Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka jest właściwie różnica pomiędzy tranzystorem NPN i PNP?

kinderm 23 Jul 2006 13:35 2152 4
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  kinderm
  Level 14  
  Witam!

  Grzebię się już w dosyć zaawansowanej elektronice (mikrokontrolery, itp.), a nie wiem jaka dokładnie jest różnica pomiędzy tranzystorem NPN i PNP:|. Nie chodzi mi tutaj o budowę wewnętrzną. Wiem, że jak doprowadzi się prąd do bazy tranzystora, to on wtedy przewodzi. Przypuszczam, że NPN wstawia się przed odbiornikiem prądu, a PNP za nim. I po co właściwie wstawia się rezystor przed tranzystorem? Żeby nie zniszczyć bazy? Ale jak mam np. BC548 i zasilam bazę napięciem 5V to też muszę? Proszę o poprawienie jeśli się pomyliłem.

  Pozdrawiam.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  W.P.
  Computer PSUs specialist
  Tak prostym językiem to jeden rodzaj uzupełnia drugi.
  "Rozwiązuje ręce" konstruktorom przy projektowaniu rozbudowanych układów. Nie można tu powiedzieć, że jedne są lepsze czy gorsze od drugich. By to zrozumieć musisz trochę pośledzić schematy układów elektronicznych począwszy od prostych zasilaczy poprzez rozwiązania wzmacniaczy, czasem jakiś schemat radia, telewizora. Cokolwiek, co wpadnie w ręce.

  Piszesz:
  "Wiem, że jak doprowadzi się prąd do bazy tranzystora, to on wtedy przewodzi."

  I tak jest. Ale jaki prąd? Oczywiście dopuszczalny by nie uszkodzić złącza B-E które (jak na pewno wiesz) ma dość stromą charakterystykę prądowo-napięciową. Stąd w obwodzie bazy rezystor (odpowiednio wyliczany oczywiście).

  A po zasileniu bazy napięciem 5V tranzystor odchodzi (w ciszy) do historii.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  kinderm
  Level 14  
  Dzięki!

  (prawie) wszystko już czaję. Proszę tylko o odpowiedź czy przed odbiornikiem wstawia się tranzystor PNP, a za odbiornikiem wstawia się NPN, czy jest to wszystko jedno? Ja mam wrażenie, że poprawne jest to pierwsze, o ile się nie mylę. I już nie męczę...:D

  Pozdrawiam.
 • Helpful post
  #4
  W.P.
  Computer PSUs specialist
  W zasadzie nie ma takiego pojęcia.
  Tranzystor jest elementem wzmacniającym (mały prąd bazy powoduje przepływ dużego prądu w obwodzie kolektora).
  Można z jego pomocą konstruować układy, które są bądź źródłem sygnału - np wzmacniacze, zasilacze itp, bądź odbiornikami sygnału - filtry, przedwzmacniacze.
  Nie można więc używać określenia "przed" czy "za". To projektant ze wzrokiem tępo utkwionym w róg sufitu ustala czy w danym miejscu zastosować rozwiązanie z tranzystorem NPN czy PNP.
 • #5
  kinderm
  Level 14  
  Jeszcze raz dzięki!

  Temat uważam za zamknęty.