Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PANASONIC G450 - problemy z pojemnością akumulatora

25 Lip 2006 12:22 1712 9
  • Poziom 18  
    Witam

Mam taki mały i lekki telefon 3 generacji :) jak w temacie.
    W styczniu 2005 kupiłem akumulator firmy Milenium. Na opakowaniu akumulatora było napisane, że należy go ładować od 10-14 godzin. Niestety dlatego, że nie dysponowałem niczym innym jak oryginalna ładowarka do tego telefonu użyłem jej. Po trzech ładowaniach i rozładowaniach akumulatora, które w ostateczności trwało 80 minut, aparat utrzymywał się w stanie czuwania (bez rozmów) około 45 godzin. Po wyłączeniu usługi REGION (usługa informująca o lokalizacji w której sie aparat znajduje) aparat trzymał w stanie czuwania około 55 godzin.
    Dawniej przy oryginalnym akumulatorze trzymał w stanie czuwania z włączoną usługą REGION ponad 70 godzin - co się zgadzało z tym co jest napisane w instrukcji obsługi (do 80 godzin w stanie czuwania).
    Ale nie dam za oryginalny 250 złotych
    Po roku telefon zawiesił mi się podczas rozmowy przy stanie akumulatora "1 kreska" w maju tego roku zaczał się wyłączać po około 40-45 godzinach oraz zawieszać podczas sprawdzania statusu przekazywania połączeń oraz tym bardziej połączenia głosowego.

Zmierzyłem napięcie i prąd łądowania które odpowiednio wynoszą:
    około 5,80V (dlaczego takie duże, przecież akumulator ma 4,8V)

od 500mA w górę.

Probowałem ograniczyć prąd ładowania potencjometrem (do 100mA).
    Msiałem ciagle prąd ładowania korygować, ponieważ sie ciągle zmieniał.
    Akumulator według obliczeń powinien się ładować 7 godzin. A ładował się 5 godzin i nic to nie zmieniło. Oprócz napięcia które na zaciskach - i + było tym razem równe 5,5V
    Przypuszczalnie prawidłowy prąd ładowania takiego akumulatora to C/2
    ;gdzie C to pojemność akumulatora
    co w tym przypadku wychodziłoby 350mA.
    Zasilacz tego telefonu daje napięcie około 9,2V jest tam dioda zenera BZX85C15 (15V - pewnie tylko zabespieczajca)

Ponieważ zamierzam kupić akumulator firmy FOREVER na który jest rzekomo 2 lata gwarancji pytam Was co robić?
    Czy układ ładowania w telefonie jest uszkodzony?
    Jak ten telefon dokonuje pomiaru pojemności akumulatora? Sprawdza prąd czy tak jak ja przypuszczam - napięcie?
    Po co jest to wyprowadzenie T?
    Czy może trzeba pamięć flashować ażeby akumulator trzymał dłużej.
    No i co z tym formatowanie nowego akumulatora?
    Dodatkowe spostrzeżenia:
    Po sprawdzeniu statusu identyfikacji (CLIP) dostaję informację "Nie pokazywać identyfikacji" chociaż usługa działa poprawnie.

Proszę o fachową pomoc
    Pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    witaj

Sposób z zamrażalnikiem nie jest raczej odpowiedni, problem który opisujesz wiąże się z naturalnym zużyciem elektrolitu w akumulatorze.
    nie oryginalne baterie są wyliczone na około 50-70 cykli ładowanie/rozładowanie, w przypadku aku. nieoryginalnych
    dla ogniw oryginalnych można przyjąć 150 cykli

po tym okresie pojemność baterii zaczyna dopiero spadać około 10% co około 20 cykli.

co można zaradzić?

proponuję na początek ładować akumulator prądem 0,5C przez czas około 10h - nie napisałeś jakiej pojemności masz aku. ale podejrzewamy że około 700 mAh - czyli powinieneś ładować prądem 350 mAh przez 10h
    ma to na celu pobudzenie elektrolitu w akumulatorkach.

napisz jak wyszedł test
  • Poziom 18  
    No to własnie takim łąduję.
    I nic to nie daje.
    Ale dlaczego 10h?
    Według obliczeń powinien się ładować 2h.
    I tak np. dla 100mA powinno być 7h.
    Ładowałem go 350mA i ładował się dłużej niż 2h i dlatego go wyłączyłem.
    Ale trzymał i tak tyle samo.
    Nie napisałem jeszcze jednego. Nie dość, że pracuje około 12h mniej to jeszcze się wyłącza lub zawiesza. Tzn. na początku było tak, że nawet jak telefon po rozładowaniu akumulatora był włączany ponownie to było ostrzeżenie AKUMULATOR WYCZERPANY teraz niedaje sobie telefon z tym rady. Jakby prądowo nie wydalał.
    Ale jak mam ładować inaczej jak nie dysponuję niczym innym jak oryginalna ładowarka PANASONIC'a która jak łąduję prądem 350mA i tak nie pozwoli mi ładować 10h. Chyba, że wyłączać ja i włączać po jej automatycznym wyłaączeniu procesu łądowania.
    A jeśli chodzi o formatowanie tego akumulatora (700mAh) to było zrobione oryginalna ładowarką.

A z tą zamrażarką to mam go tak poprostu włożyć czy chodzi o to żeby go włożyć podczas ładowania ażeby się nie przegrzał? I na jaki czas?

Czasami podczas ładowania ładowarką (oczywiście bez żadnych ograniczeń prądowych) był akumulator bardzo ciepły, co pewnie też szkodzi.
    Co proponujecie?
  • Użytkownik usunął konto  
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    grzanie się akumulatorka, to zjawisko naturalne, które zostało uwzględnione przez producenta akumulatora, grzeją się wszystkie akumulatory, mniej lub bardziej, ale wszystkie.

ładowanie "pobudzające" przeprowadzasz przy pomocy regulowanego zasialcza, a nie przy pomocy telefonu z ładowarką.

podłączas akumulator, w szereg amperomierz, i tak ustawiasz żeby ustawić 350 mAh, zapisujesz godzinę, i czekasz 10h aby zakończyć proces.

w ten sposób elektrody, i elektrolit formatują się na nowo w sposób wymuszony.
  • Poziom 18  
    No dobrze. Sprobuję ten numer z 10-godzinnym ładowaniem.
    Tylko nie rozumiem dlaczego 10h? Nie przełąduję tym akumulatora? Według wzoru powinno to być przy tym prądzie 2h. Mylę się?
    I jeszcze dwa pytania:
    1) Jakim napięciem łądować Ładowarka w telefonie łąduje napięciem około 5,8V Czy to nie za dużo?
    2) Niedziała mi od paru dni fukcja/usługa REGION (nie wyświetla mi się na telefonie lokalizacja. Próbowałem wyłączyć i włączyć ponownie i nic.
    Czy to może być soft?
    Jeśli tak to czy schemat połączeniowy z układem MAX232 i program Andromeda wystarczą? Tzn czy soft już jest w programie czy dodatkowo go trzeba ściągać?
    I co sądzicie o programie Panaimei. W serwisie GSM powiedziano mi znowu o jakimś programiw WINModo.

Który z tych programów jest najlepszy i czy mają one już w sobie soft?
    Bardzo proszę o odpowiedź na zadane przeze mnie pytania.
    Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    No to jakim napięciem mam ładować?
    Akumulator jest 4,8V
  • Poziom 18  
    No i jaki program do ładowania softu jest najlepszy i gdzie można ten soft znaleźć?
  • Poziom 18  
    Ani sposób z 10-cio godzinnym ładowaniem ani sposób z zamrażarnikiem nie pomógł.
    Akumulator jest do wyrzucenia.
    Temat można zamknąć.