Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak najlepiej obliczyc zwrotnice????

20 Lip 2006 16:06 1965 10
 • Poziom 10  
  jak najlepiej obliczyc zwrotnice 6dB/okt i 12dB/okt
 • Poziom 23  
  Najlepiej na liczydle :P

  Poważnie: Do tego celu służą programy symulacyjne i kalkulatory.
 • Poziom 25  
  Najlepiej czy najtaniej ? W warunkach amatorskich, gdy nie ma mozliwosci wykonania odpowiednich pomiarow elektroakustycznych najlepiej wzorowac sie na gotowej zwrotnicy z zespolow fabrycznych pracujacych z danymi glosnikami.
 • Poziom 10  
  a jakie programy symulacyjne ?????? chyba ze ktoś ma juz parametry zwrotnicy 2 wey 6dB/okt z podziałem w okolicy 4000Hz , ewentualnie 12dB/okt
 • Poziom 40  
  Podzial nie zalezy tylko od zwrotnicy a takze od glosnikow! Dlatego zwrotnic sie nie liczy tylko trzeba wykonac pomiary.

  Czy kolumna ktora nie posiada zwrtonicy (bas plus piezak) nie ma czestotliwosci podzialu??
 • Poziom 19  
  irek2 zazwyczaj ma ;) bas ciagnie dokad moze a piezak zabezpieczony jest kondem 2-3 uF
 • Poziom 43  
  Zalezy to od mocy glośnika (wtedy dobieramy długość drutu, napięcie na kondensatorach)

  Od charaketrystyki glośnika zarówno częstotliwosciowej - znaczy ile ma decybeli w danym przedziale jak i od charakterystyki impedancyjnej. Gdyby głosnik był opornikiem - to żaden problem - wpinasz dane do programu - budujesz wyidealizowane modele kondensatorów i cewek i masz idealną zwrotnice.

  W rzeczywistym prepadku wiele zwrotnic nie przypomina wartościami żadnych zwrotnic kalkulatorowych. Ze względy na rezonanse glosników, dziury w charakterystyce, uzyskanie nieższego zejścia kosztem rezonansów (np w Tonsil Bolero), wygladzeniem rezonansow jak w przypadku ARZ 6604, końców charakterystyk

  No i zalóżmy tak sprawdzamy gdzie najlepiej uicąć głośnik ( najlepsze tlumienie własne objęcie jak największej części pasma slyszalnego w danym pomieszczeniu - czyli trzeba miec mikrofon pomiarowy i dobry program do charakterystyki, umieć odciąć szum i działać)

  Powiedzmy glośink basowy ladnie ciągnie do 4000Hz ale pod koniec ma rezonans +6 dB i charakterystyka szybko opada: więc mając trochę wyobraźni można go uciąć w 4000Hz po prostu cewką indukcyjnąw miejcu 4000Hz będziemy +6dB - 6dB (tłumienie filtra =0dB troszkę na prawo zobaczymy spadek wlasny głośnika - pczywiście trzeba w obliczeniach uznac impedancje głosnika dla 4kHz.

  i teraz znowu robimy pomiary czy nam czasem nie wyszlo jakies dziadostwo - jakiś bląd wykonania cewki itp.

  i teraz ważna sprawa może się okazac ż zwrortnica która wg przepisu ma 12dB/oktawe w realiach moze działać troszkę inaczej (ze względu na złożone zjawiska prądu zmiennego), cięcie moze być gdzie indziej grać nie ciekawie, przesuwac faze, lub jak ktos cewki źle zrobił nawet grać cewkami.

  TEmat na poczatku wydawał się ambitny, ale widzę że chodzi o zwykły filtr 6dB/oktawę który prosto wyliczysz:

  moge powiedziec tak reaktancja filtra dla czestotliwosći cięcia musi być równa impedancji głośnika (modułowi) w czestotliwosci cięcia która sobie wybralismy.

  XL=2pi*F*L=Z(f) (reaktancja cewki 2pi=6,23... F-częstotliwość L - indukcyjność)

  XC=1/[2pi*F*C]=Z(f) C- pojemność

  Podaj charakterystyki głośnika.
 • Poziom 43  
  ten głośnik basowy jest lepszy do konstrukcji 3 drożnych. Możesz spróbować uciąć 4 kHz - ale powiem Ci że mam 2 takie głosniki i powiem że najładniej grają do około 1000Hz dlatego tez mówie o trzecim głośniku do tego zestawu ciąć te 20/60/3 mozna nawet 200Hz - u mnie chodzą w bandpasie do 80Hz, dodatkowo tłumione filtrem aktywnym do tego zwykłe kolumny na 16-centymetrowcu.

  Analizując ten glosnik dojdzie się do wniosku ze do BR się nie nadaje. jedyne zastosowania to obudowy pasmowo-przepustowe lub zamknięte (30-35litów)

  charakterystyka - w zasadzie rośnie juz od 100Hz do 2kHz o 2 dB z piskiem w okolicach 1 kHz o 2 dB. Po za tym jest w miare płaska. Sciąłbym go jeszcze wczesniej jakies 3000Hz max i wtedy od 4000Hz puscił wysokotonowca z tłumikiem 2 dB.

  Musisz znać niestety impedancje dla okolic 3,5kHz-4kHz ale tonsil jej nie podaje więc musisz sobie wyliczyć to samemu miernikiem.

  jesli byloby to 12 omów to można z kalkulatora dobrać: Od dołu - "Linkwitz Rilley" 3000Hz a od góry "Butterwortha" powiedzmy 3500 - to wszystko oczywiscie teoria.

  Ten filtr od basu to kondensator 2,2 uF + cewka 1,2 mH
  od wysokotonowca 4uF (3,3uF + styrofleksowy 680nF równolegle) + cewka 0,5 mH

  Aha wszysktie kondensatory musisz mieć tzw zwrotnicowe minimum na 160V - im droższe tym lepiej - niestety zwrotnice będziesz musial kiedys i takprzebudować na 3 drożną


  Tłumik na wysokotonowca: szeregowy rezystor 3Oma (około) i 14 omów szeregowy. To rozszerzy nieco moc wysokotonowca i sciszy go. (ale mam też inne ciekawe rozwiązanie.

  Schematy tutaj: http://www.carstereo.com/help/Articles.cfm?id=55
 • Poziom 40  
  napisalem ze bez zadnej zwrotki!!
  Piezak nie ma zadnego kondensatora bo nie jest mu potrzebny! I mimo tego ze zwrotnicy nie ma to i tak wystepuje czestotliosci podzialu.

  A co do zwrotki do tych glosnikow to jeszcze poprosimy charakterystyke impedancji i charaktersytyke fazowa.
  Tlumik dla wysokotonowca nie bedzie potrzebny bo sam filtr gornoprzepustowy wprowadza pewne tlumienie w pasmie przepustowym szczegolnie jak bedzie trzeciego zedu a przydaloby sie to dla niezbyt mocnego tonsila.
 • Poziom 43  
  20/60/3 bedzie też tłumiony suma sumarum prawdopodobnie 1-2 dB się przyda można to ręcznie dołozyć na ucho albo jakims programem.