logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Czujnik zapłonu? Jaki? Jakim czujnikiem mogę zastąpić przerywacz?

*Impala* 20 Lip 2006 10:34 4411 7
REKLAMA
  • #1 2835991
    *Impala*
    Poziom 13  
    Witam mam w motorku moduł zapłonowy ze zwykłym przerywaczem który chciałbym zamienić na jakiś czujnik który byłby dokładny, dodam że czujnik musi zapewnic prąd około 0,1 A i ma on pełnić rolę przerywania styku z masą , ma ktoś jaki pomysł jakim czujnikeim mogę zastapić ten przerywacz ? i czy to prawda że z przekaxnika mogę zrobić czujnik magnetyczny ? gdzieś tak czytałem ?

    Pozdro
  • REKLAMA
  • #2 2836167
    virus_lx
    Poziom 17  
    Witam.
    W sumie to prawda ale czy taki czujnik będzie aż tak precyzyjny jak oryginalny czujnik halla?
    Mój kuzyn zakładał zapłon bezstykowy do jawy 350. Był to zapłon z poloneza tylko zeszlifował 2 rogi tego namagnesowanego "śmigiełka". Załozył moduł zapłonowy i cewke chyba z malca.
    Napisz ilo cylindrowy jest ten motocykl.
    Jeśli potrzebujesz taki aparat zapłonowy lub więcej informacji na ten temat to pisz na virus_lx(_at_)o2.pl
  • REKLAMA
  • #3 2836194
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Możesz zastosować czujnik halla, czujnik optyczny, zbliżeniowy. Nawet z głowicy od magnetofonu można zrobić taki czujnik. To tylko kwestia generowania impulsu zależnie od pobudzenia. Gotowe czujniki znajdziesz w autach, np w cinquecento (potem też były stosowane w maluchach z serii elx), aparatach w polonezie. A bezstykowe układy zapłonowe były stosowane w mz i simsonie.
    Dokładnie z cewki przekaźnika. NA kole pasowym umieszczasz magnes i on generuje napięcie w cewce, które ma za zadanie wyzwolić ukłąd progowy.
    Poszukaj jeszcze w necie, hasło : prameti
  • #4 2836310
    *Impala*
    Poziom 13  
    Motorek jedno cylindrowy jawa mustang , zapłon mam digitecha 12v w instalacji 6v. (działa :D:idea:) próbowałem juz czujnik szczelinowy, halla z wiatraczka :D ale nic nie działa nie odcina tak jak powinien :cry: z tego co wiem to parameti właśnie działa na czujnikach szczelinowych ... oznaczenie mojego czujnika szczelinowego to IC401 ... możliwe żeby inne czujniki szcz. dawały lepsze odcięcie ???

    pozdro
  • REKLAMA
  • #5 2853285
    *Impala*
    Poziom 13  
    Mam pytanie czy któryś z czujników szczelinowych ma prąd przełanczany powyzej 200 mA i czy napięcie pod jakie jest podłączony czujnik ma wpływ na prąd przełanczany ??
  • REKLAMA
  • #6 2853869
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Sam czujnik to mało. Musisz zrobić jeszcze na choćby jednym tranzystorze ukłądizk przełaczający, który bedzie formował impuls. Przeglądnij schematy układów zapłonowych bezstykowych. Tam stopień wejściowy, to właśnie formowanie impulsu.
  • #7 2857749
    *Impala*
    Poziom 13  
    a mógłbyś jakoś mi to wytlumaczyć co i jak bo jestem laikiem :D jakiś schemat ?... mam czujniki jeden 4 wyjscia a drugi 3 :O


    Pozdro
  • #8 2858781
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Aby cewka dała iskrę, przepływ prądu przez nią musi być gwałtownie przerwany. Iskra następuje w momencie rozwarcia styków przerywacza. Lecz niestety tu wkradają się zakłócenia zależne od obrotów, przepływu łuku elektrycznego miedzy rozwierającymi się stykami. Wad tych pozbawiony jest układ elektroniczny. Moduł zapłonowy ma za zadanie uformować jak najbardziej stromy przebieg (odcięcie prądu musi być jak najszybsze). Wszystkie czujniki (oprócz czujnika fotoelektrycznego) dają przebiegi sinusoidalne (o różnej stromości). Zadaniem tranzystora jest uformowanie z tego odpowiedniego impulsu prostokątnego i wysterowania nim tranzystora mocy. Nie da się z żadnego czujnika wysterować bepośrednio cewki, gdyż daje niewłaściwe przebiegi i ma za małą obciążalność prądową. To zadanie modułu. Ich schematy znajdziesz na elektrodzie, w sieci... Polecam szczególnie stare numery Radioelektronika (są w archiwum Elektrody) z lat 80 - początku 90, gdzie proponowano unowocześnienie naszych krajowych samochodowych dzieł sztuki elektroniką domowej produkcji.
    Popularnym modułem jest moduł APE05 z poloneza. Dostaniesz za kilka groszy na szrocie lub znajdziesz schemat. Jest tam specjalizowany do układów zapłonowych układ scalony. Na podstawie jego datasheetu odnajdziesz inne schematy. Możesz wpisać też w szukajce (nie tylko Elektroda ale google i inne) BU 323, BU 931 - to tranzystory stosowane w stopniu mocy układów zapłonowych.
    Prześledź też inne tematy związane z modułami zapłonowymi. Jest tego sporo.
REKLAMA