby "nówki" jak w ogóle się da ją uformować.

  Jeżeli próba ponownego formowania baterii nie przyniesie zadowalających rezultatów postaci widocznej poprawy, to jest to po prostu jej "łabędzi śpiew" - czyli daje objawy normalnego zużycia eksploatacyjnego i należy ją wymienić na nową (a przynajmmniej sygnał, że należy zacząć się rozglądać za nową).
  Można owszem kombinować ze sprawdzaniem kondycji poszczególnych ogniw i powymieniać te najsłabsze (np. z 2 baterii złożyć 1) - ale jest to półśrodek na krótką metę i nawet dość ryzykowny jeżeli zabiera się do tego laik - szczególnie niebezpieczne pod tym względem są ogniwa litowe.
 • #6
  luk1988
  Level 17  
  A czy te rozładowanie wystarczy jak telefon się wyłączy czy trzeba jakąś żarówke podłączyć do baterii. Wymienie tą baterie na nówke, tylko że teraz są wakacje i co chwile kase gdzieś wydaje.