Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rowerowy komputer pokładowy

Maciej256 21 Lip 2006 13:01 34344 70
    RafalB

Poziom 27  
    Nie bede zachwalal wykonania bo tu nie ma do czego sie przyczepic.

Przyczepie sie praktycznego wykorzystania, niestety jest to zupelnie nie przydatne z blachego powodu...wielkosci.
    To jest ogromniaste a ilosc funkcji rowerowych zadna.
    Opatentowanie tego pomyslu jest psu na bude, zobacz co robia od x lat takie firmy jak Polar - www.polar.fi, ciclosport - http://www.ciclosport.de/ Timex i inne

Wg.mnie Twoje urzadzenie bylo by idealne jako magazynek danych zebranych przez polara.
    Podrozowanie z laptopem czy nawet pocket pc(pda, mda) jest klopotliwe a ze skrzyneczka ktora gromadzi dane na karcie to bylo by super, przydal by sie kolorowy lcd i podglad wykresow na lcd.
  • IGE-XAO
    piotr_go
    Poziom 28  
    Całkiem fajne urządzenie, ale trochę za duże jak na rower.
    Ja bym to raczej dostosował do samochodu i dodał GPS. Można by trasę rejestrować na CF.

Buduje takie urządzenie wielofunkcyjne do samochodu, narazie zacząłem od funkcji multimedialnych.
    http://www.piotr-gozdur.prv.pl/arm_player.htm
    A tu filmik:
    http://rapidshare.de/files/26507469/arm_player.avi.html

Obecnie testuje możliwości FPGA, MicroBlaze i kolorowego LCD/Monitora.

Coś mi sie zdaje że ta moja zabawka też wyjdzie za duża :D
    daniel93
    Poziom 29  
    Jeszcze funkcja alarmu zbliżeniowego i czytnik na karty chipowe - da się zrobić.

Poprostu jak ktoś zblizy sie do użądzenia na bliżej niż 10cm to ma 3sekundy na włożenie karty innaczej alarm.
    ostry_18
    Poziom 24  
    taak daniel. taak...
    moze jeszcze powiadamianie na komórke, i sprawdzanie tęczówki oka?

'pokaz oko, albo łacze się z policja'

:D:D:D
    ro_beri
    Poziom 23  
    Nie no co tu dużo pisać....wypas totalny...kopara opada na sama podłoge.
    Sporo pracy musiało ci to zając...ale ładne, ładne...

Ocena: zabraknie skali :D
    Maciej256
    Poziom 13  
    Witam, widze że mój projekt spotkał się z dużym uznaniem, za co wszystkim dziękuje :)

Uprzedzę wszelkie pytania o schemat oraz wzór płytki, nie zamierzam ich udostępniać gdyż tak jak

Duch__ słusznie zauważył nie chce aby ktoś zrobił kasę na moim projekcie. Ewentualnie udostępnie

fragment schematu lub kodu jeśli kogoś bardzo to interesuje.

Projekt powstawał przez około pół roku.Projektować zacząłem jakoś tak w lutym tego roku, płytka

była gotowa w marcu. Nad programem siedziałem i nadal siedzę w wolnym czasie, to chyba najbardziej

czasochłonna część.

Sporo osób pyta o cene, nie prowadziłem dokładnego kosztorysu, mogę jedynie przyblizyć koszty.

Najdroższe były: LCD - ok 80zł (zamówiony w Seguro) i karta pamięci - 50zł. ATMEGA kosztował chyba

36zł, scalak od USB koło 12zł zamówiłem w TME. PCF8583 - 15zł. Ogólnie nie jest to tani sprzęt,

reszta elementów to raczej drobnica ale też kosztuje.

Dołączam jeszcze zdjęcia sposobu mocowania. Płytka z plastiku jest na stałe przyczepiona do roweru,

urządzenie mocowane jest na rzepy. Trzyma się dosyć mocno, samo nie spadnie podczas jazdy nawet po

wyboistym terenie. Obudowa jest zamykana na gumki recepturki ponieważ bateryjka od zegara okazała

się być większa niż poczatkowo sądziłem i obudowa nie chce się domknąć.

P.S. Wiecie może gdzie można zamówić VS1001K. Jest to jedyny element który mi jescze brakuje.

Próbowałem w softcom'ie ale wydaje mi się, że oni już ich nie sporwadzają bo 2 razy zamawiałem i

nic nie przysłali, jescze spróbuje napisać bezpośrednio do tego gościa co się tym zajmuje.
    Duch__
    Poziom 31  
    grzesiek410
    Poziom 11  
    Super!! Bardzo przydatna rzecz, a zwłaszcza ten odtwarzacz MP3. ;-) . Warto pomyśleć nad takim urządzonkiem. Poprostu pierwsza klasa. Pozdrawiam!
  • IGE-XAO
    RafalB

Poziom 27  
    Maciej256 napisał:

Uprzedzę wszelkie pytania o schemat oraz wzór płytki, nie zamierzam ich udostępniać gdyż tak jak
    Duch__ słusznie zauważył nie chce aby ktoś zrobił kasę na moim projekcie. Ewentualnie udostępnie
    fragment schematu lub kodu jeśli kogoś bardzo to interesuje.

To jest Twoja wola jednak bede szczery i wg. mnie nikt nie bedzie zainteresowany "zbiciem kasy"
    Nie obraz bo nie jest moim celem ujmowanie pracy i nakladu czasu ale to jest malo praktyczny gadzet.
    Produkt koncowy bedzie nie wspolmiernie drogi do mozliwosci, kto bedzie zainteresowany tym?
    Amatorzy uprawiajacy kolarstwo z pewnoscia nie bo to kloc a ilosc gromadzonych informacji jest zadna.
    Gadzeciaze-grzybiarze rowniez nie bo zbyt drogie i skomplikowane.
    kiler129
    Poziom 27  
    I przez takich jak Duch__ każdy kto zachce sobie zrobic coś takiego będzie musaił kupić i nie będzie mugł zrobić.
    Ja bym chętnie wzioł się za coą takiego wspólnie z zaprzyjaznionym elektronikiem ale on pewnie nieda schematów przez takich jak Duch__ czy inni :cry:
    piotr_go
    Poziom 28  
    oj raczej nie przez Duch__a a przez takich co to zaraz na allegro będą sprzedawać i jeszcze napiszą że sami to wymyślili :evil:
    kaldachar
    Poziom 14  
    Podzielam opinie "darp3" . Gratuluje wytrwałości ...
    luki233
    Poziom 18  
    Wspaniała konstrukcja ! :D
    Wielkie graty dla wykonawcy ;)
    StynkS
    Poziom 21  
    Wszystko fajnie tylko jak z funkcjonalnością (wielkość, pobór prądu, itp.).
    MP3 na rowerku to ja wolę sobie darować (znacie ten żart o nietoperzu z walkmanem).

Ja dałem po przeliczeniu 450zł za urządzenie wielkości dużego zegarka na rękę które może również pracować jako licznik rowerowy.
    Pomiar między innymi: cisnienie atm., wysokość, temp. otoczenia, tętno, kadencja, prędkość, dystans, w tym rejestrator parametrów itp.
    W cenie: wszystkie czujniki bezprzewodowe, baza na rower, pasek do noszenia na ręce, stacja dokująca do komputera.

Wykonana praca owszem budzi podziw ale możliwości masówki nikt nie przebije.
    ...:::przemek:::...
    Poziom 29  
    Za 600zl mozna kupic palmtopa z bt, wifi, wm 2003se, kolorowym dotykowym wyswietlaczem. Pozostaje kwestia komunikacji w licznikiem, ale wystarcze dokupic gps na bt wrzucic do plecaka i mamy nawigacje satelitarna. Moim zdaniem zbyt drogie, ale skoro ktos lubi sie tak bawic to wiadomo, ze hobby zawsze kosztuje.
    Marcin_126
    Poziom 16  
    Według mnie bardzo ciekawa konstrukcja.
    Co do sprzedania to wydaje mi się że i tak nikt by tego nie kupił chociażby ze względu na cenę.
    Sam zakup wszystkich części to już spory wydatek, do tego trzeba wykonać płytkę, wszystko polutować i napisać program !
    Maciej256 powiedz, na jakim kontrolerze jest ten wyświetlacz (ma generator znaków czy sam je generujesz programowo)?
    kitor
    Poziom 34  
    1000/10. Nawet mój PDA przy tym wymięka
    kam223
    Poziom 20  
    WOW, WOW, WOW, suuuper pomysł i świetne wykonanie :D u mnie masz 600/6, myśle że jak to opatentujesz to możesz ukręcić dobry interes z jakąś firmą :D
    prymus14
    Poziom 2  
    a moze wyslesz mi prototyp tego cudenka przed wejsciem na rynek??
    gabik001
    Poziom 37  
    darp3 napisał:
    regrom napisał:
    Czlowieku wez to opatentuj! ;) bo jak to jakies japonce zobacza to.... na tym moglbys niezly interes zrobic ;) masowa produkcja i swiat podbity, pojdzie jak woda ;) zebym ja umial takie cos robic....

Po drugie "primo" przydatność tego urządzenia jest moim zdaniem
    głownie jako bajer, niemal równie przydatne są neony montowane pod
    samochodami lub pierdziawki montowane na rury wydechowe...

Chyba mi nie powiesz ze ludzie kupuja samochody jak np. maluch proste i malo rozbudowane technicznie bo maja malo bajerow zeby nie mialo sie co psuc. Stary widze ze zazdrosc przemawia poprzez klawiature Twojego kompa. Wlasnie po to sa takie urzadzenia (w nowych samochodach np. GPS a przeciez mogliby zainstalowac pozadny atlas papierowy) zeby ulatwialy zycie. Porownywanie do neonow i pierdziawek nia ma tutaj miejsca bo to inna kategoria i inne przeznaczenie wiec nierozumiem wogole tego drugiego "primo". Moim zdaniem jest to bardzo zaawansowany licznik rowerowy i zasluguje na najwyzsza ocene i szacunek dla konstruktora. Jak do tej pory najlepsza kosntrukcja w dziale DIY.
    Pozdrawiam
    ..::radzio::..
    Poziom 11  
    KOSMOS!!! więcej nie trzeba mówić.
    pdmk
    Poziom 18  
    kuras147 napisał:
    ale jesli wszystko by mialo byc dopieszczone to jeszcze zainwestowal by w podstawki po najwazniejsze uklady :D

Haha!!! Tekst roku :D A ktory to uklad jest mniej wazny??? I jakie podstawki pod SMD?? no LOL jakich malo!

A co do konstrukcji: ogolnie rewelacja, plytka jest mistrzowska i przepieknie wykonana, luty bardzo ladne - czym to lutowales? Moj kumpel podobnie lutuje SMD zwyklym transformatorem.

Produkcja czy cokolwiek z tym zwiazane odpada na pewno, tak jak to wyzej powiedzieli ludzie normalnie podchodzacy do tematu, a nie podniecajacy sie jak cala reszta po obejrzeniu obiektu podziwu. Ktokolwiek w zaawansowanym stadium cyklozy (choroby rowerowej :D ) tego na pewno nie kupi, chociaz kosztowaloby to 300zl (a pewnie kosztowaloby conajmniej 2 razy tyle jak nie wiecej). Powody? = wymiary, pradozernosc, wymagane duze napiecia jak na "komputerek rowerowy", brak wiekszosci podstawowych i WYMAGANYCH funkcji. Gdzie jest kadencja? Gdzie tetno w.n.p.m.? ...i pare innych waznych informacji? Ciezko to bedzie zrealizowac.
    Zreszta mp3plajer na kierownicy to niezbyt dobre wyjscie... podlaczamy pod to sluchawki, zaliczamy glebe czy cokolwiek = sluchawki rozwalone, gniazdo uszkodzone, z gniazdem moze jakies elementy na plytce. Jakby dzwiek puscic po bluetooth = rewelacja :), a tak to zagrozenie stwarza jak mamy dodatkowe druty przed klatą :)

Duzo zalet dla ludzi napalonych na bajery, a niestety malo dla ludzi "cyklicznie chorych" :)

Ocenki:
    Jakosc: 9/10 (nie 10/10 bo obudowa nie uszczelniona :P pomysl sobie - nagly masakrycznie ostry deszcz podczas jazdy)
    Mozliwosci ogolne: 10/10
    Mozliwosc wykorzystania przez rowerzystow na obecna chwile: 3/10
    darp3
    Poziom 13  
    gabik001 napisał:

Stary widze ze zazdrosc przemawia poprzez klawiature Twojego komputera.

Przeczytaj moje wypowiedzi w tym wątku jeszcze raz...
    Odniosłem się do aspektu sensu produkcji/sprzedaży tego urządzenia,
    którym to aspektem podnieca się parę osób łącznie z autorem.
    Konstrukcję podziwiam mimo prototypowych prowizorek.
    Duch__
    Poziom 31  
    Widze że wiele osób krytykuje moją sugestię na temat nie ujawniania kodu źródłowego... ale jest jedno ale to nie odemnie zależy decyzja tylko od Maciej256!!!!

Piotr_go napisał:
    oj raczej nie przez Duch__a a przez takich co to zaraz na allegro będą sprzedawać i jeszcze napiszą że sami to wymyślili.

Popieram twoje słowa... zaraz sprzęt by sie udał na allegro.

Jeśli nie pasuja wam wymiary na rower to urządzenie można przystosować do auta, a funkcjonalność sie i tak nie zmieni...
    Rooster
    Poziom 10  
    Wow, jak to zobaczyłem to mnie zatkało, coś pięknego, ale raczej nie nadaje się do roweru:/ I już nie chodzi o to że ktoś mógłby to zawalić, ale o wymiary i masę, niewiem ile ten komp waży, ale wiem jedno: Na moim rowerze nie przetrzymał by z powodu mojego stylu jazdy;) Ale i tak jest to coś pięknego;D Jeżeli nie do roweru to do samochodu albo motocykla.
    Pozdr.
    kuras147
    Poziom 19  
    pdmk napisał:
    kuras147 napisał:
    ale jesli wszystko by mialo byc dopieszczone to jeszcze zainwestowal by w podstawki po najwazniejsze uklady :D

Haha!!! Tekst roku :D A ktory to uklad jest mniej wazny??? I jakie podstawki pod SMD?? no LOL jakich malo!
    jeszcze tak daleko w elektronice nie siedzie wiec sory ale nie wiem ktore sa najwazniejsze ale ich mi tu brakowalo (to juz sie wszedzie stosuje) ;)
    pozdro
    piotr_go
    Poziom 28  
    są podstawki(chociaż nie bardzo wiem czy można je tak nazwać) pod smd ale zwykle służą tylko do programowania i testowania danego układu, są dość drogie, cena urządzenia wzrosła by pewnie kilka razy