Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Światła pozycyjne Seicento 1.1

19 Lip 2006 14:30 8995 22
  • Poziom 10  
    Witam,
    mam taki problem: nie działają tylne światła pozycyjne. Żarówki sprawdzone, bezpieczniki także, wszystko ok. Przednie światła pozycyjne, przeciwmgielne- ok, działają. Światła stopu, cofania także działają. Po włączeniu świateł postojowych, przednie i tylne działają. Co w takim razie jest przyczyną awarii tylnych świateł pozycyjnych? Bardzo proszę o pomoc!
  • Poziom 32  
    katarzyna333 napisał:
    nie działają tylne światła pozycyjne.
    . Po włączeniu świateł postojowych, przednie i tylne działają.

coś tu namieszane, jaka jest rożnica między pozycyjnymi a postojowymi?
  • Poziom 14  
    Namieszane jest na pewno. Ale w tym autku jest różnica pomiędzy światłami pozycyjnymi, które włącza się przełącznikiem zespolonym pod kierownicą przy włączonej stacyjce (w tej pozycji nie wyjmiesz kluczyka), a postojowymi, które działają po przekręceniu kluczyka w drugą stronę i wtedy kluczyk można wyciągnąć.
    To które nie działają ?
  • Poziom 10  
    No pozycyjne to te, które się włącza podczas jazdy, żebyśmy byli widoczni i sami widzieli co się dzieje na jezdni. A postojowe światła włącza się wtedy, kiedy parkujemy w miejscu nie oświetlnym, np. przy drodze. Światła postojowe mają "mniejszą moc", tzn. słabiej świecą. Chyba, że ja coś źle rozumiem lub źle nazywam :)

P.S dodam, że światła postojowe włącza się za pomocą kluczyka, przekręcając go w odwrotną stronę, niż podczas odpalania samochodu i wciskając taki czarny przycisk przy stacyjce.

Dodano po 1 [minuty]:

Nie działają pozycyjne tylne! :)
  • Poziom 32  
    katarzyna333 napisał:
    No pozycyjne to te, które się włącza podczas jazdy, żebyśmy byli widoczni i sami widzieli co się dzieje na jezdni.

dalej nie kumam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    batman06 napisał:
    Namieszane jest na pewno. Ale w tym autku jest różnica pomiędzy światłami pozycyjnymi, które włącza się przełącznikiem zespolonym pod kierownicą przy włączonej stacyjce (w tej pozycji nie wyjmiesz kluczyka), a postojowymi, które działają po przekręceniu kluczyka w drugą stronę i wtedy kluczyk można wyciągnąć.
    To które nie działają ?

ale żarówki zapalają te same czy to po załączeniu przełącznikiem zespolonym czy stacyjką tak czy nie?

tam w sumie inaczej być nie może to muszą być te same
  • Poziom 33  
    kolega ma to na mysli ze przekręci w lewo wyjmuje kluczyk zamyka samochód swiatła swiecą -pozycyjne

powodem moze być przełacznikw stacyjce
    Cytat:
    P.S dodam, że światła postojowe włącza się za pomocą kluczyka, przekręcając go w odwrotną stronę, niż podczas odpalania samochodu i wciskając taki czarny przycisk przy stacyjce.

a podobno nie świecą pozycyjne więc chyba ta stacyjka odpada
  • Poziom 33  
    goldwinger napisał:
    Cytat:

a podobno nie świecą pozycyjne więc chyba ta stacyjka odpada

jesli właczy postojowe oraz przekręci kluczyk tak jakby chciał gdzieś jechac-to jemu świecą wiec problem raczej jest związany z stacyjką-przelacznikiem
    wojtekryba napisał:

dalej nie kumam

to ja też nie.
    niech autor postu napisze w którym przypadku nie świeci bo z tego co ja zrozumiałem to nie świecą w momencie włączenia przełącznikiem a nie stacyjką
  • Poziom 10  
    Ale namieszałam :) Być może że postojowe i pozycyjne to te same żarówki. Niemniej jednak światła nie działają po odpaleniu pojazdu i włączeniu świateł. (po lewej stronie kierownicy przekręcamy dźwignię, aby włączyć światła). Przednie działają, a tylnie nie.

Natomiast działają światła postojowe, czyli po przeręceniu kliuczyka w lewą strone, wcisnięciu czarnego przycisku, wyjęciu kluczyka i pozostawieniu pojazdu.

Mam nadzieję, że już się jasno wyraziłam :)
    no to wychodzi na to że uszkodzony włącznik przy kierownicy
  • Poziom 15  
    o Jezu !!! prowadzę warsztat elektroniki juz 10 lat , ale to mnie rozwaliło, ależ to skomplikowane..:D stawiam na przełacznik(ten z lewej strony ,którym zapala się swiatła)
  • Poziom 14  
    Przyjrzałem się instalacji w moim służbowym Seicento, i faktycznie jeżeli bezpieczniki są dobre jedyne co mogło się popsuć to wyłącznik zespolony pod kierownicą
  • Poziom 15  
    Witam wszystkich. Bawię się b. dużymi autkami ale w maluszkach zasada działania oświetlenia jest bardzo podobna. Czy w seicento jest rozdział pozycji przy bezpiecznikach na 58L i 58R? Jeżeli tak, to klawisz chyba odpada i wtedy stawiałbym na uszkodzenie wiąchy. Czy masz zamontowany hak holowniczy?

Dodano po 3 [minuty]:

Czy jest podświetlona tablica rejestracyjna?
  • Poziom 14  
    W Seicento światła włącza się nie klawiszem, tylko wyłącznikiem zespolonym pod kierownicą przekręcając go. Skoro napięcie ze stacyjki po przekręceniu na pozycje postój dochodzi do tylnich lamp, to raczej wiązki możemy wykluczyć.
  • Poziom 10  
    Haku holowniczego samochód nie posiada. Tablica rejestracyjna po włączeniu świateł pozycyjnych się nie podświetla. Natomiast kiedy włączam postojowe, tablica rejestracyjna jest podświetlona.
    więc wymień ten wyłącznik i powinno być dobrze
    Pozycyjne i postojowe to te same światła. I świecą z taką samą mocą. Są tylko inaczej załączane (niezbyt zresztą mądrze to wymyślili). Dziwne jest to, że nie działają tylko tylne światła, a przednie są w porządku. Natomiast w drugim przypadku działąją wszystkie. Tak więc można wykluczyć usterkę wiązki elektrycznej i awarię w skrzynce bezpieczników. Ja stawiałbym na uszkodzony któryś z tych dwóch wyłączników: pokrętło do świateł lub stacyjkę.
  • Poziom 14  
    Popieram kolege goldwingera wymień wyłącznik
  • Poziom 18  
    wojtekryba napisał:
    katarzyna333 napisał:
    nie działają tylne światła pozycyjne.
    . Po włączeniu świateł postojowych, przednie i tylne działają.

coś tu namieszane, jaka jest rożnica między pozycyjnymi a postojowymi?

różnica pomiędzy światłami postojowymi a pozycyjnymi polega na tym, że postojowe gdy włączysz to świeca z przodu jak i z tyłu prawa i lewa strona ( włącza się je włącznikiem od świateł)
    natomiast pozycyjne mozna włączyć albo lewą albo prawa stronę ( trzeba wyciągnąć kluczyk ze stacyjki i pozostawić na włączony przełącznik od kierunków bądz to lewy- pali sie lewa strona pozycyjnych, bądz prawy - pali sie prawa strona św. pozycyjnych
    pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Okazało się, że to włącznik świateł (ten po lewej stronie kierownicy) był uszkodzony. Usterka została naprawiona :) Dziękuję za pomoc. Temat uważam za zamknięty. Pozdrawiam!
  • Poziom 13  
    chyba kest cos namieszane w stacyjce