Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Montaż anteny w podanym miejscu? dobrze czy źle?

19 Lip 2006 23:42 2688 15
  • Poziom 18  
    witam
    mam pytnanie czy takie zamocowanie anteny bedzie dobrze sie sprawdzać ?
    Nie widze innego ludzkiego sposobu na montaż zeby nie wyglądało śmiesznie..
    Antenka to Lemm AT-71 lub Turbo-1000 (co o nich powiedzie tak BTW:))
    Radio to docelowo Uniden 510 (w drodze chce zacząc od antenki)
    antenka ma byc zamocowana za pomocą uchwytu "bagażnikowego" zeby nie robić dziur..
    wg. mnie to idealne polozenie dla tego samochodu zeby ładnie wygladało (to podstawa :D) i zeby nie bylo problemów przy otwieraniu bagażnika tj zeby bat nie walił w dach. oraz pozwoli to na zamontowanie dłuzszej anteny ktora bedzie mniej wystawać..
    prosze o rady opinie..
    Patrz foto 1

PS. zdjęcie zapożyczone.

Pozdrawiam 73 :D
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Cześć!
    Wiele razy była o tym mowa, generalnie antena powinna mieć wokół siebie wolną przestrzeń i być zamontowana możliwie wysoko; w tym miejscu gdzie chcesz ją zainstalować będzie chodzić, ale nie oczekuj rewelacji; wszystko zależy od tego, czego oczekujesz od zestawu CB...
  • Poziom 21  
    Popieram kolegę, najlepiej zamontuj ją w tym punkcie zaznaczonym na foto1 zielonym X pierwszym od góry, czyli przy krawędzi dachu, pozdro
  • Poziom 18  
    tam gdzie pierwszy zielony X odpada musiałbym sciagac antene przy kazdym otwarciu bagaznika.
    co to znaczy nie oczekuj rewelacji?
    słaby odbior ?
    słaby zasięg ?
    szumy?
    czy co ?

oczekuje: Czystego dobioru i w miare dobrego zasięgu? moze 10KM ? bo wiem ze z ta antena mozliwe jest duzo wiecej.
  • Poziom 15  
    Witam
    Z tych trzech punktów które zaznaczyłeś najlepszy dla parametrów pracy anteny wydaje mi się pierwszy od góry. Mam tak w corsie zamontowaną AT-1700 na "dzwonku". Jedyny problem to to, że niekiedy motylek anteny zahacza o dach (zależy od ustawienia). Mniejwięcej tak jak w drugim punkcie miałem taką antenkę w golfie (tylko że z prawej strony), stroiła się bardzo dobrze i nie było żadnych problemów. Montaż na zderzaku raczej odradzam, zdecydowanie za nisko i cały kierunek w przód masz zasłonięty przez karoserię. Mogą być problemy, zbyt dużo metalu w bezpośrednim sąsiedztwie promiennika (równolegle).
    Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    nie na zderzaku a na klapie. tylko na samym jej dole.
    Podajde do sklepu przymierzyc (o ile pozwolą) antenke i sprawdzic jak chodzi to chyba bedzie najlepsze..

inne zamocowanie odpadaja ze względów estetycznych
  • Poziom 28  
    Na klapie to się montuje antene w ostateczności i na upartego gdy naprawde szkoda dachu auta, nie ma na nim miejsca lub auto jest za wysokie. Antena na klapie = to samo co kawał kabla rzucony luzem na dach :D hehe żartuje = zasięg kilometra i to tylko z tyłu auta.
  • Poziom 18  
    medicb napisał:
    Na klapie to się montuje antene w ostateczności i na upartego gdy naprawde szkoda dachu auta, nie ma na nim miejsca lub auto jest za wysokie. Antena na klapie = to samo co kawał kabla rzucony luzem na dach :D hehe żartuje = zasięg kilometra i to tylko z tyłu auta.

chyba zartujesz? :) antena 1,3 na klapie i zasieg 1km.. jak ludzie na magnesowce za 30zl sciagaja pare km. kupilem lemma 1200
  • Poziom 28  
    brzo2a napisał:
    chyba zartujesz? :) antena 1,3 na klapie i zasieg 1km.. jak ludzie na magnesowce za 30zl sciagaja pare km. kupilem lemma 1200

Pisałem już ... wsadz kawał kabla, drutu i też będzie działać. I powiem Ci, że w sumie podobaja mi sie takie mocowania anten na zderzakach, lusterkach, relingach a najlepiej pod podwoziem w pozycji poziomej :D hehe ... i magnesówki za 30zł też mi sie podobają ... wiesz dlaczego?
    Powiem Ci. Powoli z tego powodu jest co raz to więcej uszkodzonych radi na których można zarobić. Pozdrawiam i nie przeszkadzam.
    PS. Ciekawe co pocznie taki obywatel który najpierw zrobi sobie dziurę w klapie a potem pomierzy SWR i złapie się za głowę. Antena nie może stać tam gdzie się Tobie podoba tylko tam gdzie będzie jej dobrze. Mało kto o tym pamięta.
    PS2. Trzy słowa co do sklepów i pracujących tam super monterów CB - połowa z nich nawet kabla nie umie dobrze zarobić pod UC1 :D Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Medicb popieram!
    Z zdjęć jak już to dąłbym na bagażniku (tam się da zrobić w własnym zakresie jakiś uchwyt z blachy i przykręcić do np mocowania amortyzatora pokrywy bagażnika i wyprowadzić przez szczalinę pokrywy, ale tak naprawdę i to jest łatanie prezerwatyw (sam tak mam i nie za bardzo to sobie chwalę)...
    Najgorsze miejsce to to nad tylną lampą. Antena (zwłaszcza z cewką u podstawy) nie będzie chciała stroić się w tym miejscu (a jesli nawet SWR będzie jakotaki to radzę zmienić refletometr...).
  • Poziom 12  
    Wg mnie będzie dobrze chodzić, to miejsce jest ok, powinna się ładnie zestroić... tak apropos, czasem trzeba sporo przyciąć tego Lemma1200 żeby się dobrze zestroił... Powodzenia i dalekich łączności!

/Darek Herbert+CTE797+Lemm1200
  • Poziom 18  
    draken napisał:
    Wg mnie będzie dobrze chodzić, to miejsce jest ok, powinna się ładnie zestroić... tak apropos, czasem trzeba sporo przyciąć tego Lemma1200 żeby się dobrze zestroił... Powodzenia i dalekich łączności!

/Darek Herbert+CTE797+Lemm1200

widze ze masz taka sama antenke jak ci ona chodzi? jaki masz zasięg? duze szumy itp ?
  • Poziom 12  
    Hej!
    u mnie spisuje się bardzo dobrze, z tym, że ja mam w miejscu oryginalnej anteny ukf.fm w otworze dachu; Zestroiła się na SWR<1,1 ale musiałem obciąć bat o jakieś 4cm, nie zbiera żadnych szumów ani zakłóceń, jest dość sztywna (nie odkształca się podczas szybkiej jazdy). Jeśli chodzi o zasięg, to bardzo różnie (zależy od korespondenta), na 4W mam, jak na razie, sprawdzony zasięg mobil-mobil ok. 25km (wylot z Tarnowa - wlot do Brzeska), natomiast z dopałką (ok. 130W) jak dotychczas rekordowa łączność ze stacjonarką Tarnów - Zakopane. Wg mnie bardzo dobry wybór. Dalekich łączności!
    Dziękuję!
    /Darek
  • Poziom 19  
    Jeśli antena wyposażona jest w jakiś układ umożliwiający jej strojenie a nie daje sie jej przy pomocy tego układu zestroić to nie tnie się jej tylko szuka przyczyny dlaczego się nie chce stroić!!!
    Widziałem kilka przyciętych anten nadających się potem na złom bo "dobra nasza utnie sie jeszcze z centymetr i swr będzie ok"
    (Może to być np zły kontakt podstawy anteny z blachami nadwozia - złe miejsce montażu).
    Stosowanie dopałów nie dość że jest sprzeczne z przepisami to poza tym daje nieźle w kość innym użytkownikom eteru. Nadawanie z duża mocą może np prowadzić do zatkania odbiorników i całkowicie umożliwić odbiór innym radiowcom ( i to niekoniecznie tylko z pasma CB).
    Co do tych szumów itp śmiecia zbieranego przez antenę -mnie by niepokoił ich brak (zwłaszcza na postoju i najlepiej w dzień). To świadczyć może albo o naprawdę dobrym odbiorniku (w cuda nie wierzę takie nie istnieją) albo o jakimś felerze w torze antenowym. CB w dzień przy propagacji jonosferycznej Włochami musi nieco trącić...
  • Poziom 23  
    Witam:)
    Podepnę sie z moim problemem bo jest podobny:)
    mam Unidena 520 i antene Siro Carbonium (długość ok.150cm) zamontowałem ją na klapie (Opel Astra Clasic) za pomocą uchwytu SF40, zesroiłem (SWR 1,4 ) ale mam coś słaby zasięg :( co mam zrobic aby poprawic sprawę zasiegu??? wydaje mi się ze słychać mnie na 2-3 km a to troche mało.... ;/
    prosze o pomoc :)
    pozdrawiam