Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klimatyzacji problem mały

hur 27 Lip 2006 19:23 1860 16
  • #1 27 Lip 2006 19:23
    hur
    Poziom 14  

Witam
    Mam klimę typu split 2,5kW na czynnik r-22 , 1,2 kg . sprężarkę ,pompę próżniową (30 Pa) ,palnik do lutowania twardego . topniki wszelkiego rodzaju ,mano -wakuomierze ,mądrą ksiązkę i wiele innego osprzętu . A to wszystko zakupiłem po dwóch wizytach fachowców o których nic nie powiem bo nie wolno mi się denerwować . :|

Jest nieszczelność w układzie , ok 0,5 bar na godzinę przy 15 barach wpompowanego powietrza ,wylałem litr mydła w płynie i nie mogę zlokalizować nieszczelności .
    Pozostało mi *utopić * w wodzie całą klimę ( łącznie z elektroniką ),szukam tylko basenu lub sobie sam go wykopię .
    lub wpadłem na pomysł wpompowanie propanu-butanu i lokalizować przez elektroniczny czujnik gazu . Co wy na to ?
    Jak lokalizuje się tak małą nieszczelność profesjonalnie ?
    Nie mam r-22 ale mogę kupić r-407 C . Czy mogę podmienić pakując tyle samo wagowo ,czy też w/g innych parametrów ?

Moderowany przez skryn:

Przeniosłem z "AGD i Systemy Grzewcze".

0 16
  • #2 27 Lip 2006 22:13
    eeban
    Specjalista AGD

są znaczniki do oleju :!:>>>>wyciek widzialny w ultrafiolecie :D

0
  • #3 27 Lip 2006 22:24
    hur
    Poziom 14  

eeban napisał:

Mam rozumieć to tak że oświetlając ultrafioletem powinienem zauważyć cząstkowe ilości wyciekłego oleju???

0
  • #4 28 Lip 2006 00:10
    elektryk2000
    Specjalista urządzeń chłodniczych

hur napisał:
    eeban napisał:

Mam rozumieć to tak że oświetlając ultrafioletem powinienem zauważyć cząstkowe ilości wyciekłego oleju???

TEORETYCZNIE tak ;)

0
  • #5 28 Lip 2006 10:50
    midas78
    Poziom 19  

Zauważysz pod warunkiem, że dodasz sobie taki znacznik do oleju.

0
  • #6 28 Lip 2006 21:19
    niccc
    Poziom 10  

a nazywa się to kontrast. Dodajesz, zakladasz okulary, przyswiecasz ultrafioletem i nawet najmniejsza dziurke namierzysz :)

0
  • #7 29 Lip 2006 00:44
    hur
    Poziom 14  

Szkoda że tego wcześniej nie wiedziałęm .Już zdemontowałem ,rozczłonkowałem na warsztacie i ........... stwierdziłem przeciek na przewodzie giętkim (stalowym) w siatce ochronnej (i niewiem jak on się fachowo nazywa ) łączącym skraplacz z parownikiem ,co stwierdziłem po rozcięciu izolacji ( węża )gumowego którym był otulony .
    Jestem lekko przyłamany.:cry:
    Bo choć udało mi się elegancko ją wcześniej przylutować do jednego złącza ( i nie rozumiem dlaczego ono mi elegancko wyszło) to na kolejne niewiem czy się zdecyduję .:cry:
    Gdyby ktoś podpowiedział mi jak ma się sprawa z podmianą r-22 na r 407C byłbym wdzięczny .

0
  • #8 29 Lip 2006 11:32
    K_andy
    Poziom 17  

witam
    R407 jest zamiennikiem stosowanym zamiast R22,
    ale niestety nie można nim napełnić układu bez zmian.
    Problem polega na oleju w sprężarce, R22 pracuje na mineralnym, a R407 na poliestrowym.
    Jeżeli wymienisz olej na nowy(poliestrowy), przepłukasz dokładnie układ, wymienisz filtr, to bez problemu napełniasz układ R407 i będzie klima hulała jak nowa.
    pozdrawiam

0
  • #9 29 Lip 2006 13:30
    hur
    Poziom 14  

K_andy napisał:
    witam

.... wymienisz olej na nowy(poliestrowy), przepłukasz dokładnie układ, wymienisz filtr, to................

No to udołowałeś mnie nieźle .:cry:
    Wykracza to poza moje manualne umiejętności . Więc zapytam moze inaczej .A jaki gaz mógłbym zastosować bez tych czynności .(olej ,filtr ,płukanie ) .
    Oczywiście gaz który mogę nabyć na wolnym rynku ,na który Unia nie położyła swoje *wszędobylskie łapska* .:D

0
  • #10 29 Lip 2006 19:30
    Kwazor
    Poziom 30  

DO mineralki idelanie nadaje sie R290 czyli propan a z dostaniem czystego propanu nie ma problemu.

Twoj układ jest na kapilarze czy na TZR ??

Propan ma mniejsze ciepło parowania niz R22 ale tez bedzie dobrze.
    I mozna propan stosowac w kompresorach z poliestrowym olejem... (sam miałem agregat na R134A i wpakowałem R290 i dobre temperatury mam jak przy 0 bar na sscaej (-43C bez obciazenia )

0
  • #11 30 Lip 2006 11:31
    hur
    Poziom 14  

Dzięki za podpowiedż ,chociaż przyznam że jestem lekko zaskoczony ,w końcu propan jest gazem wybuchowym .
    Układ mam na kapilarze ,czy to coś zmienia ?
    Ile gazu propanu powinienem wepchać jeżeli wg instrukcji r-22 powinno być 1175 gramów i jest podane (po niemiecku) ciśnienie " hochster Arbeitsdruck 25 bar".? A jest to split również z możliwością grzania . Czy to nie będzie przeszkodą ?
    Pozdrawiam

0
  • #13 30 Lip 2006 15:27
    hur
    Poziom 14  

Kwazor napisał:
    ............ R22 to jedynie dostaniesz w butli 11 KG a to juz wydatek....

Tam gdzie ambicja ,zaparcie i honor mój zagrożony ,nie liczy się pieniądz .Daj tylko znać gdzie i jak można go kupić ?:D
    Ja próbowałem wszystkiego .

0
  • #14 30 Lip 2006 21:32
    elektryk2000
    Specjalista urządzeń chłodniczych

Możesz zmienić sam olej w sprężarce (w tej chwili masz mineralny) i napełnić nowym czynnikiem.
    Albo popytaj w zakładach trudniących się chłodnictwem.
    Napełnienie nie wymaga wielkich umiejętności więc jeśli sam zrobisz wszystko po swojemu (bo jak wnioskuję napisałeś nie masz zaufania i szacunku do miejscowych fachowców) to zapłacisz dużo mniej za napełnienie niż za całą butlę gazu i kombinacje alpejskie z obchodzeniem uprawnień.

0
  • #15 30 Lip 2006 23:18
    hur
    Poziom 14  

Widzisz kolego ,sprawa ma się w skrócie tak .
    Chłodziarze byli jedynymi *fachowcami * którzy przekrocayli próg mojego domu .Zostałem tak wyprowadzony z równowagi że choć nie zamierzałem nigdy właźić w temat * klima* ,jednak po ich wizycie zakupiłem sobie cały osprzęt pozwalający otworzyć sobie nawet firmę w tym temacie .Wydałem na to ok 2,5 tys zł ,nauczyłem się spawać ,lutować twardo ,lecz niestety mam braki w temacie chemii ,entalpii gazów itp .
    Nieważne ile mnie to będzie jeszcze kosztować ,ale klimę uruchomię sam ,a potem ją rozwalę i zbuduję nową .
    .Amen
    Gdyby ktoś w skrócie podpowiedział jak wymienić filtr , przepłukać wymienić olej to choćby dla samej egoistycznej satysfakcji uczynię to ,bo cel mam jeden . uruchomić gada a potem choćby *koniec świata *.:D

0
  • #16 31 Lip 2006 21:02
    K_andy
    Poziom 17  

witam
    rozumiem że nieszczelność została usunieta, w takim razie daj sobie spokój z wymianą na inny czynnik.
    R22 można jeszcze kupic.
    No chyba że się uweźmiesz:D i dla samej nauki zmienisz na nowy czynnik
    to sporo pracy, jakby co to PW
    pozdrawiam

0
  • #17 01 Sie 2006 18:53
    hur
    Poziom 14  

K_andy napisał:
    ...........
    No chyba że się uweźmiesz:D i dla samej nauki zmienisz na nowy czynnik
    to sporo pracy, jakby co to PW
    pozdrawiam

Tak ,nieszczelność usunąłem ,(na 99,9 %) była na giętkiej rurze znajdujacej się w otulinie z tworzywa sztucznego .Aktualnie jestem w okresie testowania utrzymywania ciśnienia w układzie )
    TAK pieruńsko skusiłbym się na wymianę czynnika ,niestety musiałby ktoś poprowadzić mnie *łopatologicznie *. A takiego przewodnika brak .:cry: Więc pozostaje literatura na zimowe wieczory
    Dlatego na ten okres powstrzymam się .

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo