Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić skrzynie basową na dwa głośniki

lamborgini 20 Lip 2006 10:21 10143 18
  • #1 20 Lip 2006 10:21
    lamborgini
    Poziom 2  

Witam wszystkich.
    Dostałem od znajomych pare głośników Alphard Cw-802. Są to głośniki 20 cm. Nie chce niszczyć półki i myślałem o skrzyni basowej na 2 głośniki.
    Nie moge nigdzie znaleść materiałów na ten temat. Bardzo prosze o pomoc. Dziekiuje

0 18
  • ambtechnic
  • #3 20 Lip 2006 11:48
    qscgu
    Poziom 34  

heh... skoro to sa takie same glosniki i maja byc podpięte pod ten sam kanal to po co dzielic? inna sprawa jesli chcialbys je dzielic na kanal lewy i prawy to wtedy trzeba podzielic.

PS. te glosniczki sa calkiem dobre

0
  • #4 20 Lip 2006 12:16
    crazy_88
    Poziom 42  

chodzi o to zeby obudowa byla przedzielona zeby to nie wplywalo negatywnie na membrany

1
  • ambtechnic
  • #5 20 Lip 2006 15:57
    maciek.wroc
    Poziom 18  

mama pytanie jaki programik uzywasz do tego i tez ci obliczy na ile litórw ??

0
  • #6 20 Lip 2006 15:59
    qscgu
    Poziom 34  

negatywnie na membramy? o czym ty mowisz? jesli sa to takie same glosniki to nie musimy dzielic komory na 2. Negatywnie to moze wplynac gdy zastosujemy 2 rozne glosniki, np 25 i 30 wtedy cisnienie wytwarzane przez mocniejszy glosnik bedzie "targac" membrmą tego slabszego albo jesli na oba te glosniki nie pojdzie ten sam sygnal czyli w przypadku prawego i lewego kanalu, wtedy tez bedzie mozna uslyszec znieksztalcenia

0
  • #7 20 Lip 2006 22:55
    lamborgini
    Poziom 2  

Głośniki są takie same. Chce każdy z nich podłaczyć pod inny kanał.
    Dzieki za odpowiedzi

1
  • #8 20 Lip 2006 23:04
    mike21
    Poziom 29  

qscgu napisał:
    negatywnie na membramy? o czym ty mowisz? jesli sa to takie same glosniki to nie musimy dzielic komory na 2. Negatywnie to moze wplynac gdy zastosujemy 2 rozne glosniki, np 25 i 30 wtedy cisnienie wytwarzane przez mocniejszy glosnik bedzie "targac" membrmą tego slabszego albo jesli na oba te glosniki nie pojdzie ten sam sygnal czyli w przypadku prawego i lewego kanalu, wtedy tez bedzie mozna uslyszec znieksztalcenia

Nie musimy ale mozemy i jest to dodatkowe usztywnienie skrzyni :wink:

0
  • #9 20 Lip 2006 23:34
    raveland
    Poziom 28  

ja bym zdecydowanie podzielil
    podobno duzo lepiej i mocniej gra
    niestety nie sprawdzalem nigdy jak to ma sie w praktyce

--------------------------------------------------
    sprzedam BM 990atx....chyba

0
  • #10 21 Lip 2006 00:07
    Misian@
    Poziom 27  

A ja sprawdziłem i to prawda co gada kolega wyżej...
    Miałem ostatnio przyjemnośc montowac 2 lanzary w 2x43L strrojone na 40Hz i musze przyznać że grały naprawde mocno i swego rodzaju" sztywno" kto wie o co chodzi to gites,a tak na poważnie bardzo kopały i było czuć na włosach jak basik jezdził mi po głowie...
    W obudowie dzielonej nie ma efektu "muła" czyli przy szybkich utworkach albo przy bardzo złożonych basowych wolnych sub nie zwolnia, a dzieje się to dlatego że każdy głośnik pracóje sam a ich efektywnośc łączy się poza komorą rezonansowa...
    Jak pod swoje 2Ap jak mi tego 1 naprawią to bez zastanowienia zrobie dzieloną i 2x45l :D:D

Pozdrawiam
    Misian@

0
  • #11 22 Lip 2006 13:18
    maciek.wroc
    Poziom 18  

a jakim programem mozna zrobić taki projekt obudowu na głośnik

0
  • #12 22 Lip 2006 14:43
    qscgu
    Poziom 34  

co to za problem zrobic prostopadloscian o podwojnym litrazu [czyli takim jaki potrzebuje jeden taki glosnik * 2 ] i wsadzic do niego na srodku przegrode?? Projekty do tego nie sa potrzebne, jesli masz wyobraznie przestrzenną poradzisz sobie bez problemu, bez zadnych zbędnych projektow

0
  • #15 29 Lip 2006 12:42
    lamborgini
    Poziom 2  

:D a jeszcze jedno pytanko. Z jakiego materiału budować tą skrzynię bassową, czym wygłuszyć? Czy moge używać sylikonu do uszczelniania?

0
  • #16 29 Lip 2006 13:00
    elmer2
    Poziom 28  

Skrzynie najlepiej jest budowac zMDFu ale jest on droższy od plyty wiorowej. Taniej wyjdzie Ci z plyty wiorowej. do montazu uzywaj wkretow np do plyt gipsowo-kartonowych o odpowieniej dlugosci i grubosci. nastepnie zaraz przed skreceniem mozesz skleic jakims klejem jak Vikol czy cos vikolopodobne potem dokrecasz i sciksasz tym samym. a na konu moesz uszczelnic silikonem.

Do wygluszenia nadaje sie gombka lub welna (wata) mineralna zabezpieczona drobna siatka, ostatecznie filc.

0
  • #17 29 Lip 2006 13:07
    lamborgini
    Poziom 2  

a do skrzyni o jakiej pisze jaką grubość powinna mieś płyta wiórowa?(wiorowa bo kiepawo z kasą) Kupie taką płytę w sklepie?

0
  • #18 01 Sie 2006 19:33
    maciek.wroc
    Poziom 18  

lamborgini napisał:
    a do skrzyni o jakiej pisze jaką grubość powinna mieś płyta wiórowa?(wiorowa bo kiepawo z kasą) Kupie taką płytę w sklepie?

ja teraz sobie robie samoróbke i mam płyte wiórową o gr 2,3 mm i mi wystarczy na pewno i tobie tez powinna wystarczyć

1
  • #19 03 Sie 2006 10:04
    Erwin
    Poziom 16  

chyba 2,3 cm chciales napisac:))
    do alpha starczy 18 mm, ale do STX-AP napewno grubsza.

0