Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyczerpana przestrzeń dyskowa pod Linuxem

ftalo 19 Lip 2006 16:53 1706 21
  • #1 19 Lip 2006 16:53
    ftalo
    Poziom 12  

Ostatnio gdy korzystałem z komputera z systemem aurox 10.2,nie będąc świadom wielkości dysku naściągałem różne duże pliki na dysk.W pewnym momencie system przestał odpowiadać,nawet nie chciał zapisać ostatnio modyfikowanego pliku tekstowego.Zresetowałem,no i okazało się że nie ma miejsca nawet na zapisanie pliku autoryzacji,wiec logowanie było niemożliwe.
    Z poziomu Bash,a próbowałem odnaleźć pliki,które chciałem pousuwać,lecz ich nie znaleziono.Wiersz poleceń ciągle wskazywał pozycję "grub>".Prawdopodobnie cały system plików znajduje się na innej partycji "kernel" niestety nie udało się przełączyć na tą partycję,mimo próby uzycia wszystkich dostępnych poleceń z pomocą "helpa".Pierwszy raz używam Bash,nie wiem czy on może ingerować w system plików na dysku.
    Czy możliwe jest wykonanie dysku startowego,albo jakiś tryb awaryjny a la "windows".Czy jest dostępny jakiś manager plików z poziomu Bash i jak wyświetlić możliwe partycje i pousuwać te pliki z dysku.Muszę to zrobić,bo inaczej zapłacę za naprawę

0 21
  • #2 19 Lip 2006 17:13
    nanotech
    Poziom 12  

Manager plikow pod basha to np. MC. Poprzez polecenie "df" sprawdzisz sobie ile masz miejsca wolnego na poszczegolnych partycjach.

Natomiast nie pamietasz gdzie zapisywales pliki ktore sciagales z sieci? Linuks ma to do siebie, ze jak ktos poczatkujacy zabiera sie za nauke i przy okazji sciaga pliki z sieci bardzo szybko moze zapchac partycje :)

0
  • #3 19 Lip 2006 17:20
    ftalo
    Poziom 12  

wiem gdzie ściągałem
    /home/dokumenty/
    ale bash tego nie widział nawet jak zrobiłem find plik.mp3 to go nie znalazł ,a przecież taki był na dysku,ale ok przetestuje tego managera

0
  • #4 19 Lip 2006 17:24
    Uszol 1990
    Poziom 29  

Witam
    find uzywaj tak
    find -name xxx
    gdzie xxx to nazwa pliku :]
    tylko jak bedzesz szukał to wyjdz do głownego katalogu poleceniem
    cd /
    :D pozdro linux'owców

0
  • #5 19 Lip 2006 17:26
    nanotech
    Poziom 12  

ftalo napisał:
    wiem gdzie ściągałem
    /home/dokumenty/
    ale bash tego nie widział nawet jak zrobiłem find plik.mp3 to go nie znalazł ,a przecież taki był na dysku,ale ok przetestuje tego managera

Moze masz folder 'dokumenty' ukryty czyli '.dokumenty' Wtedy polecenie 'find' nie znajdzie Ci nic w takich folderach poprzez zastosowanie zwyklej skladni 'find szukany_plik' Poprzez MC wszystko ladnie sobie znajdziesz i pokasujesz jesli miales kiedys doczynienia z dosem i slynnym Norton Commanderem - NC :)

0
  • #6 19 Lip 2006 17:59
    marek216

Poziom 43  
  • #7 19 Lip 2006 18:57
    nanotech
    Poziom 12  

marek216 napisał:
    logujesz sie jako user czy jako root

komenda mc nie działa :?:

Raczej w wyszukiwaniu plikow nie ma znaczenia czy jest zalogowany jako root czy zwykly user. Chyba ze przeprowadzal modyfikacje w plikach konfiguracyjnych w co watpie ze zwgledu na jego slaba znajomosc tego systemu ;) On zastosowal zwykle polecenie "find" co przeciez nie da mu zadnego efektu, dopiero zastosowanie dodatkowych opcji da mu okreslony wynik.

Dystrybucja Aurox standardowo instaluje MC i nadaje prawa wykonywania dla kazdego uzytkownika tego systemu bez wzgledu na uprawnienia.

0
  • #8 19 Lip 2006 19:03
    tzok
    Moderator Samochody

ftalo napisał:
    Wiersz poleceń ciągle wskazywał pozycję "grub>".
    Nie byłeś w BASHu tylko w GRUBie (linia poleceń bootloadera), system się w ogóle nie załadował.

0
  • #9 20 Lip 2006 16:45
    ftalo
    Poziom 12  

No niestety żadne z tych poleceń(oprócz find) nie chodzi-komunikat "nieznane polecenie"
    Szukam w google dyskietki startowej,ściągam tego knoppixa,ale to jest ogromne,a ja mam ogranicznowy czas korzystania z neta,potrzebuje tego midnight commandera czy inne narzędzie do operacji na plikach
    nie chodzą polecenia md,df,rm,mount(dużymi literami także nie chodzą),jest partnew ale nie dział z podanym dev/ itd...

Proszę o linka do jakiegoś dysku startowego,żeby był niewielki do auroxa

0
  • #10 20 Lip 2006 18:03
    qluk
    Poziom 12  

A po kiego ... knoppix? Dowlone distro wystarczy ( najmnijesze mieszcza sie na dyskietce ).

0
  • #11 20 Lip 2006 19:51
    nanotech
    Poziom 12  

ftalo napisał:
    No niestety żadne z tych poleceń(oprócz find) nie chodzi-komunikat "nieznane polecenie"
    Szukam w google dyskietki startowej,ściągam tego knoppixa,ale to jest ogromne,a ja mam ogranicznowy czas korzystania z neta,potrzebuje tego midnight commandera czy inne narzędzie do operacji na plikach
    nie chodzą polecenia md,df,rm,mount(dużymi literami także nie chodzą),jest partnew ale nie dział z podanym dev/ itd...

Na pewno zalogowales sie do systemu? Obojetnie czy jako root czy user? Cos mi sie nie chce wierzyc w to ze nie dzialaja Ci takie polecania jak "mount" czy nawet 'rm'

ftalo napisał:
    Proszę o linka do jakiegoś dysku startowego,żeby był niewielki do auroxa

Np. tomsrtbt http://www.toms.net/rb/ czy monkeylinux, mulinux itd

0
  • #12 21 Lip 2006 11:55
    o2xlc
    Poziom 10  

Możesz użyć jakiejś wersji live np. Knoppixa żeby usunąć zbędne pliki z dysku. Ewentualnie jesli masz windowsa możesz użyć sterownika ext2fs www.e2fsprogs.sourceforge.net/ext2.html żeby zamontować partycje Linuxową i usunąc pliki.

0
  • #13 21 Lip 2006 12:57
    ftalo
    Poziom 12  

Mam jeszcze takie offtopicowe pytanie,czy nie lepiej byłoby w ogóle wykasować te system formatując dysk?Nikt nie jest zadowolony z tego auroxa,tym bardziej że jest fatalnie skonfugurowany,przez jakiegoś admina,tnie się niesamowicie,wiel rzeczy nie chodzi,albo uruchamia się minutę czasu od kliknięcia.
    Słabo się znam na systemach,ale myślę o instalacji win98 a potem możnaby dograć jakiegoś slackware czy Aurox Live Generator 2.0 na inną partycję

komp jest darmowy do użytku publicznego,więc powinien chodzić szybko i napewno nikomu by nie przeszkadzał zwyczajny windows
    choć przyznam że nigdy w zyciu nie instalowałem nawet windowsów,choć czytałem jak się to robi

jest jeden problem,tu nie ma DOS-a(a może jest tylko ja o tym nie wiem?) ani partycji FAT ani NTFS,więc jak to niby zrobić z poziomu boot-loadera grub ?Z tego co widzę,to tu jest wszystko "open-source" i samemu sobie trzeba ustawiać(nie tak jak na windowsach),więc potrzebuje porady

Dodano po 27 [minuty]:

jeszcze jedna uwaga,te dystrybucje są owszem na dyskietkę,powiedzmy 1456,ale ja nigdy nie spotykam dyskietki co ma aż tyle,zwykle max to 1422kb(a ma byźć 1460) i zapisuje się z błędem,urwany plik,nowa sformatowana,no ale to już offtopic

0
  • #14 21 Lip 2006 13:08
    pmichniewski
    Poziom 18  

Jesteś przede wszystkim w GRUBie, czyli coś Ci się bardziej musiało posypać. Musisz odpalić system, podając jako parametr do jądra opcję

Code:
    init=/bin/sh

(nie pamiętam dokładnie jak się to w GRUBie robi, bo używam lilo, ale chyba dajesz
    Code:
    kernel /ścieżka/do/kernela init=/bin/sh

boot

), później przemontować partycję główną jako rw
    Code:
    mount -o remount,rw /

i pousuwać niepotrzebne pliki za pomocą poleceń powłoki (mc się pewnie nie uruchomi), po czym
    Code:
    sync

mount -o remount,ro /
    halt

0
  • #15 21 Lip 2006 17:17
    ftalo
    Poziom 12  

Mam kilka pytań:
    1)ściągnąłem bootfloppy2.img,rozpakowałem mam plik minirt,co mam z tym plikiem zrobić?Wyaplic na płycie,czy pozostawić na tej dyskietce spakowany?
    2)jako dysk startowy zamierzam użyć mulinux-14r0,jak go uruchomić z poziomu bootloadera,skoro nie jestem zalogowany jako root,a system się nie załadował?
    3)Czy cd-rom może służyć jako dysk startowy,skoro potrzebne są sterowniki do jego uruchomienia,czy przed załadowaniem systemu są dostępne te sterowniki i stacja cd-rom?

0
  • #16 21 Lip 2006 19:35
    pmichniewski
    Poziom 18  

ftalo napisał:
    Mam kilka pytań:
    1)ściągnąłem bootfloppy2.img,rozpakowałem mam plik minirt,co mam z tym plikiem zrobić?Wyaplic na płycie,czy pozostawić na tej dyskietce spakowany?
    2)jako dysk startowy zamierzam użyć mulinux-14r0,jak go uruchomić z poziomu bootloadera,skoro nie jestem zalogowany jako root,a system się nie załadował?
    3)Czy cd-rom może służyć jako dysk startowy,skoro potrzebne są sterowniki do jego uruchomienia,czy przed załadowaniem systemu są dostępne te sterowniki i stacja cd-rom?

1. bootfloppy2.img trzeba nagrać na dyskietkę programem rawrite (dos, win9x) lub rawritent (nt, 2000, xp)

2. Mulinux startuje bez systemu.

3. Jakie sterowniki ? Komputery PC od dawna potrafią startować z CD i do tego nie potrzeba żadnych sterowników. Wszystko załatwia BIOS i udaje, że pewien obszar płyty to dyskietka, a resztą zajmuje się załadowany z płyty system.

0
  • #17 26 Lip 2006 18:15
    ftalo
    Poziom 12  

Dziękuję ślicznie!
    midnight commander włączyłem,wykasowałem i komputer działa tak jak wcześniej.
    Ale tematu nie koniec,bo czegoś tu nie rozumiem.Skoro tylko z poziomu root(admina) można zapchać partycję,to z jakiej racji nie mogę uruchomić np plików rpm,albo nie których programów,czy usług bo wyskakuje komunikat "podaj hasło administratora".
    Dodam że logowanie do systemu wygląda następująco:
    jest okienko logowania i odliczane jest 10s i pisze "po upływie 10s użytkownik zostanie zalogowany automatycznie",czyli jako kto?Jakie ma uprawnienia?

Druga rzecz,w jaki sposób powyłączać zbędne usługi przy starcie i w ogóle usprawnić ten system,bo w tej chwili jest fatalnie skonfigurowany,tnie się niesamowicie,np czekam pół minuty na otwarcie jakiegokolwiek programu od momentu kliknięcia.NIe mam pojęcia kto to instalował,ale z pewnością nie interesuje się losem tego kompa,złamanie hasła jest niemożliwe ze względu na szyfr md5,więc nie wiem doinstalować drugiego linuxa i z jego poziomu skofigurować autostart usług?Szkoda mi go kasować,bo jest masa ciekawych programów i w ogóle jestem zwolennikiem linuxów

Trzecia rzecz,jak włączyć konsolę poleceń,alt-ctrl-F1,czy F2 nie działa
    Czwarta rzecz,czy linux ma jakieś narzędzie do bezpiecznej instalacji windowsów z jego poziomu,tak żeby nie wykasować bootloadera z sektora rozruchowego?

Ostatnie pytanie,jak z poziomu użytkownika uzyskać informację o parametrach komputera:wielkość dysków,jakie są partycje,procesro,płyta główna.Nie wiem jak włączyć wiersz poleceń,więc zapewne musze użyć jakiegoś narzędzia
    I jeszcze jedno:sprawa dyskietek,używam dyskietkę,potem zmieniam na inną i tej nowe system juz nie widzi.Wiem że coś tu trzeba odmontować i zamontowac ponownie.Ale nie wiem gdzie a do konsoli nie wiem gdzie szukać,większość programów w zakładce "narzędzia systemowe" a menu start jest zablokowane pod hasłem admina(chore!).

Podsumowując,system na tym kompie instalował jakiś idiota,przynosząc kiepską reklamę linuxom u ludzi korzystających z tego kompa,bo w chwili obecnej najlepszą opcją byłby format dysku,no ale ja nie lubię łatwych rozwiązań

0
  • #18 26 Lip 2006 19:47
    pmichniewski
    Poziom 18  

Domyślne logowanie następuje na konto użytkownika, który nie jest uprawniony do wykonywania czynności administracyjnych. W XP to wygląda trochę inaczej, bo tam domyślnie pierwszy dodany użytkownik ma prawa administratora, co jest bez sensu.

Złamanie hasła administratora nie jest bardzo trudne. Wystarczy uruchomić tak samo system z parametrem init=/bin/sh i wtedy usuwasz hasło w pliku /etc/shadow (tylko nie próbuj usuwać całej linijki, bo będziesz miał problem ! Najlepiej zrób kopię zapasową !), po czym podajesz nowe poleceniem passwd.

Sposób przełączania na konsolę tekstową w różnych dystrybucjach jest różny. U mnie w Gentoo mam dostępne konsole 1..6, a konsola graficzna jest na 7. W Slackware konsola logowania jest na 1, konsola graficzna na 2, a konsola tekstowa na 6. Można równieć uruchomić terminal. Jeśli jesteś w KDE, to powinieneś go znaleźć w System > Konsola. Możesz również dać Alt+F2 i wpisać konsole (pod KDE) lub gnome-terminal (w Gnome).

Przy instalacji Windows automatycznie modyfikuje MBR i się tego niestety nie uniknie. Trzeba wtedy uruchomić jakiegoś LiveCD lub płytę instalacyjną i zainstalować Lilo albo Gruba ponownie. Można również zainstalować Lilo lub Gruba na partycji systemowej, zamiast w MBR. Wtedy tylko trzeba w Windows przestawić partycję aktywną i wszystko wróci do normy.

Parametry komputera można sprawdzić różnymi metodami. W KDE masz Centrum informacyjne. Nie wiem jak jest w Gnome. Poza tym możesz uruchomić konsolę i przejść na konto root'a poleceniem su i wpisać lspci (pokazuje informacje o urządzeniach PCI, opcja -v pokazuje dodatkowe parametry). Oprócz tego zajrzyj do katalogu /proc (warto zajrzeć np. do cpuinfo, a rozmiar pliku kcore pokaże Ci, ile masz pamięci. Poza tym masz polecenia df (pokazuje wolne miejsce, opcja -h pokazuej w MB i GB), cfdisk (informacje o partycjach) i wiele innych). Jest jeszcze katalog /sys, w którym jest wiele ciekawych rzeczy. Generalnie rzecz biorąc pod Linuksem masz ogromną kontrolę nad swoim sprzętem. Np. pod Windows na laptopie mogę tylko pomarzyć o tym, by uzyskać dodatkowe informacje o baterii itd., a pod Linuksem mogę sobie zobaczyć pojemność, napięcie, natężenie rozładowania i wiele innych parametrów, oprócz tego wszystkie temperatury, prędkości wentylatorów (niektóre płyty główne pozwalają na regulację) oraz wpływać na częstotliwość pracy procesora (niestety praktycznie tylko na laptopach) itd.

Jeśli chodzi o montowanie... Pod Linuksem przed użyciem jakiegokolwiek urządzenia przechowywania danych trzeba je zamontować, czyli podpiąć do systemu plików. W momencie zapisywania coś na to urządzenie, dane nie są zapisywane natychmiastowo, by przyspieszyć ten proces. System może te dane zapisać od razu, a może to zrobić np. za godzinę. Dlatego tak ważne jest odmontowanie, bo dopiero wtedy na 100% system zapisze dane. Można również zmusić system do zapisu buforów wcześniej poleceniem sync, by upewnić się, że dane zostaną zapisane, bez konieczności ponownego montowania urządzenia. Tradycyjnie zarówno montowanie, jak i odmontowywanie, ma prawo wykonywać jedynie administrator, chyba, że nadasz użytkownikom prawo montowania w pliku /etc/fstab (opcja user). W nowych dystrybucjach jest jeszcze mechanizm hotplug+udev+hal+pmount, który pozwala pewnym użytkownikom (z grupy plugdev) na montowanie niektórych typów nośników, np. dyskietek, płyt CD i USB.

Trochę się rozpisałem, ale to tylko fragment możliwości, jakie oferuje nowoczesny system Linux.

0
  • #19 29 Lip 2006 13:49
    ftalo
    Poziom 12  

Naprawdę tracę już głowę,owszem dołożyłem linjkę z ini do kernel i efekt był taki że wyskoczył błąd,jakiegoś pliku nie mógł otworzyć ,a potem już wszedł mc,wyedytowałem plk shadow i nie mogłem go zapisać bo system był tylko do odczytu.Każda kolejna rada nic nie daje i ciągle restartuje kompa i czekam po 10 min na uruchomienie.
    Kończę zabawę z linuxem,i teraz kolejny problem bo wywalam to i instaluje win98,tylko że mam kopię płyty,więc nie nadaje się jako bootowalna tylko z dyskietki startowej odpalam.
    Wiersz poleceń nie akceptuje cd c:\ ani nic innego niż a:\> nie mam jak uruchomić setup z płytki z win98.

0
  • #20 29 Lip 2006 16:51
    Uszol 1990
    Poziom 29  

wsadzasz dyskietkę
    startuje...
    uruchom komputer z obsługą cd-rom
    czekasz...
    po uruchomieniu musisz zrobić nowe partycje
    programem fdisk
    a później to juz normalnie
    (chyba sie musi reboot'nąć
    i od nowa
    następnie wchodzisz na cd-rom
    zależy od winodwsa
    chyba trzeba wejść do katalogu
    cd win98
    i dopiero
    setup.exe
    i instaluje...
    pozdrawiam jeżeli są jakieś błędy to poprawcie :)

0
  • #21 29 Lip 2006 18:34
    pmichniewski
    Poziom 18  

ftalo napisał:
    Naprawdę tracę już głowę,owszem dołożyłem linjkę z ini do kernel i efekt był taki że wyskoczył błąd,jakiegoś pliku nie mógł otworzyć ,a potem już wszedł mc,wyedytowałem plk shadow i nie mogłem go zapisać bo system był tylko do odczytu.Każda kolejna rada nic nie daje i ciągle restartuje komputera i czekam po 10 min na uruchomienie.
    Kończę zabawę z linuxem,i teraz kolejny problem bo wywalam to i instaluje win98,tylko że mam kopię płyty,więc nie nadaje się jako bootowalna tylko z dyskietki startowej odpalam.
    Wiersz poleceń nie akceptuje cd c:\ ani nic innego niż a:\> nie mam jak uruchomić setup z płytki z win98.

Żeby nie była tylko do odczytu, wystarczy przemontować jako rw
    Code:
    mount -o remount,rw /

Po wprowadzeniu zmian dajesz sync i
    Code:
    mount -o remount,ro /

0
  • #22 21 Sie 2006 16:07
    ftalo
    Poziom 12  

Idę na łatwiznę nie dlatego że nie rozumiem linuxa,bo sam jestem webmasterem i znam te wszystkie języki,ale tu mam ograniczony czas korzystania ze sprzętu,nie siedzę w domu,nie mam drukarki i szybkiego internetu na kompie obok,gdzie wyszukam sobie tutoriale mana i inne po polsku,tylko mam kompa który o dziwo ma 1000Mhz duron,100mb ram i chodzi jak żółw i ma masę zbędnych usług na starcie których nie sposób wyłączyć a co drugie uruchomienie wymaga reseta aby internet chodził.Ten kto to zainstalował powinien płacić odszkodowanie za straty moralne użytkowników,ale co się dziwić,jak dystrybucje są za darmo,tylko wypalić i bezmyślnie instalować i się zrobić adminem a ten co korzysta to jego problem

0