Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak sprawdzic czy dziala pompa (wykryc kiedy jest wlaczona)

domelfm 26 Jul 2006 02:51 5541 22
 • #1
  domelfm
  Level 16  
  Wiewc mam hydrofor w studni a chcialbym wiedziec w domu czy pompa w danym momencie pracuje czy nie .
  Najlepiej jakis dioda led w tablicy rozdzielczej.
  Teraz wlaczylem w szereg z pompa opornik 1om 50 w i do niego podlaczylem dide led przez maly stabilizatorek na zenerce..
  Jak pompa dziala to swieci dioda... Tyle ze te rozwiazanie powoduje dosc duza strate mocy na rezystorze 1om. Prad plynacy to jest ok 6 amper czyli moc przwie 40w to bardzo duzo. Jak wykryc wlaczenie pompy nie tracac az tyle mocy . Pompa ma moc 1300W.
 • #2
  senso
  Level 20  
  Rezystor dajesz równoległe do zasilania pompy.Jeśli to pompa na 220V /nie znam się na pompach:P/ to daj rezystor 180kohm/0,5Wat-1Wat /180000ohm/ na załączany przewód pompy- pewnie faza a róznoległe z nim diodę prostowniczą 1N.... o prądzie np 1A.Oczywiście dioda będzie na dużym potencjale więc nie radziłbym jej macać mokrymi palcami :) ale to najprostsze wyjście.

  Jak dałeś szeregowo to ograniczyłeś prąd udarowy,rozruchowy pompy i masz te straty.Przy równoległym nie ma strat,no może te do zasilania leda tzn ok 0,5Wat.
 • #3
  bonanza
  Power inverters specialist
  Eleganckie rozwiązanie to przekładnik prądowy - rodzaj transformatora. Straty będą bardzo małe i uzyska się separację od sieci elektrycznej. Na wyjściu mostek prostowniczy i LED albo LED z diodą prostowniczą ANTYRÓWNOLEGLE (wyjście przekładnika prądowego "lubi" być zwarte).
 • #4
  Z.B.
  Level 16  
  Możesz też zrobić coś takiego-kontaktron-na nim nawinąć cewkę-przeciąć przewód prądowy-cewka w szereg-zaindukowane napięcie(zależy to ile prądu pobiera pompa)-wystarczy do zaświecenia diody-ilość zwoi należy dobrać doświadczalnie.Układ taki stosowałem do świateł stopu w samochodzie -tu te ż się sprawdzi i zapewnia separację od sieci-to jest tu najważniejsze-bezpieczeństwo.
 • #6
  macieej47
  Level 17  
  Jeżeli pompa jest zasilana ze stycznika to proponuje wykorzystać styki pomocnicze, jeżeli chodzi o sam efekt pompowania to są dostępne czujniki przepływu cieczy ( nie koniecznie drogie).

  Jak rozumie dioda świeci bo jest spadek napięcia na rezystorze. Dlaczego nie wyrzucić rezystora i wpiąć podobny układ na zaciski pompy? Można to zrobić na zasadzie zasilacza beztransformatorowego (niebezpieczne, chociaż we właściwym wykonaniu niekoniecznie - ale tanie). Jeszcze inaczej zasilacz transformatorowy na zaciski pompy zasilający jakiś układzik sygnalizacji (dźwięk, światło).
 • #7
  histeria
  Level 19  
  Mogą być nie tylko czujniki przepływu ale również czujnik ciśnienia na wyjściu
  pompy.W obecnej chwili trudno mi coś zaproponować taniego.
  Swoją drogą proponuję wszystkie pytania dotyczące tego samego problemu
  zebrać w jednym poście a nie rozdrabniać -czy to jest nabijanie punktów.
 • #8
  domelfm
  Level 16  
  PANOWIE PROBLEM JEST TAKI ZE POMPA JEST 40 M OD DOMU.
  jezeli chodzi o informowanie ze stycznika to wodle po co mi to jezeli slysze pompe... :) stycznik jest przy samej pompie . hodzi o to zeby miec informacje w domu. Cujniki przeplywu odpadaja poniewaz chodzi o to ze w studni nieraz brak wody a chcem wlasnie wiedziec kiedy pompa pracuje na sucho.. Jak jest woda to pompa dziala swietnie .
 • #9
  senso
  Level 20  
  No przecież najprościej z tą diodą na zaciaskach pompy.Zero filizofii potrzeba 1led,1rezystor i 1diode.A efekt murowany i zero kombinowania.Kładziesz potem 40m kabla 2xżyła i masz kontrokę w domu.Można by to załatwić na laserze przy takiej odległości bo szkoda tyle kabla ale to juz kwestia gustu.Chyba że wolisz kombinować choć z praktyki wiem że najprostsze wyjścia są najlepsze.Chyba że lubisz kombinować,przeciez dioda nie będzie wisiała w kuchni na kablu że przypadkiem dzieciak ja złapie tylko wkomponujez ją powiedzmy w obudowe dzwonka do drzwi i już.Dajesz bezpiecznik na przewodzie fazowym najmniejszy jaki znajdziesz <160mA jesli takie są bo prawdę mówiąc mniejszych nie spotkałem i wszystki działa ok.Chyba że wolisz kombinować...
 • #10
  domelfm
  Level 16  
  senso .. :) niema co rozkopie pól ogrodu zeby dac 40 m kabla dla glupiej diody.. :) Narazie radze sobie poprzez rezystor wlaczony w szerewg i to z niego zapalam diode.. :)znaczy sie dioda swieci sie jak pompa dzialaale mam 30 w straty na rezystorku.. :)
 • #13
  janhen
  Level 22  
  Witam
  Twój problem to nie sygnalizacja pracy pompy przez diodę ale zabezpieczenie tej pompy przed pracą na sucho .Wtedy nie będziesz musiał czuwać i obawiać sie o uszkodzenie pompy.
  To zabezoieczenie mozesz wykonać sam lub zainstalować Elcluco (przekażnik kontroli poziomu cieczy).w obwodzie sterowania stycznika.Można też wykozystać jeśli udasie zdobyć wyłącznik krańcowy prod.ELta typ WK-50m w czerwonej obudowie (tylko ten typ)i oraz linkę lub żyłkę z pływakiem.Podłączyć go tak jak przycisk start/stop.Poziom wody min.-wyłączy pompę,górny ja załączy.Zainstalowałem takie wyłączniki przed laty w oczyszczalni ścieków do sterowania pompami i działało rewelacyjnie.
 • #14
  Z.B.
  Level 16  
  Zgadzam się z przedmówcą,ja do zabezpieczenia stosuję ELCLUWO -przekaźnik z sondą-łatwo zamontować i działa dobrze-nawet jest sygnalizacja aktualnego stanu,a w tej chwili poziom wód-tragedia!
 • #15
  domelfm
  Level 16  
  Mam zabezpieczenie przed suchobiegiem:) ale wole sobie sam nieraz spojzec z czystej ciekawosci... tyle ze te zabezpieczenie to zabezpieczenie cisnieniowe.. spada cisnienie ponizej 2 bar i wylacza mi pompe.. cisnienie moze spasc do takiej wartosci tylko pod warunkiem zassania powietrza.. :)
 • #16
  janhen
  Level 22  
  Witam
  domelfm. Nie bardzo rozumiem.Elcluvo to zabezpieczenie przed suchobiegiem.A wyłącznik ciśnieniowy przed przekroczeniem dozwolonego ciśnienia w zbiorniku.Ale co ma wspólnego w Twoim przypadku zabezpieczenie ciśnieniowe do suchobiegu.Chyba że poziom wody studni jest tak mały że starcza jej zaledwie na 2 atm.ciśnienia.To co pisałem o wyłączniku krańcowym to sposób sprawdzony ale jak zobaczyłem ceny Wk od 160 do 190 zł. to wątpię abyś się na to zdecydował.
  Może zrobisz próbę z cewką starego przekaźnika telefonicznego o dużej ilości zwojów (ja mam taki 5800zw. drutu DNE 0,11) Trzeba by usunąć rdzeń iprzeciągnąć przez środek przwód fazowy , 1 lub więcej zwojów jeśli się zmieszczą irównolegle do podłączyć diodę LED aby sie zaświeciła.
  Układy do sygnalizacji napięcia na przewodach linii elektroenergetycznych wysokich napięć były opisane w elektroinstaltorze w ok.1993r.
 • #17
  domelfm
  Level 16  
  Zabezpieczenie csnieniowe suchobieg.. wlacza sie jhak cisnienie spadnie ponizej 2 atm.. :) Jest one bardzo proste a zarazem skuteczne :)
  Poprostu jak pompa zassa powietrze to bardzo spada cisnienie.. :)
  Pompa tylko wode moze pompowac a powietrze nie wiec spada csnienie i wylacza pompe :)
 • #18
  janhen
  Level 22  
  Witam
  Z tego co piszesz nie masz zabezpieczenia przed suchobiegiem a więc przed zassaniem powietrza przez pompę która się przez to psuje.Sygnalizacja pracy pompy na niewiele się przyda bo przecież nie będziesz bezustannie czuwał przy diodzie i pompie a na dodatek kontrolował czy pompowana jest woda.
  Poziomy max i min przy Elcluvo powinny być tak ustawione by za jednokrotnym włączeniem pompy napełnić zbiornik a poziom min na wlotem wody do pompy.Nie ma sensu kombinować z sygnalizacją bo remont pompy będzie kosztował znacznie więcej.
 • #19
  domelfm
  Level 16  
  Elcluwo jest do zbiornikow na wode .. :)
  A ja mam zestaw hydroforowy który pobiera wode ze studni kopano wierconej :) Studnia jest na 7 m kregami i wiercona na jakies jeszcze 3 m do dolu i wstawiony filtr w obsypce zwirowej.. :) I z tego filtra zasysa mi wode.. :)Tyle ze niewiem czy zrudł ma wystateczna wydajnosc.. :)
  Normalnie poziom wody stale lustro wody jest na 5,5 m pod ziemia...
  czyli 3 pelne pelne kregi wody.I tak jest calyczas... Tyle ze filtr pobiera wode z ok 10 m z pod ziemi a woda która jest nad nim w studni kopanej nie dostaje sie do niego :)
 • #20
  janhen
  Level 22  
  Witam
  Elcluvo jest stosowane do napełniania zbiorników wody otwartych z zabezpieczeniem przed przelaniem ale także jako zabezpieczenie przed pracą pomp wody na sucho.W sklepie lub hurtowni możesz otrzymać instrukcje montazu Elcluvo.W niej pisze do czego słuzy.Nie ma sensu kombinować .Sonda dolna poziomu wody minimalnej wyłączy pompę i zabezpieczy przed zassaniem powietrza a górna sonda załączy ponownie gdy poziom wody się podniesie.Jeśli nie możesz zrozumieć zasady i sensu stoSOwania Elcluvo ,zapytaj kogoś kto juz ma zamontowane i sprawdzone w działaniu.Nie wiem czy jesteś przygotowany na wydatek ok.200zł na jego zakup.
 • #21
  domelfm
  Level 16  
  200zl to nieproblem .. :)
  ale ja niemam dostepou do filtra :)
  on jest zasypany w ziemi i niemoge tam monitorowac poziomu wody. :)
  Studnia jest nad nim ale on niepobiera wody ze stydni tylko z ziemi z glebopkosci ok 3 metrów pod studnią.
 • #22
  Z.B.
  Level 16  
  Panowie -ELCLUVO-może być zamontowane w zbiorniku albo w rurze pompy głębinowej(najczęściej stosowane),pytanie brzmi czy warto wydać 200 zł,aby zabezpieczyć pompę za min.1000 zł?Osoby,którym zamontowałem zabezpieczenia od zaniku 1 fazy,lub od "zaniku wody w studni",dziś śmieją się,że nie wiedziały,ze coś takiego istnieje-i oczywiście są wdzięczne,że jakieś urządzenie(pewne i sprawdzone) za nich czuwa.Myślenie nie kosztuje,brak zabezpieczeń -tak!
 • #23
  janhen
  Level 22  
  domelfm
  Przed chwila sprawdziłem na www.allegro.pl.Jest na aukcji Elcluvo .Aktualna cena 79 zł.Nr.aukcji11 76 18 385.Koniec jutro 0 godz.21.21.Nie wiem czy ma sondy ale z tym nie problem bo wystarczy 2 kawałki pretów mosiężnych lub z brązu(nie stalowe lub aluminiowe ) fi 12 mm i dł.ok.15 cm. Dolną sonde możesz umieścić na filtrem żwirowym lub rurze z PVC dł.np.1mb zagłębionej w filtrze.Do sond przylutowany przewód Lyg 2,5mm2 w 2 kolorach żebyś wiedział która sonda jest dolna a która gorna.Jako masę układu dla sond można przyłączyć do zacisku ochronnego PE lub metalowej rury wodociągowej.Jeśli właściwie zamontujesz będziesz miał świety spokój z pilnowaniem pompy.A przy okazji sprawdź czy masz właściwie dobrany i nastawiony przekaźnik termiczny do silnika pompy oraz zabezpieczenie przed brakiem fazy jesłi to silnik 3-faz.I to byłoby na tyle.Problem błachy a tyle dyskusji i pisania.