Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekładnik napięciowy.

romoo 24 Lip 2006 22:57 3887 5
  • #1 24 Lip 2006 22:57
    romoo
    Użytkownik obserwowany

Zakupiłem chyba przekładnik napięciowy który na tabliczce jest opisany KL kl, ma u góry zacisk 12kV i na dole dwie pary śrub oznaczone jako 100/ pierw3 i 100/3 I mam pytanie jakie mam podać napięcie na które uzwojenie żeby uzyskać 12kV po stronie wtórne do zasilania cewy Tesli. W planach mam zakupić taki drugi bo moc ma ponad 1000W a dwa trafo drugie tyle. :)

0 5
  • #2 24 Lip 2006 23:32
    Jerzy Węglorz
    Poziom 38  

Przekładniki napieciowe nie są transformatorami dużej mocy - raczej wprost przeciwnie, gdyż są zwykle obciążone miernikiem, o poborze mocy na poziomie kilku - kilkunastu watów, i dla takiego obciążenia są zbudowane.
    Z opisu wynika, ze masz przekładnik o przełożeniu 12kV/100V, więc jeżeli dasz 100V pradu zmiennego na stronę wtórną (niskonapieciową), to dostaniesz 12 kV na stronie wysokonapieciowej. Ze względu na nieliniową charakterystykę magnesowania rdzenia, prawdopodobnie zasilenie tego przekładnika napięciem 230V spowoduje jego spalenie, nie uzyskasz więc 25kV. Kupno drugiego takiego przekładnika też niewiele da, w skrajnym przypadku - 2 razy tyle dymu, co z jednego.

0
  • #3 25 Lip 2006 00:24
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 25 Lip 2006 09:50
    romoo
    Użytkownik obserwowany

To K to chyba katoda bo to ponoć wyciągnięte z jakiegoś szpitalnego aparatu do prześwietleń tylko poco na zasilaniu 58V? Może współpracowało to z jakimś sterownikiem wn. trójfazowym?

0
  • #5 25 Lip 2006 20:12
    jiwaniuk
    Poziom 30  

Moc uzwojeń przekładników napięciowych podawana jest w VA (moc pozorna).
    Ta moc 1000 W (VA) to jest moc graniczna, którą można obciążyć przekładnik przez krótki czas. Moc znamionowa jest conajmniej 10 razy mniejsza.
    Zasilić przekładnik można wyższym napięciem niż 58 V (od strony uzwojenia wtórnego) nawet o kilkadziesiąt procent, ale pod warunkiem, że przenoszona moc nie przekroczy znamionowej. I jest jeszcze jedno ograniczenie - jakość izolacji uzwojenia pierwotnego. Ona powinna wytrzymać przetransformowane napięcie.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek

0
  • #6 25 Lip 2006 21:13
    romoo
    Użytkownik obserwowany

To coś jest całę zalane żywicą i poza śrubami nic nie wychodzi na zewnątrz. Nawet łapy do przymocowania są z żywicy.

0