Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

C/A przy pomocy PWM'a i filtra aktywnego.

27 Lip 2006 21:24 1298 2
  • Poziom 21  
    Witam. Potrzebny mi w układzie przetwornik cyfrowo-analogowo, ale nie chciałbym stosować wyspecjalizowanego układu. Stąd moje pytanie do znających temat. Czy któryś z filtrów aktywnych nadaje sie do uśredniania PWM'a i będzie miał mniejszy czas reakcji niż podwójny filtr RC ?. Na razie wychodzi mi, że potrzebuje dwóch filtrów RC z elementami R=26k i C=10n. Niestety taki pojedynczy filtr ma reakcje około 0,5 ms. Potrzebny mi filtr z reakcją max 100us całość, przyjmując, że w tym czasie napięcie na wyjściu będzie się różniło nie więcej niż 10% od zadanego.
    Tłumiona częstotliwość PWM to 62.5 kHz.

Pozdrawiam
    Boogie
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Może lepszy byłby filtr LC w rezonansie na 62,5kHz?
    Powinien być "szybszy" bo pojemności można dac mniejsze.
    Pozdr. N.
  • Poziom 21  
    Dzięki za pomysł. Stwierdziłem, że prościej będzie zrobić drabinke R2R na 5-6 bitów (10-12 rezystorów smd) i użyć rejestru HC595 do sterowania oraz wtórnika na wzmacniaczu operacyjnym. Dokładnośc w mojej aplikacji nie jest ważna, ważniejszy jest czas reakcji i małe tętnienia.

Ale jak ktoś ma jakiś pomysł to niech pisze. Ogólnie pytanie było o czas reakcji filtrów aktywnych. Bo wiadomo, że stłumią tętnienia dobrze, ale nie wiem jaki mają czas reakcji. Np. dolnoprzepustowy filtr Sallen-Key'a taki jak na rysunku z elementami C1=1nF;C2=10nF;R1=22k;R2=330k. I nie jestem pewien czy przy takim filtrze napięcie na wyjściu filtra będzie oscylowało wokół GND, czy wokół napięcia skutecznego sygnału (czy filtr przeniesie składowa stałą). Bo wydaje mi się, że to drugie ale nie jestem pewien. To akurat można sprawdzić, gorzej z czasem reakcji, jak się nie ma oscyloskopu.

C/A przy pomocy PWM'a i filtra aktywnego.

Pozdrawiam.
    Boogie.