Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Amplituner a wzmacniacz. Różnice, co polecacie? Podłączenie TV, wieży, głośników

27 Jul 2006 01:48 19498 9
  • Level 10  
    witam,
    planuje kupic jakis wzmacniacz, ale zainteresowaly mnie ten amplitunery, jednak nie znam sie na tym za bardzo wiec mam pytania
    1. jedyna roznica miedzy nimi jest to, ze w amplitunerze jest jeszcze radio?
    2. jesli nie to czym sie jeszcze roznia z technicznego punktu widzenia?
    3. na wyswietlaczach w amplitunerach jest tylko RDS z radia? jesli nie to co jeszcze?
    4. czy sa wzmacniacze z wyswietlaczami na ktorych jest np sila glosu itp?
    5. ogolnie to co polecacie? wzmacniacz czy amplituner? nie chce radia, bo bede je mial w wiezy...
    6. oczywiscie do obu da sie bez problemow podlaczyc tv, wieze, glosniki i jakis dekoder?

z gory thnx za odpowiedzi
  • Level 31  
    1. Z definicji - tak :-) .
    2. Zwykle wzmacniacz jest urządzeniem wyższej jakości, niż amplituner w tej samej cenie...
    3. Poza informacjami RDS, wyświetla sie oczywiście częstotliwość, a także często i same nastawy amplitunera w rodzaju wybranego źródła, ustawień konfiguracyjnych itp. Generalnie im bardziej rozbudowany amplituner, tym większa ilość informacji "przewala" się przez jego wyświetlacz.
    4. Zdarzały się takie, np. nasza Diora WS502, albo Radmor A5512. Zazwyczaj takie wzmacniacze są w większości, lub całkowicie sterowane elektronicznie.
    5. Jeśli radio nie jest potrzebne, kupowanie amplitunera nie ma sensu. Co do jakości zaś - patrz pkt 2.
    6. Ograniczeniem może być co najwyżej ilość wejść i wyjść.
  • Level 23  
    Quote:
    5. ogolnie to co polecacie? wzmacniacz czy amplituner? nie chce radia, bo bede je mial w wiezy...

W tym przypadku, jedynie słuszne jest kupno wzmacniacza.
  • Level 10  
    thx, to jaki polecacie wzmacniacz z wyswietlaczem procz tych dwoch wczesniej wymienionych, bo z nich znalazlem tylko uzywane :P
    znacie jakas fajna strone ze sprzetem RTV gdzie juz zamawialiscie i nie bylo zadnych problemow? ;)

a jak z tymi wejsciami.. jezeli we wzmacniaczu bedzie mniej wejsc niz potrzebuje to jest jakas szansa, ze dokupi jakis rozdzielacz i wszystko bedzie ok?

z gory thx
  • Level 13  
    Witam. Jeżeli szukaasz kina domowego to ciężko Ci będzie kupić sam wzmacniacz w przystępnej cenie ( powiedzmy do 3000 tyś), inna sprawa dwa kanały tu jest w czym wybierać. Swój sprzęt brałem z tego sklepu (bez problemów i ponegocjować można) http://www.megamedia.pl i wybór spory. Co do wejść to nie kombinuj z "rozdzielaczmi" poprostu kup taki zeby ci na wszystko starczyło ... :) + jedno w zapasie :))
  • Level 10  
    "dwa kanaly" ? o co dokladniej chodzi?
    chcialbym wlasnie do kina domowego, ale nie chce kupowac zestawu calego, bo niektore rzeczy wole miec osobno... np nie widze sensu kupowania amplitunera, ktory bedzie mial radio skoro obok bedzie stala wieza z radiem :P ewentualnie amplituner bez radia, ale zalezy mi na tym, zeby tam byl jakis wyswietlacz przynajmniej do glosu...
    co sam kupiles, albo co polecasz w takim wypadku?

z gory thx
  • Level 11  
    ja bym jednak był za kupnem amplitunera np. ONKYO
  • Level 31  
    picio wrote:
    ewentualnie amplituner bez radia

Nie ma amplitunerów bez radia :-P .

Bardzo trudno będzie dziś znaleźć nowy wzmacniacz z wyświetlaczem (sterowany elektronicznie). Patrząc na oferty firm, koncepcja taka została najwyraźniej już dawno zarzucona.
    Jednakowoż trudno będzie znaleźć wzmacniacz kina domowego. Raczej wielokanałowe są tylko amplitunery (swoją drogą, ciekawe czemu), często są one też nafaszerowane rozmaitymi wejściami i wyjściami, łatwiej więc było by z zaadaptowaniem urządzenia.

Inna rzecz, że zupełnie nie wiemy w jakim poziomie cenowym trzeba się zmieścić - czy akceptowalnym dla typowego Kowalskiego, czy też wychodzimy z założenia że "cena nie gra roli" :roll: ?
  • Level 10  
    hmmm co do ceny to powiedzmy, ze nie gra roli ;), ale niech bedzie na zarobki typowego Kowalskiego z tym, ze w okresie pol roku bym wszystko kupil, czyli nie naraz. Oczywiscie nie wszystko najlepsze, tylko ceny rozsadne, ale sprzer markowy ;)
    skoro wzmacniacz sie raczej nie nada i nie ma wyswietlacza to niech bedzie ten amplituner i zeby pasowal do tego -
    - TV
    - wieza (z dwoma glosnikami)
    - glosniki typowe dla kina domowego, czyli 5:1 (przegladajac oferty natrafilem sie tez na 6:1 - ten 6 glosnik to co? :P)
    - DVD
    - tuner satelitarny (najlepiej dreambox, ale chyba z rodzajem nie bedzie problemu?)

od razu pomijam TV (nie w tym roku ;), a stary jeszcze jest ok), DVD (kupie cos tanszego, bo lepiej z obsluga roznych formatow, napisow i softami) i tuner (tu jeszcze nie wiem). Mysle, ze te 3 rzeczy potem jakie by nie byly to bedzie mozna dopasowac bez problemu?

- wieza: tu by fajne bylo cos w stylu starszych Technicsow, czyli takie poziomowe, bo wtedy moglbym np to radio juz schowac :P Napisalem wczesniej, ze z dwoma glosnikami, bo osobno i tak nie kupie, wiec czy mozna by je jakos wykorzystac w tym kinie? Tzn czy by sie dalo np. na pilocie ustaiwc z ktorych glosnikow ma isc (5.1 czy oryginalne)? Pewnie nie, ale tak zapytalem :P
    A moze tez sa wieze z amplitunerem? Cos w stylu tych wiezy Technicsa? Tylko, zeby to wygladalo jakos nowoczesniej i mozna bylo podlaczyc to wszystko o czym pisalem (lacznie z glosnikami 5.1, bo tamte i tak chyba juz nic nie dadza?), bylo radio (z RDS! i najlepiej automatycznym wyszukiwaniem i zapamietywaniem kanalow), kasety (dwie i mozliwosc przegrywania i nagrywania np z CD, radia czy AUX) i CD (przynajmniej 3 plyty, obsluga wszystkich dostepnych formatow i fajnie jakby obslugiwalo plyty DVD, ale czy jest takie?) Do tego oczywiscie jakis fajny wyswietlacz i pilot, ale czy taki pilot bedzie mial tez te mozliwosci co od samego amplitunera?

- glosniki: oczywiscie 5:1, ale ciekawy jestem co z tym 6:1 ;). Najlepiej pod kolor amplitunera, albo tej wiezy bo juz sam nie wiem ;/ a glosniki te 4 to 2 kolumny i 2 takie stojace

troche sie upisalem, ale wszystko podchodzi pod ten amplituner ;)

z gory wielkie dzieki za pomoc :)

ps. a co to te dwa kanaly? o co chodzilo?
  • Level 15  
    ja bym osobiscie polecal amplituner dobrej marki.... z radia przeciez nie musisz korzystac. Amplitunery zazwyczaj [prawie kazde] sa wielokanalowe i mają dekodery dzwieku np dolby surround pro logic.