Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena radiowa UKF, Warszawa parter

myszy 23 Lip 2006 19:15 3546 11
  • #1 23 Lip 2006 19:15
    myszy
    Poziom 9  

Prosił bym o radę w sprawie anteny radiowej UKF. Mieszkam na parterze w bloku w Warszawie. W budynku nie ma anteny zbiorczej - w zastępstwie spółdzielnia ma umowę z AsterCity, ale w pakiecie jest bardzo niewiele stacji radiowych. Niestety odbór na natenie w postaci kawałka przewodu jaka był dołączony do wieży jako antena UKF jest fatalny. Jaką anteny powinienem zainstalować? Kieruknkowa chyba odpada, bo od PKiN oddzielają mnie sąsiednie budynki. Instalacja anteny na dachu razcej odpada.

0 11
  • #2 23 Lip 2006 19:37
    Driver-
    Poziom 38  

Witam
    Spróbuj zastosować dipole półfalowe o chrakterystyce dookólnej (takie zwinięte w okrąg). Można je kupić. Zastosowanie 2 takich dipoli jeden nad drugim w odległości 1,66 m połączonych synfazowo da większy zysk, a tym samy lepszy odbiór. Pamiętać też należy o zastosowaniu symertyzatorów z dopasowaniem 4:1 dipol ma impedancję falową 300Ω a kabel 75Ω. Jak byś nie wiedział jak połączyć oba dipole napisz na priv.
    Pozdrawiam.

P.S. Chwilami moja poczta pada po przeniesieniu na inny serwer, admin jeszcze go testuje i konfiguruje. W razie trudności, daj namiary na kontakt GG Skype.

0
  • #3 25 Lip 2006 12:25
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 26 Lip 2006 20:22
    guliweros
    Poziom 18  

Jak na Warszawę i bliskośc nadajnika, sugerował bym może sprawdzenie odbiornika.
    Na kawałku "drucika" odbiera sie poprawnie programy radiowe na kiladziesąt kilometrów.
    Nie chce mi sie wierzyc że można mieć słaby sygnał mieszkając w Warszawie ( nawet w najbardziej niekorzystnym sąsiedztwie blokowisk, zakładów prodykcyjnych czy betonowo - stalowych wieżowców )
    Próbowałeś na innym odbiorniku ??

0
  • #5 26 Lip 2006 21:41
    myszy
    Poziom 9  

Nie mam innego odbiornika. Kupiłem w DIpolu antenę prętową bez wmacniacza. Zamocowana za oknem, poprzeciwnej stronie budynku ni PKiN daje znakomity odbiór bez względu na ustawienie (kawałek przewodu w roli anteny reagował na przesunięcie o 5mm). Podobne doświadczenia mam z przenośnymi odbiornikami z przewodem słuchawkowym w roli anteny - niewielkie ruchy tego przewodu powodują natychmiastowe odstrojenie lub spadek sygnału.

0
  • #6 27 Lip 2006 08:23
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 28 Lip 2006 12:53
    Marcin91
    Poziom 23  

Najniki radiowe nie są tylko i wyłącznie na Pałacu ... są one rozmieszczone w okolicach również ... jedyna sznsa to antena zewnętrzna dookólna , pamiętaj o jednej sprawie , o polaryzacji na terenie warszawy i okolić radio jest nadawane w polaryzacji Pionowej ! A tego jak widzę po instalacjach na domkach itp . mało kto przestrzeba ,albo elektryk robił instalację RTV :)

0
  • #8 28 Lip 2006 13:26
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 29 Lip 2006 18:49
    guliweros
    Poziom 18  

Jeżeli kolega specjalista od sieci radiowych ma na mysli 2,4 GHz to wszystko sie zgadza, im niżej z częstotliwościa tym efekt ten jest mniej zauważalny.
    W pasmie radiofonicznym UKF na pewno istnieje ale jego wpływ jest o wiele mniejszy.

0
  • #10 29 Lip 2006 19:34
    c2h5oh
    Moderator

Cześć .

SP5HTT napisał:
    Zajmuję się sieciami radiowymi profesjonalnie i o antenach pojęcie mam . Nie zmienia to faktu ,że w niektówych miejscach sygnal dociera tylko z ODBICIA i jest bezuzyteczny . szczególnie jeśli twoje okna są tylem do palacu ( w warszawie to jedyne miejsce nadajników TV) a prze oknami masz 15 piętrowe bloki obite blachą falistą.....które odbijają sygnal - Jeśli nie rozumie się tego nie ma co tu ludziom dawać rad- bo nie wnoszą one nic do tematu.... Po drugiej stronie bloku (okna na palac) odbior jest idealny...

Wydaje mi się, że fala odbita zmienia polaryzację na przeciwną i zostaje osłabiona o około 20 dB. Przy takim natężeniu pola jakie jest w okolicach pałacu, fala odbita jest jak najbardziej do wykorzystania .
    Można troszeczkę pomyśleć i zastanowić się, dlaczego w stolicy anteny odbiorcze mają najczęściej polaryzację poziomą, skoro nadawcze są pionowe ... Może ma to coś wspólnego z odbiciami ?
    Ale ja nie zajmuję się sieciami radiowymi profesjonalnie i o antenach pojęcia nie mam, więc mogę się mylić :D

0
  • #11 14 Sie 2006 19:08
    smyr14
    Poziom 9  

prośba do Driver- czy mógłbyś mi puścić na priva jak połączyć dwa dipole krok po kroku, jeżeli jest taka możliwość.

0
  • #12 16 Sie 2006 09:33
    Marcin91
    Poziom 23  

SP5HTT napisał:
    Zajmuję się sieciami radiowymi profesjonalnie i o antenach pojęcie mam . Nie zmienia to faktu ,że w niektówych miejscach sygnal dociera tylko z ODBICIA i jest bezuzyteczny . szczególnie jeśli twoje okna są tylem do palacu ( w warszawie to jedyne miejsce nadajników TV) a prze oknami masz 15 piętrowe bloki obite blachą falistą.....które odbijają sygnal - Jeśli nie rozumie się tego nie ma co tu ludziom dawać rad- bo nie wnoszą one nic do tematu.... Po drugiej stronie bloku (okna na palac) odbior jest idealny...

W okolicach oznacza ... okolice Warszawy :) TV jest tylko z pałacu , a radio już nie koniecznie tylko :)

0