Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym usunąć szumy, czy jest jakieś urządzenie lub program?

25 Lip 2006 20:13 2187 26
  • Poziom 24  
    Czy jest jakieś urządzenie lub porgram usuwający szumy??. Narazie korzystam ze zintegrowanej dzwiękówki i podejrzewam że jak zmienie to nie będzie tego problemu. Denerwuje mnie to kiedy robie na 60% mocy i słyszę szumy.
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Poziom 25  
    No tak, są urządzenia redukujące szumy. W sprzęcie gitarowym są Noisy reduction, specjalne kostki, ale do domu się to nie nadaje. Najlepiej skorzystać z equalizerów, czy to analogowych, czy cyfrowych w postaci jakichś programów.
    Warto się zastanowić, dlaczego słyszysz szumy, może masz przewody za 30 gr za metr( jak ja :) ) , a nie ekranowane, albo w urządzeniach masz źle przeprowadzoną masę, powstaje pętla. No chyba, że szum słyszysz w głośniczkach komputerowych za 10 zł, to wtedy się nie dziw.
    Możesz podać, jaki konkretnie gabarytowo masz sprzęt? Może być też tak, że korzystasz z nieuziemionego kontaktu podłączając komputer. To też ma wpływ. Do domowego zestawiku bramki szumów raczej się nie stosuje, ja przynajmniej tak sądzę.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Wejdz na ustwiania dziewków i wycisz wejście liniowe i wszystkie inne których nie używasz. To powinno pomóc :D
  • Poziom 24  
    Przewody mam z miedzi beztlenowej chyba 1,5 zł za metr. Jeżeli chodzi o gniazdko to wzmacniacz mam podłączony pod listwę a listwę do gniazdka ściennego z bolcem. Kolumny których używam to Alton 80 i kolumienki od wieży AIWA R-31.
  • Tłumacz Redaktor
  • Poziom 24  
    Unitra PW 9013
  • Poziom 29  
    Wymien kondensatory w zasilaczu.
  • Poziom 25  
    Podłącz lepiej na probę dobrym kablem discmana zanim wymienisz kondy, pozdrawiam
  • Poziom 29  
    Wzmacniacz tak czy innaczej ma swoje lata wiec warto wymienic kondy... :D
  • Poziom 25  
    foxik000000 to prawda jaknajbardziej. Aczkolwiek niekoniecznie wyeliminuje on szumy:) pewnie zawsze mozna sprobować, ja bedze szukał u źrodła...

Podepnij discmana:D
    pozdrawiam
  • Tłumacz Redaktor
    Oczywiście że najpierw powinno sprawdzić się żródło, łacznie z płytą CD, a nóż to ona ma tak marną jakość? Potem dopiero sprawdzamy wzmacniaczm w którym kondy niewiele z szumem mają wspólnego, one tylko filtrują zasilanie, jesliby nie działały to nie byłoby szumu tylko 50/100Hz. Lepiej popatrz co jest w torze wzmacniacza, wymien tranzystory na niskoszumne odpowiedniki, zmien ew. pojemnosci w torze audio.
  • Poziom 25  
    Kolega nam nienapisał co słyszy (może 50Hz klasyfikuje jako szum:D) Pierw niech sprawdzi potem wymieniamy tranzystory jak ghost666 napisał
  • Poziom 29  
    Czyli masz dwa wyjścia , podłacz sygnał z discmena lub mp3 itp , byle nie z jakiegoś analogowego radia. A jeśli to nic nie pomoże to musisz powymieniec kondy w zasilaczu i tranzystory na niszko szumne najlepiej z tej samej serii. To powinno pomóc :D
  • Poziom 25  
    Trzeba też brać poprawkę na to że nie jest to Harman Kardon i że niema on roku, jest to stary sprzęt, produkowany starymi metodami i elementami, osobiście lubię swoje ws442, bo ma klimat ale códów też nie da się zrobić za rozsądne pieniądze z tego, pozdrawiam
  • Poziom 33  
    Nie łatwiej po prostu podpiąć "lepszych" słuchawek, będzie się wtedy wiedziało czy szum powstaje u źródła dźwięku (zintegrowana karta dźwiękowa), czy dalej.
    Wymiana kondów we wzmaku co najwyżej poprawi przetwarzanie dolnych rejestrów, ale do zmniejszenia szumów się nie przyczyni...
  • Poziom 25  
    luke666 wsumie ok, ale może jest problem z kablem, brak ekranu, zaslaby ekran do panujących warunków, ale pomysł ok, pozdrawiam
  • Poziom 29  
    Możesz miec jeszcze problem z kolumnami , a dokładnie wysokonowcami. Pokombinuj bo tak na odległosc to trudno znaleśc przyczyne... :D
  • Poziom 25  
    foxik000000, szukasz dziury w całym :) pozdrawiam
  • Specjalista techniki cyfrowej
    Hubert_1 napisał:
    Narazie korzystam ze zintegrowanej dzwiękówki i podejrzewam że jak zmienie to nie będzie tego problemu.

Karta zintegrowana ma to do siebie, że szumieć będzie. Zasilanie w komputerze jest bardzo zaśmiecone, ponadto pełno tam (w komputerze) źródeł fal elektromagnetycznych. Przerabiałem to już u siebie z wieloma kartami, jedne szumią mniej, inne bardziej, ku mojemu zaskoczeniu większość "kart" zintegrowanych miała mniejsze szumy niż karty PCI, czy ISA. Średnio szumy miałem na poziomie około -60dBFS, najgorsza karta z jaką się spotkałem miała około -36dBFS, nie wiem czy była uszkodzona, ale szumiało to to jak wodospad i brzmiało paskudnie (bas był, że się tak audiofilskim bełkotem posłużę, "sflaczały" ;] ). Lepsze karty (z dolnej półki) mają szumy na poziomie poniżej -80dBFS. Dla porównania szumy (teoretycznie) z odtwarzacza CD są na poziomie około -96dBFS, gdy nie jest stosowany oversampling (który wraz z kilkoma innymi technikami przyczynia się do obniżenia poziomu szumów do nawet -112dBFS dla źródła 16 bitowego)
    Pod względem poziomu szumów najlepiej spisywać się będzie zewnętrzna karta dźwiękowa (na USB) z osobnym zasilaczem.

Przewody na szum jako takiego wpływu nie mają (szumy kabla są na poziomie -130dBm, jest to wartość ledwie mierzalna w temperaturze pokojowej, a tym bardziej niesłyszalna.
    Słyszalny za to może być brum z sieci (50Hz) i tu pomoże dobrze ekranowany przewód, mikrofonowe sprawdzają się świetnie w tej roli.

foxik000000 napisał:
    Możesz miec jeszcze problem z kolumnami , a dokładnie wysokonowcami.

Głośnik sam z siebie szumieć nie będzie, bo nie ma jak ;]

80% że to karta, 20% wzmacniacz. Jeżeli wzmacniacz, to jak koledzy wyżej pisali - przede wszystkim wymiana półprzewodników na niskoszumne, w pierwszej kolejności stopnie wejściowe, bo generowany tam szum jest przez kolejne stopnie wzmacniany.
  • Poziom 29  
    sheeeep napisał:
    foxik000000, szukasz dziury w całym :) pozdrawiam

Nie szukam dziury wcałym tylko jak wyciszenie wszystkich nie potrzebnych wejsć nie pomogło i kolega uważa ze ma dobry kabel to trzeba kombinowac :D Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    tak jak napisał shg, Głośnik sam z siebie szumieć nie będzie, bo nie ma jak ;] bo nie będzie, więc nie wiem poco to sprawdzać. Pozdrawiam
  • Poziom 29  
    Możesz mięc jeszcze jeden problem , że masz ustawiną za małą głosnośc na kompie przez co za mały sygnał jest podawany na wzmacniacz. A każdy wzmacniacz ma jakaś czułośc , jak jest za mały sygnał sa szumy , jak jest za duży to z reguły sa ogromne zniekształcenia.
  • Specjalista techniki cyfrowej
    A no właśnie. Prosty test.
    Odłącz wszystko od wzmacniacza (poza głośnikami).
    Skręć głośność do zera. jeżeli słychać szum, to szumi wzmacniacz, a konkretniej elementy za potencjometrem głośności. Podkręć wzmacniacz do maksimum, jeżeli natężenie szumu wzrośnie, to znaczy że szumią też elementy przed potencjometrem.
    W ten sposób zorientujesz się też, jaki jest poziom szumów samego wzmacniacza i ile z tych słyszalnych szumów generuje karta, a ile wzmacniacz.
    Test numer 2. Szum z karty dźwiękowej to zazwyczaj nie jest czysty szum biały (jak we wzmacniaczach), bardzo często słychać różne trzaski, buczenie, gwizdanie, czy 'pierdzenie'. Te efekty dźwiękowe występują zwłaszcza przy pracy pozostałych urządzeń wchodzących w skład zestawu. Napędy CD są pod tym względem wyjątkowo uciążliwe. Poza tym śmiecić też lubi karta graficzna gdy występują jakieś zmiany w obrazie (nawet poruszenie kursora).
  • Poziom 25  
    shg napisał:
    A no właśnie. Prosty test.
    Skręć głośność do zera. jeżeli słychać szum, to szumi wzmacniacz, a konkretniej elementy za potencjometrem głośności.

To trzeba wykluczyć, kolega napisał że dopiero od 60% mu zaczyna szumieć

Myślę że trzeba poczekać na założyciela tematu bo napiszemy podręcznik wykrywania źródła szumu, a kolega sie nie odzywa.

pozdrawiam
  • Poziom 24  
    Wymieniłem kartę dźwiękową na SounbBlaster Audigy 7.1. Pożyczyłem od kumpla. Wyciszyłem nie potrzebne rzeczy i jest podobnie. To jest napewno wzmacniacz. Postaram się coś zrobić.
  • Poziom 25  
    Albo kable :D Może Ci coś sieje w okolicy VGA itp. przestaw wzmaka w inne miejsce. podłącz go innym kablem. Pozdrawiam
  • Poziom 29  
    Zrób tak jak napisał sheeeep , jak to nie pomoże to czeka Cie lutowanie , albo sprzedaj wzmacniacz i kup cos nowszego :D