Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[pytanie] wywoływanie POSITIV

23 Lip 2006 17:58 1632 5
  • Poziom 10  
    Witam!

Mam pytanie, dotyczące wywoływania płytki, pokrytej emulsją positiv. Po wywołaniu w miejscach nie pokrytych została mi cieniutka warstwa emulsji. Czy wytrawianie nadsiarczanem sodowym usunie mi tę warstwę, czy raczej starać się wywoływać tak aby z tych miejsc całkowicie zeszła emulsja?

Pozdrawiam, robwor
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 35  
    Moim zdaniem to objaw grubej warstwy emulsji która nie została prawidłowo naświetlona należało by jeszcze raz ułożyć dokładnie folię czy papier z rysynkiem pcb spozycjonować i doświetlić jeszcze to co zostało . Następnie jeszcze raz wywołać do całkowitego usunięcia resztek emulsji .
    Nadsiarczan jej nie rozpuszcza i nie da z tym rady niestety ...
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 35  
    Za krótko naświetlałeś . Jedyny sposób to zmyć to co jest , położyć nową warstwę lakieru i jeszcze raz pod lampę . Naświetlasz oczywiście ultrafioletem ? Na czym masz zrobiony rysunek ścieżek ? I na koniec , nie naświetlaj przez zwykłe szkło , takie okienne , ponieważ bardzo silnie tłumi promieniowanie ultrafioletowe .
  • Poziom 10  
    Naświetlam tzw. "słoneczkiem" i używam do tego celu szyby, a rysunek mam wydrukowany "atramentówką" na zwykłym papierze, nasączony "transparentem". Zastanawiam się czy lepszy byłby papier kredowy?
  • Poziom 25  
    Żaden papier kredowy. Do tego celu im cieńszy papier, tym lepszy. Poza tym nie musi się używać transparentu, tylko rzadki olej. Działa dokładnie tak samo. Dla uzyskania dobrego kontrastu robiłem to tak: wydruk robiłem 1,41 (√2) lub 2 razy większy, potem kopię na ksero zmniejszoną odpowiednio (z A4 na A5 lub z A3 na A5). Wtedy wychodzą ostrzejsze krawędzie. Kopia ksero ma być wysokiej jakości, jak najczarniejsza i tło całkowicie białe. Ksero nacierałem od tyłu rozpuszczalnikiem nitro lub acetonem tak, żeby tylko zwilżyć papier. Jak da się za dużo, to toner się rozpłynie. Po wyschnięciu toner nabiera głębokiej czerni i wychodzi znacznie lepsza płytka (można porównać pod światło kopie bez tego i po tym zabiegu). Ale piszę wszystko w czasie przeszłym, bo ostatnio spróbowałem robić metodą termiczną i po trzeciej próbie płytka wyszła idealnie (nawet ścieżki 8 mils). Trwało to kilkanaście minut.
  • Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedź. Temat można uznać za niektualny