Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCIM Europe 2019
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacze procesorów na płytach dla Athlon i Pentium 4

zajczyk 24 Lip 2006 12:44 1356 9
  • #1 24 Lip 2006 12:44
    zajczyk
    Poziom 13  

Mam nadzie je że mnie tutaj nikt nie ukamieniuje za pytanie dotyczące w sumie komputerów, mianowicie poszukuje strony internetowej lub materiałów zawierających analizę schematów i rozwiązań stosowanych w wielofazowych regulatorach npięcia zasilających procesory Pentium i Athlon a dokładniej informacji dotyczącej stosowanych tam materiałów magnetycznych, tranzystorów i przypuszczalnych częstotliwości pracy.

0 9
  • #2 24 Lip 2006 22:45
    irek2
    Poziom 40  

To trzeba zmierzyc. Schematy to typowe aplikacje specjalozowanych sterownikow. Ich nazwy mozna spisac z kosci na plytach glownych. Tranzystory mocy tez widac jakie sa. Czestotliwosci sa rozne np sa plyty glowne z zasilaczem na starym poczciwym TL494 ktory do rekordzistow szybkosci nie nalezy. Dlawiki sa naogol z materialu proszkowego bo jest tani ale nie radzi sobie z wysokimi czestotliwosciami.
    Tylko raz na oryginalnej plycie intela widzialem stabilizator z szeregowych rezystorem SMD 0,003oma do zabezpieczenia pradowego. Na innych plytach sie nie spotkalem z zabezpieczeniami.

0
  • #3 25 Lip 2006 12:09
    zajczyk
    Poziom 13  

Masz racje ale ja poszukuje konkretnych informacji a od tak "nowych" płyt półki u mnie się nie uginają, interesuje mnie czy te rdzenie mogą pracować np przy częstotliwości powiedzmy 200-300kHz bo z tego co widziałem nie jest to na pewno materiał 26 (rdzenie mają zielony kolor) a same przetwornice muszą czasem wyciągnąć przy tych najnowszych procesorach około 70-90 W. Same tranzystory wyglądają dość solidnie i zastanawiam czy można by je do czegoś "zatrudnić" - oczywiście jeżeli napiecie Uds byłoby w granicach 30-40V a prąd powiedzmy 20A.
    A tak apropo to ostatnio (parę miesięcy temu) w EP był artykuł o cewkach - Feryster zamieścił reklamę materiałów magnetycznych NANOPERM -szkieł metalicznych napisali w niej "że to nie jest kosmiczna technologia" a gdy teraz wysłałem zapytanie o cenę to policzyli sobie 30-50zł za sztukę !!!!!!

0
  • #4 25 Lip 2006 19:52
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Przetwornice i tranzystory w tych zasilaczach mogą działać do max 15V na wejściu. Są to układy do robienia dużych prądów ale małych napięć więc trudno je będzie zastosować do amatorskich konstrukcji, chyba że chcesz zrobić płytę główną do PC :D .

0
  • #5 25 Lip 2006 20:15
    lechoo
    Poziom 39  

Hmm, też nie widzę praktycznego zastosowania przykładowego źródła o parametrach 1,5V/50A...

0
  • #6 25 Lip 2006 23:59
    irek2
    Poziom 40  

nanoprm zauwaz ze jest ferrytem o bardzo duzej przenikalnosci i ma zastosowanie tylko do dlawikow przeciwzakluceniowych. Ale maja tez specjalne wersje rdzeni proszkowych pracujace do 500khz choc prby we wzmaku klasy D pracujacym na 500khz nie wyszly optymistycznie. Podlaczalem tez te dlawiki z plyt glosnym do takiego wzmaka i tez sie grzaly jak cholera.

0
  • #7 26 Lip 2006 10:58
    zajczyk
    Poziom 13  

Zdaje sobie sprawę że część tych elementów do niczego sensownego się nie przyda ale przeglądałem przed chwilą notę katalogową z firmy Analog Devices no i nie da się ukryć że w nowych opracowaniach (2004-2005) ich ukłądy przetwornic trój lub czterofazowych pracują przy częstotliwości 300-500kHz tylko teraz pytanie skąd do dławików wyciągnietych z takiej płyty wziąć tranzystory o napięciu powiedzmy 40V?
    W sieci dotarłem do strony firmy micrometals która teoretycznie oferuje darmowe próbki wszystkich stanadardowych materiałów magnetycznych:-12, -6 itd. Ciekaw jestem czy rzeczywiście są tak szczodrzy jak piszą bo w moich stronach moge liczyć tylko na wyluty.

0
  • #8 27 Lip 2006 19:02
    irek2
    Poziom 40  

do500khz to chodzi kazdy sterownik nawet popularny TL494. Obecne sterowniki maja gorne czestotliwqosci zedu 1-2Mhz. Glowny problem to wysterowanie mosfeta o ogromnej pojemnosci bramki.
    Takie male pierscionki ferrytowe to sa groszowe sprawy wiec nie ma co sie dziwic ze je wysylaja za darmo. U nas mozna kupic specjalny ferryt ktory stosuje tripath w dlawikach wyjsciowych. Male rdzenie z niego nie sa drogie.

0
  • #9 28 Lip 2006 10:46
    zajczyk
    Poziom 13  

Niedługo zaczne cos kombinowac z płytami PC na poważnie. Z tego co doczytałem większośc tych przetwornic pobiera energie z szyny 12V a stosowane tranzystory mają napięcie U DS rzędu 30V. Analog Devices daje przed każdym tranzystorem specjalny bufor (osmionóżkowy robaczek SMD) który zapewnia optymalne przeładowanie pojemności, pozatym większośc producentów daje prawie identyczne zasilacze więc ze skompletowaniem kilku zapasowych zestwów do eksperymentów nie będzie chyba problemu.
    Jeszcze tylko dwie prośby z innej beczki.
    Czy mógłbyś mi podrzucić jakiś schemat dobrego obwodu sterowania Mosfeta IRF 9540 w przetwornicy BUCK przy 56KHZ. Próbowałem juz kilku sposobów ale przy prądzie 6A według mnie tranzystor kluczujący za bardzo sie nagrzewa
    Jak zastąpić w takiej przetwornicy mosfetata P mosfetem N lub tranzystorem NPN ale w taki sposób aby nie przełączać go z urzyciem transformatora?

0
  • #10 28 Lip 2006 12:06
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    IRF9540 ma prawo się grzać przy 6A, moc jaka wydzieli się na nim może dojść do 10W. Przy przetwornicy BUCK może być problem ze sterowaniem tranzystora przez transformator separujący gdy wypełnienie będzie zbliżać się do 100%. Jeśli napięcie wejściowe nie przekracza 20V można IRF sterować bezpośrednio.

0
  Szukaj w 5mln produktów