Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napęd: silnik z wycier. Audi {4} vs. silnik od hulajnogi {2}

23 Lip 2006 22:56 1716 2
  • Poziom 10  
    Witam, co bardziej opłaca się zastosować do napędu, aby dodać pojazdowi mocy i szybkości:
    A) cztery silniki z wycieraczek od Audi na 12V (nie wiem ile wat) + akumulatory, moment obrotowy: nie znam
    B) dwa silniki z elektrycznej hulajnogi na 24 V (250 wat) + akumulatory (http://allegro.pl/item116928988_silnik_250w_do_skuter_elektryczny_hulajnoga.html)
    Moment obrotowy: 2650 RPM
    Proszę nie odsyłać mnie do innych postów, ponieważ już szukałem.

Pojazd czterokołowy dopiero będę budował, więc wielkość zostanie dostosowana do kół, silników itd.
  • Poziom 35  
    1.Nie piszesz co budujesz
    2.Nie piszesz jaką moc/prędkość obrotową/moment mają silniki, więc ew. odzew to będzie wróżenie z fusów. Bez konkretnych danych o silnikach nie odpowiemy Tobie na żadne pytanie. A jak będziesz miał te dane to sam sobie będziesz mógł odpowiedzieć, biorąc jeszcez pod uwagę takie fakty jak wielkość silników, możliwość zamocowania, ciężar itd.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Silniczki od wycieraczek mają zwykle kilkanaście watów, więc nawet 4 sztuki razem mają ok 100W.
    Jeżeli chcesz przeliczyc moc, to 1 koń mechaniczny (736 watów) = 75 kGm/sek, a więc jadąc pod górę o nachyleniu 10% (10 cm wzniosu na dystansie 1 metra) z prędkością 1 m/sek i wadze całego pojazdu z jeźdźcem, silnikami i akumulatorem = 120 kG, potrzebujesz mocy mechanicznej 0,16KM, czyli 117W. Przy sprawności silnika 90% moc pobierana z akumulatora będzie 130W. Akumulator 12V 55Ah ma zmagazynowaną energię 660Wh, ale obciążony mocą 130W odda jej mniej, bo tylko ok. 80% z tego. Ta energia wystarczy na 4 godziny jazdy pod górkę (przy założeniu, że toczenie się pojazdu nie pobiera anergii, i nie rozpędzamy go).
    Jeżeli planujesz większe "osiągi" - i mocniejszy silnik - to akumulator wystarczy na krócej ...